Przebarwienia zębów – czym są i skąd się biorą? Leczenie

Naturalna barwa zębów waha się od koloru mlecznobiałego i dotyczy przeważnie zębów mlecznych, przez kolor szaroniebieski, finalnie aż do odcieniu żółtobrunatnego w zębach stałych. Jest to uwarunkowane głównie przez stopień mineralizacji i grubość poszczególnych warstw zęba. Kolor różni się nawet w obrębie danego zęba, a także zmienia się z wiekiem. Wiele czynników wpływa na przebarwienia występujące na zębach, poznajmy je.

Przebarwienia zębów – co to takiego?

Przebarwienia zębów to nic innego jak zmiana barwy i nasycenia koloru zęba niezależnie od przyczyny. Przebarwienia mogą obejmować zarówno zęby z żywą miazgą, jak i z martwą miazgą. Co więcej, mogą dotyczyć nie tylko zębów stałych, ale również i mleczaków, jak i obejmować pełne uzębienie, daną grupę zębów, czy też pojedynczy ząb. W przypadku, gdy mówimy o przebarwieniu pojedynczego zęba najczęściej przyczyna jest miejscowa. Przebarwienia mają dość szeroką barwę kolorystyczną, począwszy od jasnych aż do czarnych. Najczęściej kolor przebarwienia wskazuje na to co jest jego przyczyną.

Rodzaje przebarwień wraz z ich przyczynami

  • Białe przebarwienia zębów mogą być skutkiem urazu, który miał miejsce na etapie tworzenia się szkliwa. Białe plamy na zębach, przebarwienia mogą być również oznaką pierwotnej próchnicy i pojawić się w momencie demineralizacji szkliwa. Najczęściej wtedy zauważamy zmiany chorobowe w pojedynczym zębie bądź w całym uzębieniu. Czynnikiem odpowiedzialnym za przebarwienia może być także niedoczynność tarczycy. Inną przyczyną powstawania przebarwień mogą być wady rozwojowe szkliwa.
  • Żółte przebarwienia zębów dotykają zarówno pojedynczych zębów jak i całego uzębienia. Żółte przebarwienia, które pojawiają się na większości zębów mogą mieć podłoże w różnych chorobach, które powodują pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Niedobory pokarmowe pojawiające się na etapie tworzenia się szkliwa mogą być również odpowiedzialne za powstawanie tego typu przebarwień. Starzenie się organizmu jest również jednym z powodów, dla których na zębach pojawiają się przebarwienia w tej barwie.
  • Pomarańczowe przebarwienia są skutkiem aktywności bakterii chromogennych. Substancje tego typu wykorzystywane są w leczeniu endodontycznym.
  • Bladoróżowe przebarwienia mogą mieć związek z wrodzoną porfirią, ale także mogą pojawić się po zastosowaniu preparatów choćby takich jak Tubli-Seal.
  • Brązowe przebarwienia pojawiają się najczęściej u pacjentów stosujących dietę zawierającą dużą ilość barwników np. kawę, herbatę czy coca-cole. Przebarwienia w brązowym kolorze możemy często zauważyć u osób nałogowych palaczy, jak i osób spożywających żelazo w formie suplementów. Brązowe przebarwienia pojawiają się również o osób stosujących antybiotyki. Szczególnie niekorzystna jest tetracyklina, której długotrwałe stosowanie skutkuje pojawieniem się ciężkich do usunięcia przebarwień. Antybiotyki mają to do siebie, że zaburzają także równowagę naturalnej flory bakteryjnej przez co często powstają afty i nadżerki w obrębie jamy ustnej.

Leczenie przebarwień

Najłatwiejsze do usunięcia są przebarwienia powstałe w skutek stosowania nieodpowiedniej diety, a więc po kawie, papierosach, czy innych napojach i pokarmach. W domu najlepiej stosować pasty wybielające, które są bardziej ścierne od tradycyjnych past i dodatkowo zawierają specjalne substancje wybielające.

Skaling to nic innego jak usunięcie kamienia nazębnego. Następnie wykonuje się piaskowanie, a więc usuwa się osad nazębny pod ciśnieniem. Ta metoda jest skuteczna w przypadku przebarwień powstałych w skutek palenia papierosów. Wybielanie zębów prowadzone jest wyłącznie pod kontrolą lekarza stomatologa, który wybiera najlepszą dla naszego uzębienia metodę. Do tych najczęściej stosowanych należą specjalne żele wyciskane do przygotowanych nakładek, których używa się najczęściej na noc, przez kilka bądź kilkanaście dni. Możliwe jest również nałożenie specjalnego żelu do wybielania w gabinecie dentystycznym i nakierowanie na nasze zęby odpowiedniej lampy aktywującej żel. Ta metoda jest zdecydowanie szybsza. Jednak należy pamiętać, że optymalne efekty zauważymy wówczas, gdy wybielanie będzie przebiegało stopniowo.

Przebarwienia zębów są problem natury estetycznej wielu osób. Ich intensywność, sposób leczenia, ale i wygląd są uzależnione w dużej mierze od przyczyny ich powstania. Możemy je wybielać samodzielnie w domowym zaciszu, jak i w gabinecie dentystycznym. Polecana jest jednak bardziej ta druga opcja, gdyż substancje wybielające mogą doprowadzić do osłabienia naszego uzębienia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest