Owsica – choroba pasożytnicza. Co o niej wiemy?

Owsica to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi. Zakażeniu ulegają przeważnie dzieci, ale choroba rozprzestrzenia się także na osoby z nimi zamieszkujące. Owsiki to pasożyty z grupy nicieni, do zakażenia nimi dochodzi poprzez układ pokarmowy i oddechowy. Jajeczka owsika dostają się do organizmu żywiciela przez bezpośredni kontakt z ogniskiem chorobowym np. za sprawą wkładania brudnych rąk do buzi, jedzenia nieumytych owoców itp. Co wiemy o owsicy i jak wygląda jej leczenie?

Czym są owsiki?

Owsiki to nicienie, które wyglądem przypominają małe, białe niteczki. Ich długość może dochodzić do 1 cm. Bytują w jelicie grubym, które stwarza idealne dla nich warunki do życia i rozmnażania się.

Samice nicienia każdej nocy migrują w okolicę odbytu – tam składają jajeczka. Owsica często przez długi czas nie daje żadnych objawów. Z biegiem czasu, gdy ko lonia pasożyta zwiększa się, występują charakterystyczne symptomy.

Co ważne, jajeczka owsika potrafią przetrwać poza organizmem żywiciela ok. 3 tygodni. Później, wraz z kurzem lub na dłoniach, przedostają się do ludzkiego organizmu. Pasożytów z organizmu pozbędziemy się, stosując tabletki na owsicę i zachowując wzmożoną higienę osobistą oraz środowiska, w którym mieszkamy.

Objawy owsicy

W miarę upływu czasu owsiki rozmnażają się. Samice nicienia, które każdej nocy składają tysiące jajeczek, wędrują w okolice odbytu. Wtedy możemy zaobserwować dość charakterystyczne objawy zakażenia takie jak: uporczywy świąd i zaczerwienienie okolic odbytu, bóle brzucha, nudności, rozdrażnienie, problemy ze snem, podkrążone oczy czy zgrzytanie zębami.

Jak pozbyć się pasożytów?

Leczenie choroby pasożytniczej polega na przyjęciu odpowiedniej dawki tabletek na owsicę przez wszystkie osoby zamieszkujące z zakażonym. Kurację taką powtarzamy po ok. 2-3 tygodniach. Leczenie powinno być połączone z generalnymi porządkami w domu. Należy bezwzględnie wyprać w wysokich temperaturach pościel, bieliznę, koce itp. Pozbyć się kurzu z mebli, podłóg, wymyć wszystkie zabawki, szczególnie te pluszowe. Pamiętajmy, że jajeczka nicienia potrafią przetrwać poza organizmem żywiciela nawet 3 tygodnie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest