Owsica – choroba pasożytnicza. Co o niej wiemy?

Dodano:05.04.2022 11:04
Udostępnij

Owsica to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi. Zakażeniu ulegają przeważnie dzieci, ale choroba rozprzestrzenia się także na osoby z nimi zamieszkujące. Owsiki to pasożyty z grupy nicieni, do zakażenia nimi dochodzi poprzez układ pokarmowy i oddechowy. Jajeczka owsika dostają się do organizmu żywiciela przez bezpośredni kontakt z ogniskiem chorobowym np. za sprawą wkładania brudnych rąk do buzi, jedzenia nieumytych owoców itp. Co wiemy o owsicy i jak wygląda jej leczenie?

Czym są owsiki?

Owsiki to nicienie, które wyglądem przypominają małe, białe niteczki. Ich długość może dochodzić do 1 cm. Bytują w jelicie grubym, które stwarza idealne dla nich warunki do życia i rozmnażania się.

Samice nicienia każdej nocy migrują w okolicę odbytu – tam składają jajeczka. Owsica często przez długi czas nie daje żadnych objawów. Z biegiem czasu, gdy ko lonia pasożyta zwiększa się, występują charakterystyczne symptomy.

Co ważne, jajeczka owsika potrafią przetrwać poza organizmem żywiciela ok. 3 tygodni. Później, wraz z kurzem lub na dłoniach, przedostają się do ludzkiego organizmu. Pasożytów z organizmu pozbędziemy się, stosując tabletki na owsicę i zachowując wzmożoną higienę osobistą oraz środowiska, w którym mieszkamy.

Objawy owsicy

W miarę upływu czasu owsiki rozmnażają się. Samice nicienia, które każdej nocy składają tysiące jajeczek, wędrują w okolice odbytu. Wtedy możemy zaobserwować dość charakterystyczne objawy zakażenia takie jak: uporczywy świąd i zaczerwienienie okolic odbytu, bóle brzucha, nudności, rozdrażnienie, problemy ze snem, podkrążone oczy czy zgrzytanie zębami.

Jak pozbyć się pasożytów?

Leczenie choroby pasożytniczej polega na przyjęciu odpowiedniej dawki tabletek na owsicę przez wszystkie osoby zamieszkujące z zakażonym. Kurację taką powtarzamy po ok. 2-3 tygodniach. Leczenie powinno być połączone z generalnymi porządkami w domu. Należy bezwzględnie wyprać w wysokich temperaturach pościel, bieliznę, koce itp. Pozbyć się kurzu z mebli, podłóg, wymyć wszystkie zabawki, szczególnie te pluszowe. Pamiętajmy, że jajeczka nicienia potrafią przetrwać poza organizmem żywiciela nawet 3 tygodnie.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Jak przebiega realizacja recepty online?

12 maja 2022

Konsultacje lekarskie przez Internet mogą być zwieńczone przepisaniem pacjentowi potrzebnych leków. Recepta online nie różni się od tych, które pacjenci otrzymują od lekarzy w czasie wizyt stacjonarnych. Jak przebiega jej realizacja w aptece i jakie...więcej

Ten suplement pomoże Ci zbudować lepszą kondycję

12 maja 2022

Poprawa kondycji to jeden z podstawowych celów treningowych, obojętnie czy trenujesz na siłowni, biegasz czy uprawiasz crossfit. Wzmocnić możemy ją nie tylko, ćwicząc, ale też włączając w dietę odpowiednio dobrane suplementy. Jakie stosować na kondyc...więcej

Trzaski w uchu – przyczyny, leczenie, zapobieganie

12 maja 2022

Trzaski w uszach to jeden z objawów tzw. szumów usznych. Nie pochodzą one z otoczenia – nie mają źródła w prawdziwym dźwięku, przez co często porównuje się je do dźwięków fantomowych. Ich usłyszenie przez inne osoby jest więc możliwe wyłącznie za pom...więcej

Jak wzmocnić włosy i paznokcie? 3 sprawdzone sposoby

25 lutego 2022

Osłabione i kruche paznokcie oraz wypadające i osłabione włosy to problem, który dotyczy wielu kobiet. Problem ten powraca najczęściej po długo trwającej zimie. Warto poznać trzy skuteczne i sprawdzone sposoby, które pozwolą przywrócić ich naturalny...więcej