Nietrzymanie moczu to problem zarówno fizyczny, jak i psychiczny, który dotyka wielu Polaków. Często przez tą wstydliwą dolegliwość, ludzie rezygnują z uczestniczenia w życiu społecznym, jednak można znaleźć wiele metod, które pomogą w walce z tym uciążliwym problemem. W czasach, w których żyjemy, leczenie takich dolegliwości nie jest czymś niemożliwym i skomplikowanym, dlatego jeżeli jest to problem, który dotyczy kogoś z nas, absolutnie nie powinniśmy się wstydzić i najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza, który pomoże nam w przezwyciężeniu nietrzymania moczu.
Spis treści
Nietrzymanie moczu – co to?
Kiedy myślimy o nietrzymaniu moczu, to tak naprawdę mamy na myśli mimowolne oddawanie moczu, w wyniku którego częściowo lub w całości opróżnia się pęcherz. Oczywiście jest to coś, co można, a nawet trzeba leczyć. Dlatego jeżeli zmagamy się z taką dolegliwością, tak ważne jest aby zasięgnąć pomocy specjalisty.
Wydaje się nam, że taki problem, to głównie sprawa osób starszych, nic bardziej mylnego. Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć zarówno ludzi starych jak i młodych. Jednak na pewno jest to problem, który wzmaga się z wraz z wiekiem i który częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Zapewne częściej słyszy się o przypadkach, które dotyczą osób wiekowych, jednak jeżeli jesteśmy w wieku, w którym taki problem wydaje się absurdalny, teraz już wiemy że wcale jednak taki nie jest i mogą się z nim borykać ludzie w różnym wieku.
Nietrzymanie moczu – przyczyny
Powodem, przez który kobiety mogą zmagać się z nietrzymaniem moczu może być osłabienie dna miednicy. Oprócz tego, oczywistym powodem są choroby pęcherza, ruchoma cewka moczowa, zaburzenia neurologiczne i choroby przewlekłe jak na przykład cukrzyca albo otyłość.
Nietrzymanie moczu – rodzaje
Jak wiele chorób, nietrzymanie moczu ma również ma swoje typy, z którymi powinniśmy się zapoznać, żeby wiedzieć z czym mamy do czynienia. Możemy wyróżnić kilka, oto one:
- Naglące nietrzymanie moczu – Pojawia się w postaci popuszczania moczu po silnym i nagłym parciu, które może być odczuwalne zarówno w dzień, jak i w nocy.
- Wysiłkowe nietrzymaniu moczu – Jest to typ, który występuje zdecydowanie najczęściej. Zwiększające się ciśnienie w jamie brzusznej powoduje przeciekanie moczu, jednak nie są to duże ilości. Takie sytuacje pojawiają się na przykład podczas kaszlu.
- Nietrzymanie moczu z przepełnienia – Spowodowane jest przez nadmierne wypełnianie się pęcherza, którego przyczyną mogą być przebyte choroby albo zażywane leki.
- Mieszane nietrzymanie moczu – Połączenie wysiłkowego nietrzymania moczu z naglącym nietrzymaniem moczu.
Nietrzymanie moczu – objawy
Objawem nietrzymania moczu, jest jego mimowolne oddawanie, które może pojawiać się różnie, o różnych porach i w różnych sytuacjach – w zależności od tego z jakim typem choroby mamy do czynienia. Kiedy pojawia się problem nietrzymania moczu, koniecznie powinniśmy się udać do lekarza. Każde zaburzenia, wymagają konsultacji, a następnie odpowiednio dobranego leczenia. Nietrzymanie moczu to dolegliwość, której nie powinniśmy bagatelizować. Im dłużej będziemy odwlekać z wizytą u lekarza, tym gorzej psychicznie możemy się czuć.
Nietrzymanie moczu – lek
Lek na nietrzymanie moczu to przede wszystkim zmiana nawyków – regularne oddawanie moczu i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Czasami leczenie nietrzymania moczu nie wymaga zażywania leków, jednak w niektórych przypadkach okazuje się to konieczne. Wtedy zaleca się leki na przykład rozkurczowe, antycholinergiczne – wszystko zależy od przyczyn. W wielu przypadkach potrzebna jest również pomoc psychologa. Pamiętajmy, że nietrzymanie moczu to nie jest coś, czego powinniśmy się wstydzić, a tym bardziej nie jest to powód, przez który ktokolwiek powinien rezygnować ze spotkań z przyjaciółmi i społecznego życia. Lekarze są w stanie pomóc, dlatego tak ważne jest, aby ze wszystkich sił nie ukrywać nietrzymania moczu, a skoncentrować się na jego skutecznym leczeniu, które zagwarantuje nam zarówno komfort psychiczny jak i fizyczny oraz ułatwi codzienne życie.