Chora wątroba – przyczyny, objawy, leczenie. Zioła,które odtruwają i regenerują wątrobę

Wątroba jest szczególnie ważna, ponieważ reguluje organizm. Bierze czynny udział w procesie termoregulacji oraz produkuje żółć. Dodatkowo wspomaga organizm w odtruwaniu go z toksyn oraz wytwarza czynniki ułatwiające krzepnięcie krwi. Narząd ten odpowiada za prawidłową pracę gospodarki hormonalnej.

Objawy chorej wątroby

  • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – np. nudności, wymioty, brak apetytu
  • osłabienie
  • wzdęcia brzucha
  • zanik mięśni
  • zaburzenia miesiączkowania
  • obniżenie libido
  • zaburzenia neurologiczne
  • zmiany skórne, szczególnie trądzik

Choroby wątroby dzielimy na dwie kategorie:

  • choroby związane w miąższem należą: wirusowe zapalenia wątroby, marskość, guzy, stłuszczenia. Wirusowe zapalenie wątroby – początkowo zaczyna pojawiać się utrata apetytu, oraz bóle. W kolejnej fazie, dochodzi do żółtaczki. Wirusowe zapalenie wątroby  jest chorobą zakaźną. Można zarazić się w różnych miejscach. Przede wszystkim w miejscach, gdzie mamy kontakt z igłami lub sprzętem, który nie jest zbyt dobrze odkażony. Najbardziej niebezpieczną chorobą jest marskość wątroby. Cechuje się przede wszystkim zaburzeniami tkanki, oraz zniszczeniem elementów miąższowych, prowadzących do problemów. Zazwyczaj, mają go osoby, które przez kilka lat prowadzą niezdrowy tryb, głownie wiąże się z tym nadwaga.
  • choroby naczyniowe, najważniejsza jest zakrzepica żyły wrotnej.

Czy wątroba boli?

Padają pytania: czy wątroba boli? Chorzy często określają w ten sposób ból zlokalizowany w prawym podżebrzu. Należy jednak zaznaczyć, że wątroba sama w sobie nie sprawia dolegliwości bólowych. Ból pochodzić może z rozciąganej i podrażnionej przez wątrobę błony surowiczej.

Alkoholowe uszkodzenie wątroby

Wątroba metabolizuje alkohol. Podczas tego procesu powstają związki, które są toksyczne dla wątroby. Nadmierne spożywanie alkoholu wywołuje stłuszczenie wątroby. Zjawisko to może mieć charakter odwracalny, ważne jednak jest, aby całkowicie zaprzestać spożywać alkohol. Jeśli nie wyeliminujemy go kolejny etap to alkoholowe zapalenie wątroby oraz marskość.

Do uszkodzenia wątroby dochodzi przy dziennym spożywaniu alkoholu w ilości około:

  • dla mężczyzn – 60 gramów alkoholu etylowego (200 ml wódki, 1 l wina, 2,5 l piwa)
  • dla kobiet – 20 gramów alkoholu etylowego

Chora wątroba a nadwaga

Bardzo często osoby, które mają chorą wątrobę, mają również nadwagę. W takim wypadku trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, aby stwierdził co się dzieje, oraz skierował na odpowiednie badania. Na choroby wątroby, są również narażeni osoby, uzależnione. Ważne jest nie tylko leczenie, ale również odpowiednia dieta oraz sport. Osoby otyłe, powinny zrezygnować z potraw, szczególnie smażonych oraz słodyczy. Warto też znaleźć kilka chwil na wysiłek fizyczny. Jednak, w tym celu warto skonsultować się dietetykiem, aby nam zapisał odpowiedni program.

Próby wątrobowe – wyniki badań

Jak sprawdzić czy nasza wątroba funkcjonuje poprawnie? Próby wątrobowe dostarczają informację czy borykamy się z chorobą wątroby i dróg żółciowych. Jeśli wyniki badań próby wątrobowej są podwyższone pojawia się pierwszy sygnał choroby. Najczęstsze schorzenia wątroby wraz z towarzyszącymi im zmianami w wynikach badań to:

  • Ostre zapalenie wątroby – znacznie podwyższony AspAt i AlAt, umiarkowanie podwyższona GGTP, LDH oraz ALP
  • Przewlekłe zapalenie wątroby – podwyższone GGTP, AspAt i AlAt, a także LDH i ALT powyżej normy
  • Uszkodzenie poalkoholowe wątroby – bardzo wysoki poziom GGTP oraz umiarkowany wzrost AspAt, AlAt i LDH
  • Zastój żółci (cholestaza) – GGTP powyżej normy, podobnie jak ALP, a pozostałe wskaźniki w normie
  • Marskość wątroby – podwyższone ALP i GGTP z pozostałymi markerami wątrobowymi w normie lub nieznacznie powyżej normy
  • Nowotwory wątroby – bardzo wysokie GGTP, LDH i ALP powyżej normy, a AspAT i AlAt zazwyczaj w normie

Które zioła odtruwają i regenerują wątrobę?

Wątroba to największy gruczoł w naszym organizmie, pełni szereg funkcji zapewniających prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego nie przypadkiem tak ważna jest dbałość o nią i jej regeneracja. Sprzymierzeńcem w walce o zdrowie wątroby okazują się dary natury, czyli zioła, które skutecznie ją odtruwają i regenerują.

1.Dziurawiec wspomaga prace wątroby, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, zwiększa ilość wydzielanej żółci, przez co usprawnia proces trawienia. Polecany jest szczególnie po posiłkach bogato tłuszczowych. Ułatwia eliminacje toksyn oraz pełni funkcję protekcyjną przed działaniem wolnych rodników.

2.Mniszek lekarski należy do jednych z najlepszych ziół oczyszczających, działanie to zawdzięcza bogactwu składników taki jak witaminy A, C, D, witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, wapń, potas, magnez, flawonoidy, karotenoidy, kwasy polifenolowe, cholina. Polecany w przypadku marskości wątroby czy wirusowym zapaleniu wątroby. Chroni również przed powstawaniem kamieni, a także rozpuszcza już istniejące, pomaga w obniżeniu złego cholesterolu.

3.Ostropest plamisty to zioło wspomagające prace wątroby, trzustki i woreczka żółciowego. Zawiera flawonoidy oraz naturalne antyoksydanty biorące udział w regeneracji hepatocytów. Usprawnia wydalanie złogów powstałych w woreczku, łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne. Może być stosowany, jako prewencja miażdżycy, gdyż reguluje stężenie cholesterolu. W jego skład wchodzi sylimaryna mająca korzystne działanie na zarówno na wątrobę jak i na mózg, poprawia pamięć i koncentrację.

4.Karczoch posiada liczne działania wspierające prace wątroby, zawarta w nim cynaryna pobudza detoksykację i usuwanie zbędnych produktów metabolizmu. Usprawnia trawienie wzmagając produkcję żółci, działa antyoksydacyjnie oraz obniża poziom złego cholesterolu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest