Prawidłowa laktacja – jak o nią zadbać?

Początek macierzyństwa nie zawsze bliski jest ideałowi. Jedną z trudności, na którą napotykają młode mamy, są problemy z prawidłową laktacją. Co przyczynia się do takich komplikacji? Dowiedz się i sprawdź, czy ty również nie popełniasz jednego z najpopularniejszych błędów. Poznaj radość i satysfakcję wynikającą z karmienia piersią i ciesz się z tego, że jesteś mamą!

Pozycje karmienia piersią – czy robisz to dobrze?

Bardzo często przyczyną problemów z laktacją (brak pokarmu, zatory) jest po prostu nieodpowiednie przystawienie malca, które prowadzi do tego, że dziecko nie wypija odpowiedniej ilości pokarmu. Rodzi to frustrację zarówno u jednej, jak i u drugiej strony. Dlatego warto poznać dokładnie prawidłowe pozycje karmienia piersią i wybrać te najwygodniejsze.

Odpowiednia technika jest tu kluczowa, zwłaszcza jeżeli chodzi o ułożenie ust maluszka. Niemowlę powinno objąć nimi dużą część otoczki brodawki. Chodzi o to, aby dolna warga i szczęka pokrywały się z jej dolną częścią. Poza tym młodym mamom bardzo pomaga ukształtowanie piersi dłonią – bezpośrednio przed karmieniem malca.

Istnieją różne pozycje do karmienia piersią – każda z nich jest prawidłowa wtedy, kiedy przystawianie maluszka nie jest bolesne dla karmiącej, a rytm ssania dziecka jest najpierw szybki i krótki, a z czasem powolny, głęboki.

Wypoczynek – klucz do sukcesu

Bardzo często młode mamy zapominają o sobie. Troszczą się o dziecko, dom i pozostałych członków rodziny – często kosztem swojego zdrowia, czasu na wypoczynek, snu. Przemęczenie, nieprzespane noce oraz stres również mogą przyczynić się do zaburzeń laktacji. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zasady: „śpij wtedy, kiedy śpi dziecko”. Jest to jak najbardziej wskazane.

Czas i częstotliwość karmienia

Nie tylko technika, ale też czas karmienia piersią jest tu kluczowy. Kiedy uważasz, że masz za mało pokarmu, postaraj się przystawiać dziecko do piersi jak najczęściej. Rób to także w nocy i na każde żądanie maluszka. Wówczas dojdzie do większej produkcji mleka i znikną wszelkie zastoje, a dziecko będzie spokojniejsze.

Zrezygnuj z restrykcyjnej diety

Wiele mam chce jak najszybciej wrócić do dawnej formy i sylwetki, tej, którą miało jeszcze przed porodem. Niestety nie zawsze jest to dobre i możliwe w krótkim czasie. Kobieta karmiąca potrzebuje menu o zwiększonej podaży kalorycznej, z tego względu odpadają diety typu 1100 czy 1300 kcal. Poza tym musi ona pamiętać o tym, aby posiłki były zbilansowane – bogate w witaminy i mikroelementy.

Korzystaj ze wsparcia

Dodatkowo warto zdecydować się na konsultacje z doradcą laktacyjnym. Specjalista powinien pomóc rozwiązać problem, dlatego nie czekaj i umów się na konsultacje. Nie zaszkodzi też rozmowa z kimś bliskim, doświadczona mama, siostra czy przyjaciółka bardzo często są w takich chwilach na wagę złota.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest