Estrogen – nadmiar estrogenów. Co go wywołuje i jak go leczyć?

Estrogeny, jako żeńskie hormony płciowe, są odpowiedzialne za regulację „typowo” kobiecych cech, takich jak przebieg cyklu miesiączkowego, kobieca sylwetka, wysokość głosu, a także popęd seksualny. Co ciekawe, te „kobiece hormony” występują także u męskiej części populacji (produkowane są w jądrach), ale to u płci pięknej pełnią znacznie ważniejszą funkcję. Produkowane są w jajnikach, nadnerczach i przez adipocyty, czyli komórki tkanki tłuszczowej. Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Nadmiar estrogenów, nazywany też hiperestrogenizmem, może być uciążliwą dla kobiety dolegliwością.

Nadmiar estrogenów – objawy

Wzrost stężenia estrogenów obserwujemy podczas krwawienia miesiączkowego. Estrogeny przyczyniają się do zwiększenia krzepliwości krwi, a co za tym idzie przyczyniają się do zakończenia czasu krwawienia miesiączkowego. Nadmiar estrogenów może mieć dwa podłoża: endo- i egzogenne. W pierwszym przypadku organizm produkuje nadmierną ilość hormonów np. w sytuacji nowotworu jajników. W drugim przypadku zwiększenie stężenia estrogenów wynika z zastosowanej farmakoterapii, czyli przyjmowania substancji leczniczych. Na poziom estrogenów wpływają takie czynniki jak: dieta, wysiłek fizyczny, wiek oraz stres.

Nadmiar estrogenów do czego prowadzi – skutki

  • zaburzeń miesiączkowania
  • wpływa niekorzystnie na układ krzepnięcia, zwiększając krzepliwość – a co za tym idzie może prowadzić do zakrzepów i zatorów
  • zatrzymanie wody w organizmie, które przejawiają się obrzękami i zwiększoną masą ciała
  • niekorzystne funkcjonowanie wątroby – rozwój kamicy dróg żółciowych i żółtaczki
  • migreny
  • nudności

Problemy hormonalne są jedną z trudniejszych do samodzielnego zdiagnozowania dolegliwości, ponieważ mają dość niejednoznaczne i niekiedy trudne do powiązania ze sobą objawy. Ich intensywność także może być mniejsza od np. uporczywego bólu pleców. U mężczyzn nadmiar estrogenów może być przyczyną problemów z bezpłodnością – brak równowagi hormonalnej hamuje bowiem prawidłowy rozwój plemników.

Przyczyny nadmiaru estrogenów można podzielić na te wynikające z nawyków i uzależnień, takich jak nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, jedzenie fast foodów, oraz typowo zdrowotne: cukrzyca, choroby układu krążenia, schorzenia nerek, problemy z otyłością.

Jak zdiagnozować wysoki poziom estrogenu – leczenie

Podstawą diagnozy hiperestrogenizmu są badania krwi zlecone przez lekarza. Dopiero na ich bazie można rozpoznać przyczynę uciążliwych dolegliwości oraz, zależnie od wyników, wdrożyć leczenie farmakologiczne lub zalecić zmianę diety i stylu życia.

Szczególnie wskazana jest odpowiednia dieta, która powinna opierać się na świeżych owocach i warzywach, niskotłuszczowym nabiale, naturalnie dojrzewających serach, produktach pełnoziarnistych, rybach niehodowlanych, orzechach i ziarnach słonecznika czy dyni. Nie poleca się jedzenia soi, picia piwa oraz kupowania owoców i warzyw pryskanych chemicznie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest