Szczególne teraz, w okresie letnim większą uwagę musimy przykuwać do dbania o nasze ciało. Temperatura niekorzystnie działa na nasz organizm, a może nawet potęgować skutki dolegliwości, z którym się borykamy. Przykładem może być tak zwana nadmierna potliwość stóp, która staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Jednym z jej objawów jest nieprzyjemny zapach, który negatywnie wpływa również na psychikę- czujemy się skrępowani, a niejednokrotnie towarzyszy nam strach przed świadomością, że ktoś może dowiedzieć się o naszym problemie. Na szczęście z biegiem lat powstają kolejne metody przeciwdziałania nadmiernej potliwości stóp, w tym także domowe. Jakie możliwości leczenia dolegliwości mamy dzisiaj ?
Spis treści
Dlaczego stopy się pocą ?
Kluczową sprawą dla zrozumienia powagi dolegliwości jest poznanie, dlaczego również stopy się pocą. Może się to wydawać zaskakujące, ale na stopach i dłoniach znajduje się najwięcej gruczołów potowych, dlatego najczęściej występują problemy właśnie z tymi fragmentami ciała. Przyczyną nadmiernej potliwości może być szereg czynników, wśród których możemy wymienić: wszelkie zaburzenia organizmu (w tym również hormonalne), choroby zakaźne, bądź metaboliczne. Na stopień intensywności pocenia ma wpływ również wiek- zjawisko nabiera na sile w okresie dojrzewania. Do powstania problemu przyczyniają się również codzienne elementy życia, jak stres, czy nieodpowiednia dieta. Niektórzy obserwują skutki dolegliwości jedynie przy ubraniach z niezbyt sprzyjających materiałów, czyli sztucznych włókien. Jeśli chodzi o stopy będą to nieodpowiednie skarpetki i buty, natomiast problem może rozprzestrzenić się na całe ciało, dlatego ważnym jest sprawdzać skład każdego elementu naszego ubioru.
Zadbane stopy
Podstawą odpowiedniej pielęgnacji stóp jest higiena. Należy je myć codziennie, a także pilnować poziom zrogowaciałego naskórka, który należy regularnie usuwać za pomocą preferowanych narzędzi. W celu ochrony stóp przed temperaturą, a być może również sztucznym wnętrzem buta warto zaopatrzyć się w bawełniane skarpetki. Materiał jest delikatny, czym nie drażni stóp, ale również wytrzymały, by służyć nam przez dłuższy czas. Skoro dbamy o higienę stóp, nie można tego psuć brudnymi skarpetkami. Należy prać je po każdym użyciu w odpowiednim trybie prania.
Przeciwdziałanie nadmiernej potliwości
W razie, gdy podstawowa higiena nie pomaga, można skorzystać z innych metod przeciwdziałających nieprzyjemnemu zapachowi. Mowa tutaj o wkładkach, oraz dezodorantach. Te pierwsze posiadają własny zapach, który ma na celu zneutralizowanie woni pochodzącej ze stóp. Natomiast dezodoranty działają tak samo, jak te znane nam lepiej do pach. Mają na celu zarówno ograniczenie pocenia, jak i zapachów. W aptece spotkamy się z preparatami hamującymi pocenie, chociaż ich skuteczność bywa różna. Polecanym przez borykających się z tym problemem środkiem jest zaś talk do stóp- proszek pochłaniający wilgoć. Oprócz różnych preparatów, coraz częściej słyszy się o zabiegu ostrzykiwania stóp toksyną botulinową, co podobno skutecznie hamuje wytwarzanie potu, zaś według salonów mających go w ofercie, jedna wizyta wystarcza nawet na rok. Kolejne zabiegi wydłużają efekt, a dzięki środkom znieczulającym można przejść go bezboleśnie. Cena zabiegu waha się między 1700-2200 złotych. Zależy oczywiście od doświadczenia lekarza i renomy salonu. Jeśli problem jest poważny, należy skonsultować go z lekarzem. Działanie na własną rękę, może nie przynieść żadnych efektów.
Domowe sposoby na pocące się stopy
Na wielu forach spotkamy się z domowymi poradami, jak poradzić sobie z nadmierną potliwością i nieprzyjemnym zapachem. Pierwszym zaleceniem jest moczenie stóp w wodzie z ziołami, lub większą ilością soli, mniej więcej pół kubka. Można samodzielnie wykonywać maski na stopy, jak na przykład z imbiru, która skutecznie wyeliminuje toksyny. Szczególnie pomocne będą składniki o działaniu odświeżającym, ale przede wszystkim antybakteryjnym.