Nerwica natręctw skąd się bierze? Czy da się wyleczyć?

Nerwica natręctw to bardzo uporczywe zaburzenie, przeszkadzające w normalnym funkcjonowaniu na codzień. Życie z nią nie jest łatwe, a wręcz osoby wytykane są palcami z tego powodu. Lecz wiedzieliście, że z nerwicą natręctw można nauczyć się żyć, wygrać z chorobą i zacząć normalnie żyć?

Czym jest nerwica natręctw?

Nerwica natręctw to zaburzenie psychonerwicowe, inaczej zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (określanego również często jako OCD z języka angielskiego). Ta choroba należy do grupy zaburzeń lękowych i ma ją około 2-3% całej populacji. Przede wszystkim charakteryzuje się występowaniem natrętnych myśli – tak zwanych obsesji – oraz wykonywaniem natrętnie czynności (inaczej kompulsje). Tym wszystkim zjawiskom towarzyszy nieustanny lęk osobie chorej.

Osoba chora na nerwicę natręctw jednocześnie może również chorować na depresję, derealizację (poczucie, że świat jest nierealny, w jakiś sposób zmieniony) oraz autoagresję. Niestety jeśli pacjent walczy z nerwicą, tym jej objawy jeszcze bardziej się ujawniają i walczą o przetrwanie.

Przykładowe zachowania, gdy osoba ma nerwicę natręctw:

  • Nieprzyjemne myśli, które nawracają ze zdwojoną siłą, gdy tylko próbujemy je odsunąć,
  • Potrzeba dotykania czegoś konkretną ilość razy lub powtarzanie tych samych czynności lub ciągłe liczenie danych przedmiotów.

Przyczyny nerwicy natręctw

Jak w przypadku wielu podobnych chorób o podłożu psychicznym, także w nerwicy natręctw, zaburzenie takie może być uwarunkowane wieloczynnikowo. Jest to połączenie wpływów biologicznych, społecznych oraz psychologicznych. Zaburzenia nerwicowe przejawiają się w sferach postrzegania, przeżywania, myślenia i zachowania.

W dzisiejszych czasach wielu psychologów oraz psychiatrów uważa nerwicę natręctw za chorobę cywilizacyjną. Takich przypadłości nabywa się, gdy nasze życie jest całkowicie podporządkowane stresowi oraz każdego dnia pędzimy, bez chwili odpoczynku.

Uważa się, że zaburzenie obsesyjno-kompulsywne rozwija się bazie osobowości anakastycznej. Osobowość anakastyczna cechuje się przede wszystkim skoncentrowaniem na zadaniu, skrupulatnością i drobiazgowością. Jednakże nie należy tych dwóch pojęć ze sobą mylić, a tym bardziej zakładać, że nerwica natręctw to osobowość anakastyczna.

Objawy nerwicy natręctw

Objawy są często ciężkie do dostrzeżenia, przede wszystkim przez osobę chorą na takie zaburzenie. Trzeba dokładnie przyjrzeć się danym czynnościom lub dopuścić do siebie myśl, że wszelkie natrętne czynności mogą mieć przyczynę w tym, że jesteśmy chorzy. Osoba, która cierpi na nerwicę natręctw, odczuwa silny przymus wewnętrzny, nakazujący jej wykonywać daną czynność. Jeśli jej nie wykona, odczuwa lęk oraz niepokój. Taka nieleczona nerwica natręctw może nawet prowadzić do całkowitej izolacji od otoczenia lub spędzania całego czasu na wykonywaniu przymusowych czynności albo do uszkodzeń własnego ciała. Natręctwa mogą dotyczyć tylko pojedynczych obsesji:

  • słów,
  • myśli,
  • wątpliwości,
  • wyobrażeń,
  • impulsów

Leczenie nerwicy natręctw

W leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych najważniejsze jest wsparcie bliskich. Osoba samotna lub osamotniona może mieć o wiele trudniejszą drogę do przebycia ze swoją chorobą przez brak wsparcia. Jednakże bardzo rzadko jedynie pomoc bliskich wystarcza. Ta pomoc jest nieoceniona, lecz praktycznie zawsze trzeba zgłosić się do profesjonalisty, który pomoże nam zrozumieć swoje myśli i zacząć żyć na nowo. Jeśli tego nie zrobimy, często nerwica natręctw doprowadza do uzależnień, złego stanu psychicznego czy nawet autodestrukcji. Choroba z czasem samoistnie ustępuje w niektórych przypadkach, lecz ciągła praca nad sobą jest obowiązkowa.

Nerwica natręctw nie powinna być źle kojarzona, a tym bardziej spychana na drugi plan, ponieważ nikt jej nie rozumie. Trzeba dopuścić do siebie myśl, że takie zaburzenie możemy mieć i my. Prośba o pomoc czy wsparcie w takiej sytuacje to będzie najlepsze wyjście. Zwrócenie się do bliskich, jak i profesjonalisty. Z tą chorobą można żyć, a nawet pokonać i cieszyć się życiem. Trzeba jednak podjąć walkę o samego siebie i zadbać o nasz stan psychiczny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest