Pan tabletka czyli zdrowotne rady na FB

W dobie rozpowszechnionego internetu coraz więcej osób szuka porad medycznych w sieci zamiast u lekarza, a przed kupnem danego leku czy suplementu diety sprawdza opinie dotyczące produktu w wyszukiwarkach online. Niestety, znaczna część informacji pisana jest przez osoby nieposiadające odpowiedniego wykształcenia czy kwalifikacji; warto więc opierać się o rzetelne i zaufane źródła. Jednym z nich jest Pan Tabletka – bloger, ale przede wszystkim farmaceuta.

Kim jest Pan Tabletka?

Pantabletka.pl to „jedyny taki blog, o tym co robić żeby nie jeść tabletek” – mówi jego twórca, Marcin Korczyk. Marcin jest farmaceutą i dzieli się swoją wiedzą na temat leków i suplementów diety na blogu. Wraz ze swoją redakcją doradza co robić, by nie musieć ich brać, a jeśli już istnieje taka konieczność – po które sięgnąć. Pan Tabletka to swoisty przewodnik dla osób nieznających się na farmakologii po świecie leków i suplementów.

Misja Pana Tabletki

log pantabletka.pl powstał w celu edukowania społeczeństwa w sprawach leczenia i suplementacji. Podczas pracy w aptece jego twórca zauważył, że pacjenci często nie posiadają podstawowej wiedzy pozwalającej im na świadome i zdrowe korzystanie z leków i suplementów diety dostępnych w aptece. Kupują za to wiele całkowicie zbędnych tabletek, proszków i syropów, których skład pozostawia wiele do życzenia, ale które (dzięki reklamom) są rozpoznawalne i uznawane za „skuteczne”.

Pan Tabletka ma za zadanie nauczyć pacjentów jak czytać składy i jak dobierać preparaty do swoich potrzeb, ale także – chce ich oduczyć bezmyślnego kupowania i przyjmowania leków i suplementów, którymi tylko trują swój organizm. To również osobista misja farmaceuty, który nie zgadza się na warunki stawiane przez system. Jak sam mówi, jego zawód to połączenie doradcy zdrowotnego, urzędnika i sprzedawcy, a żeby prawidłowo pełnić swoją społeczną rolę, te trzy funkcje powinny zostać ułożone w odpowiedniej kolejności zgodnie z priorytetami, które (jak sam przyznaje) niestety się poprzestawiały. Blog to narzędzie, które ułatwia pracę z pacjentami – jest źródłem informacji dla tych, którzy nie mają czasu na głębszą rozmowę z farmaceutą lub nie chcą dzielić się z nim wstydliwymi, intymnymi i niekomfortowymi problemami.

Co znajduje się na blogu?

Autor zajmuje się przede wszystkim analizą składu leków i suplementów. W przystępny sposób pokazuje, które składniki danego preparatu są korzystne, a które szkodliwe lub zbędne, analizuje ich pochodzenie i proporcje, wyjaśnia, dlaczego niektóre z nich są konieczne. Ponadto konfrontuje obietnice producentów z reklam ze składem i ich faktycznym działaniem. Analizuje je zarówno z punktu farmakologicznego, jak i psychologicznego – pokazuje wykorzystane triki reklamowe i je obala. Na końcu podsumowuje i szczerze ocenia produkt z punktu widzenia farmaceuty, czasem porównując go do innych zamienników.

Na blogu dostępne są także artykuły i felietony, które mają poszerzyć ogólną wiedzę czytelników odnośnie farmaceutyków, a także przedstawić przemyślenia autora na dany temat. Pan Tabletka dzieli się także własnymi przepisami na domowe, naturalne środki. Warto wspomnieć o deklaracji autora, że blog wolny jest od sponsorowanych treści przez producentów leków i suplementów diety, a wszystkie wyrażone opinie są szczere.

Nie tylko blog

Pan Tabletka posiada również profile w mediach społecznościowych. Oprócz fanpage’a na Facebooku, społeczność aktywna jest również w grupach #gangpanatabletki, Pan Tabletka – dla rodziców i Pan Tabletka – wsparcie dla pracowników aptek. Działa również na Instagramie pod nickiem @pantabletka oraz regularnie wysyła swój newsletter.

Pan tabletka to idealne miejsce w sieci dla osób, które chcą zgromadzić i usystematyzować wiedzę odnośnie leków i suplementów diety oraz dla tych, którzy interesują się farmakologią. Polska jest jednym ze światowych liderów konsumpcji farmaceutyków – istnieje przekonanie, że tabletka jest dobra na wszystko. Pan Tabletka obala ten mit i pokazuje, że nie musimy faszerować się chemią, by cieszyć się zdrowiem. Lekarstw najlepiej unikać, a jeśli jest to niemożliwe – należy wybierać takie, które mają dobry skład i porządane działanie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *