Napięciowe bóle głowy to bardzo częsta dolegliwość, na którą narzeka coraz więcej kobiet oraz mężczyzn. Atakuje on osoby dorosłe pomiędzy 25 a 35 rokiem życia. Ze względu na częstotliwość pojawiania się napięciowego bólu głowy wyróżniamy trzy rodzaje bólów:
- lekki – pojawia się raz w miesiącu
- częsty (epizodyczne) – pojawia się około 15 dni łącznie w ciągu miesiąca
- przewlekły– jeśli czas trwania bólu przekracza średnio 15 dni miesięcznie przez co najmniej 3 kolejne miesiące.
Spis treści
Przyczyny napięciowego bólu głowy
Bóle napięciowe głowy są głównie spowodowane nieprawidłową pobudliwością zakończeń nerwowych odpowiadających za czucie bólu albo nieprawidłowym przewodzeniem generowanych przez nie impulsów. W niektórych przypadkach powodem, napięciowych bólów głowy może być depresja, nie zawsze może objawiać się typowymi zaburzeniami nastroju. Częstym powodem dolegliwości mogą być zmiany, strukturalne lub czynnościowe, w zakresie stawu skroniowo-żuchwowego. Najczęstszymi ofiarami napięciowych bólów głowy są osoby, które mają skłonności do nerwicy, a także te, które mocno odczuwają stres oraz lęki. Równie często osoby, które mają problemy ze snem, np. cierpią na bezsenność lub wczesne wstawanie też zmagają się z bólem głowy.
Objawy napięciowego bólu głowy
Napięciowy ból głowy przede wszystkim objawia się nawracającymi, dolegliwościami z reguły o niewielkim lub średnim nasileniu. Ból głowy może obejmować cały jej obszar albo okolice skroniowe lub czołowe. Napięciowy ból głowy ma charakter ciągły, ściskający, obejmujący, rzadko zdarza się, żeby nasilał się w trakcie wysiłku fizycznego lub pochylania się oraz, żeby pulsował. Cechą charakterystyczną dla napięciowego bólu głowy jest przede wszystkim to, że z reguły nie powoduje on dodatkowych objawów jak m.in.: zawroty głowy, nudności czy zaburzenia widzenia. Napięciowy ból głowy przeważnie trwa od kilkudziesięciu minut do nawet tygodnia. W sytuacji, gdy ból trwa dłużej, możemy oczekiwać, że jest on spowodowany innymi czynnikami chorobowymi.
Leczenie napięciowego bólu głowy
Leczenie napięciowego bólu głowy jest zdecydowanie trudne i często bywa tak, że jest mało skuteczne. Występują różne formy leczenia napięciowego bólu głowy. Możemy przyjmować przeróżne preparaty na tą dolegliwość, ale także leczyć ból głowy poprzez leczenie niefarmakologiczne np.: ćwiczenia relaksujące.
Jednym z najważniejszych czynników w eliminowaniu napięciowego bólu głowy jest oczywiście wykluczenie czynników bólu. Ważne jest, żeby postarać się jak najbardziej zmniejszyć stres psychiczny oraz fizyczny, w tym celu warto zastosować techniki relaksacyjne oraz psychoterapię. Warto również pomyśleć o tym, żeby ograniczyć ilość spożywanej kawy, a także gazowanych napoi. Osoby cierpiące na napięciowy ból głowy, powinny zadbać o odpowiednią ilość snu i wypoczynek. Ważna jest, również aktywność fizyczna w czasie leczenia bólu głowy, ponieważ pomaga usunąć niepotrzebne napięcie.
Do niefarmakologicznych metod leczenia bólu należą m.in: elektromiografia – pacjentowi podawane są sygnały zwrotne o zmianach fizjologicznych zachodzących w jego organizmie, psychoterapia – poznawczo-behawioralna, akupunktura i fizjoterapia.
Natomiast do farmakologicznych metod leczenia napięciowego bólu głowy należą m.in. kwas acetylosalicylowy, naproksen, ketoprofen, ibuprofen, diklofenak. Pacjenci, którzy nie mogą przyjmować powyższych leków mogą stosować na ból głowy paracetamol w dawce 1000 mg. Oczywiście musimy pamiętać, że dawki leków powinny być dobierane indywidualnie zgodnie z potrzebami pacjenta.