Niedobory witaminy C – częstsze niż myślisz

Witamina C znana jest jako skuteczny antyutleniacz. Jako suplement diety witamina C stosowana jest w stanach zwiększonej zachorowalności na infekcje – skraca wtedy czas trwania przeziębienia i chroni przed kolejnymi infekcjami. Jednak witamina C to związek, o którego wysoką podaż powinniśmy dbać stale, gdyż rola witaminy C w organizmie jest bardzo wszechstronna. Potrzebują jej zarówno dzieci, jak i seniorzy, osoby aktywne umysłowo, a także uprawiające sport. Godny podkreślenia jest fakt, że ustalone przed wielu laty zapotrzebowanie na witaminę C oszacowane zostało wiele lat temu. Wtedy nie doświadczaliśmy wszechstronnego ataku ze strony wolnych rodników, nie żyliśmy w tak bardzo zanieczyszczonym środowisku oraz nie mieliśmy kontaktu z żywnością przetworzoną. Przed laty wystarczające było dostarczenie około kilkudziesięciu mg witaminy C, dziś eksperci mówią o dawkach nawet rzędu 1 g. Jak dostarczyć wysokich dawek witaminy C? I kto jest najbardziej narażony na jej niedobory?

Witamina C naturalna – dlaczego jej potrzebujemy?

Witamina C to związek o bardzo wszechstronnym działaniu na organizm. Przede wszystkim neutralizuje wolne rodniki, co spowalnia procesy starzenia oraz hamuje przebieg wielu procesów chorobowych. Dzięki temu dostarczanie wysokich dawek witaminy C przyczynić może się do ograniczenia rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, nadciśnienie, zawał serca, udar mózgu, cukrzyca typu 2 a nawet niektóre nowotwory.

witamina c cheers

Jako związek niezbędny w procesie syntezy kolagenu, witamina C przyczynia się do wzmocnienia stawów i kości, a także ścian naczyń krwionośnych czy skóry. Ponadto witamina C doskonale wspomaga odporność, zwiększa przyswajalność żelaza ograniczając ryzyko rozwoju anemii oraz wspomaga gojenie się ran i siniaków.

Kto potrzebuje najwięcej witaminy C?

Zapotrzebowanie na witaminę C ustalone zostało na poziomie kilkudziesięciu mg na dobę. Dziś jednak to za mało – a szczególnie dużo witaminy C potrzebują określone grupy osób. Zwiększone dawki witaminy C naturalnej powinny być dostarczone w przypadku:

  • nadużywania alkoholu i palenia papierosów
  • mieszkania na zanieczyszczonych terenach
  • ciągłego oddziaływania stresu
  • uprawiania sportu
  • występowania chorób przewlekłych: nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy, nowotworów
  • występowania alergii
  • narażenia na infekcje

W przypadku wystąpienia takich czynników, zwiększających zapotrzebowanie na witaminę C, należy zadbać o jej wysoką podaż. Jakie są najlepsze źródła witaminy C naturalnej?

Witamina C naturalna – dostarczaj ją z dietą i suplementami

Najlepszymi źródłami witaminy C w diecie są warzywa i owoce. Poza owocami cytrusowymi, warto jak najczęściej sięgać po kiwi, truskawki, owoce dzikiej róży, acerolę, paprykę, pomidory czy natkę pietruszki. Najlepiej spożywać źródła witaminy C w jak najmniej przetworzonej postaci, gdyż długotrwałe przechowywanie żywności lub poddanie jej obróbce cieplnej zmniejsza zawartość witaminy C w diecie.

Skutecznym sposobem na dostarczenie wysokich dawek witaminy C jest jej suplementacja. Nie powinny być to jednak preparaty zawierające syntetyczną witaminę C, a jedynie witaminę C naturalną. Taka jest witamina C marki Cheers – preparat ten zawiera ekstrakty z owoców aceroli i dzikiej róży, a także bioflawonoidy cytrusowe i selen. Taka formuła wyróżnia się niemal całkowitą bioprzyswajalnością i wysoką skutecznością. Dodatkowym atutem jest brak jakichkolwiek składników syntetycznych, co czyni suplementacje skuteczną i bezpieczną. Takie uzupełnienie diety to doskonała inwestycja w zdrowie i młody wygląd.

Sprawdź witaminę C marki Cheers odwiedzając stronę https://cheers.com.pl/witamina-c-naturalna/

Autor: Joanna Łysak / CHEERS

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest