Nadmierny wzrost – objawy, przyczyny i leczenie

Akromegalia, nazywana inaczej chorobą gigantów, to choroba, która charakteryzuje się nadmiernym wzrostem i nieodwracalnym przerostem narządów. Przypadłość, na którą cierpi około 2500 osób w Polsce, jest ciężka do zdiagnozowania, a objawy łatwo zbagatelizować. Czym tak naprawdę jest akromegalia?

Objawy nadmiernego wzrostu

Odpowiedzialność za występowanie choroby, biorą hormony. Ta rzadka choroba, może być bardzo poważna w skutkach. Podwyższone wydzielanie hormonów powoduje powiększenie rozmiarów całego ciała, części twarzy, wydłużenie i poszerzenie kończyn oraz przerost wewnętrznych narządów, takich jak wątroba. Objawy występują już pomiędzy 30 a 50 rokiem życia i są niemal niezauważalne. Pierwszy objaw choroby, to powolne zwiększenie się ciała. Wielkość przyrostu ciała u chorego, widać z czasem, kiedy okazuje się, że rozmiar buta zwiększył się o dwa numery. Innymi objawami, które towarzyszą choremu wraz z przyrostem ciała, to częste bóle głowy, zmiana głosu, występowanie chrypki, bóle kości, stawów, nadmierna potliwość i pogorszenie się wzroku. Pierwszymi specjalistami, którzy mogą rozpoznać chorobę, są dentyści i laryngolodzy. To oni, mogą zaobserwować zbytni rozrost szczęki lub powiększenie zatok nosowych.

Przyczyny Akromegalii

Głównych przyczyn choroby, możemy dopatrywać się w guzie przysadki mózgowej. Powoduje ona, nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu a tym samym, znacznej deformacji wyglądu chorego. Gruczoły dokrewne, produkujące hormony, kontrolują ich wydzielanie do organizmu. Niestety, zdarza się, że w przesadce, rozwija się guz, który jest odpowiedzialny za wzrost ciała, po okresie dojrzewania. Choroba, jest szczególnie trudna do rozpoznania, ze względu na bagatelizowanie objawów, które w ostateczności, wymagają badań i konsultacji szeregu specjalistów, o różnych specjalnościach.

Leczenie nadmiernego wzrostu

Głównym celem leczenia nadmiernego wzrostu, jest zmniejszenie wydzielania hormonu, odpowiedzialnego za chorobę. Pierwszym krokiem, jest usunięcie guza przystawki, który w zależności od pory wykrycia, może być ciężki w odseparowaniu, od zdrowych narządów. W przypadku dużego, rozrośniętego guza, sukces operacji kształtuje się w granicach od 30 do 50 procent. Drugim sposobem, jest leczenie farmakoterapią. Polega ono, na zastosowaniu analogów somatostatyny, które powodują zmniejszenie guza oraz obrzęku tkanek miękkich. U niektórych chorych, podaje się również, antagonistę receptora GH. Dzięki temu, obniża się wydzielanie IGF-1 oraz postęp choroby.

Życie z akromegalią

Hormony hGH i IGF-1 odpowiedzialne za wzrost komórek w organizmie człowieka, mogą doprowadzić również do chorób nowotworowych. Osoby, borykające się z problemem nadmiernego wzrostu, osiągają krótszą długość życia, niż osoby zdrowe. Przyczyny umieralności osób chorych, których życie skraca się nawet o 10 lat, są takie same, jak u osób zdrowych. Najczęściej, są to jednak nowotwory złośliwe lub choroby sercowo-naczyniowe. Osoby, które poddały się operacji usunięcia guzu oraz leczeniu farmakologicznemu, nie mogą w pełni, odzyskać poprzedniego wyglądu.

Środkami, które mogą umożliwić powrót do dawnej figury, mogą być operacje plastyczne. Trzeba, niemniej pamiętać, że choroba nadmiernego wzrostu, rozwija się stopniowo i może być mylona z innymi dolegliwościami. Kluczowe w pokonaniu choroby, jest wczesne rozpoznanie i poddanie się, odpowiedniemu leczeniu. Warto zwracać uwagę, na szczegóły, dotyczące rozmiaru noszonych ubrań i butów. Na akromegalię, chorowały takie gwiazdy, jak amerykański aktor Matthew McGrory czy rosyjski bokser Nikolay S. Valuev.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest