Niestrawność żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

Coraz większa liczba osób zmaga się tą nieprzyjemną dolegliwością. Przyczyn jest całe mnóstwo, aczkolwiek najczęstszym wywołaniem niestrawności żołądka jest niewłaściwa dieta, obfitująca w nadmiar tłuszczy zwierzęcych, z którymi nasz organizm nie zawsze jest w stanie sobie poradzić.

Nie możemy także pominąć higieny jedzenia – zbyt szybkie spożywanie pokarmów, zbyt duże kęsy, popijanie posiłków, także są wynikiem nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli palisz papierosy oraz często smakujesz w mocnych trunkach, także narażasz się na podrażnienie układu. Nie zapominajmy także o sferze psychicznej – stres, nerwy, zaniepokojenie, niestety również – wpływają negatywnie na pracę naszego układu pokarmowego.

Niestrawność żołądka – objawy

Najczęściej spotkamy się tutaj z objawem takim jak ból żołądka, nadmiernym uczuciem sytości, a także piekącą zgagą. Wszystkie z tych objawów występują zazwyczaj po dwóch, do czterech godzin, od ostatniego posiłku. Do całości dochodzi także, nieprzyjemny zapach z ust, nudności, uciążliwe wzdęcia, a nawet wymioty czy biegunka. Niestrawność może także zapunktować całkowitemu zanikowi łaknienia.

Statystycznie na zgagę cierpi, co dziesiąta osoba. Rozwiązaniem, okazuje się zmiana diety. Postaraj się unikać pikantnych oraz wysokotłuszczowych potraw. Wyeliminuj również produkty, które zakwaszają Twój organizm – intensywne herbaty oraz kawy. Wszelkiego rodzaju napoje gazowane oraz soki, przede wszystkim te, które zwierają w skaldzie cytrusy. Ogranicz spożywanie słodyczy, zwłaszcza białej czekolady oraz różnego rodzaju żelków.

Sposób leczenia a niestrawność żołądka

Farmakoterapia jest świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na szybkim powrocie do dawnej sprawności. Obecnie ta dziedzina jest bardzo szeroko rozwinięta, dzięki czemu zapewnia nam wysoką skuteczność. Warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, jednakże przy dyskomforcie, ulgę przynoszą wszelkiego rodzaju leki zobojętniające treść żołądka. Lek likwidujący zgagę oraz wzdęcia, jest dostępny bez recepty w każdej aptece, mowa tutaj o tabletkach Manti.

Domowym sposobem na walkę z dolegliwością jest przede wszystkim ścisła dieta, którą utrzymuję się od jednego do trzech dni, zależnie od tego, jak mocno zaogniony jest problem. Podczas jej trwania stawiamy na ‘odpoczynek’ od wszelakich ciężkich, dużych porcji pokarmu. Jemy wówczas kleiki (możemy wykonać je z kaszy manny), sucharki czy wafle ryżowe. Jeśli chodzi o napoje, genialnie sprawdzają się napary z melisy, dziurawca czy mięty. Możemy także dodać do nich odrobinę kminku czy startego imbiru. Ważnym elementem jest także picie letniej, przegotowanej wody, małymi łykami.

Pamiętaj, że w każdej sprawie warto jest zachować zdrowy rozsadek, jeśli więc nie nadużywasz powyższych potraw, nie musisz z nich rezygnować całkowicie. Ważne, aby Twoja dieta byłą urozmaicona i nie zwierała w sobie złych nawyków. Jeśli którekolwiek z objawów potwierdzają się z Twoim samopoczuciem, nie bagatelizuj sprawy. Im wcześnie problem zostanie wykryty, tym łatwiej mu zapobiec.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest