Nerwica żołądka – przyczyny, objawy i leczenie

Nerwica żołądka, inaczej zwana zespołem jelita drażliwego to dolegliwość związana z układem pokarmowym, której podłożem są silne emocje takie jak: stres, lęki, długotrwały smutek, żal, jak również nadmierna ekscytacja. Dolegliwość ta jest często źle diagnozowana i mylona z innymi chorobami żołądkowymi. Należy jednak pamiętać, że jest to choroba, której źródłem jest układ nerwowy, więc powinien leczyć ją odpowiedni specjalista.

Nerwica żołądka – jakie są jej objawy?

Do najbardziej charakterystycznych objawów zespołu jelita drażliwego zalicza się:

  • silne bóle i towarzyszące im skurcze żołądka,
  • biegunki,
  • uczucie nudności,
  • wymioty,
  • zaparcia,
  • wzdęcia,
  • ciągłe uczucie ciężkości i sytości,
  • nadmiar wydzielanych gazów,
  • zgaga,
  • niestrawność,
  • odbijanie,
  • utrata apetytu.

Dolegliwości te nie są niebezpieczne dla życia, jednak sprawiają duży dyskomfort w życiu codziennym. Objawy te mogą wskazywać również na zatrucie pokarmowe, chorobę refluksową przełyku, czy chorobę wrzodową, dlatego warto obserwować swój organizm i sprawdzać w jakich sytuacjach pojawiają się wspomniane wcześniej dolegliwości. Zdiagnozowanie nerwicy żołądka odbywa się poprzez wykluczenie wszystkich innych przyczyn choroby, dlatego nie należy unikać wizyty u lekarza.

Wrzody czy nerwica żołądka – czym różnią się objawy?

Objawy występujące przy wrzodach i nerwicy żołądka są niemalże identyczne, dlatego ciężko samemu zdiagnozować chorobę, która nas dotknęła. Zarówno przy jednej, jak i drugiej dolegliwości występują bóle brzucha, wymioty, mdłości, zgaga, niestrawność, zaparcia czy odbijanie. Różnica pomiędzy nimi może dotyczyć czasu, kiedy odczuwamy ból. Mianowicie osoby mające wrzody żołądka najczęściej doświadczają nieprzyjemnego bólu po zjedzeniu jakiegoś posiłku. Natomiast owrzodzenie dwunastnicy może być przyczyną bólu pojawiającego się zaraz po przebudzeniu lub późno w nocy. Ból ten nazywany jest również bólem głodowym, który zazwyczaj na 2-3 godziny po zjedzeniu posiłku staje się łagodniejszy.

Jeśli objawy utrzymują się nieustannie przez kilka kolejnych dni lub też nawet tygodni nie należy tego ignorować. W takiej sytuacji powinniśmy się wybrać na wizytę do specjalisty, ponieważ nieleczona choroba wrzodowa może doprowadzić np. do krwawienia wewnętrznego, które jest zagrożeniem dla życia człowieka.

Jak wygląda leczenie nerwicy żołądka?

Brak leczenie nerwicy żołądka może doprowadzić do przekształcenia się jej do wspomnianych wcześniej wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Przede wszystkim należy dokonać pewnych zmian w diecie i trybie życia, jaki prowadzimy. Powinniśmy ograniczyć tłuste, smażone potrawy, mleko, kawę i herbatę, a słodycze i skrobia powinny zostać całkowicie wyeliminowane.

Specjalistą, który powinien się zajmować osobami cierpiącymi na nerwicę żołądka jest neurolog, który może zalecić zażywanie środków przeciwbólowych i uspokajających w celu zredukowania odczuwanego lęku. Poza farmakologią i odpowiednią dietą pomocne mogą okazać się również psychoterapia czy różne techniki relaksacyjne, masaże itp. Wszystko co pozwoli nam się odstresować i zmniejszyć towarzyszący nam niepokój będzie korzystnie wpływało na nasze zdrowie.

Zdrowie jest najważniejszą kwestią w naszym życiu, o którą powinniśmy stale dbać
i przedkładać ją nad wszystko inne. Ludzie często o tym zapominają, bagatelizują różne objawy licząc na to, że wszystko samo przejdzie. Jednak czasami z pozoru błahe dolegliwości mogą być przyczyną poważnej choroby, dlatego trzeba obserwować swój organizm i w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować je z odpowiednim specjalistą.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest