Bujne owłosienie u panów jest oznaką zdrowia, urody i męskości. Mimo to obecnie coraz więcej mężczyzn skłania się ku usuwaniu nadmiernej ilości włosów z konkretnych części ciała. Współczesny obraz idealnego mężczyzny przedstawia nam niemalże boga greckiego o gładkim ciele. Stąd panowie, aby przypodobać się swoim partnerkom, usuwają nadmierną ilość włosów z pleców, szyi, klatki piersiowej, golenie rąk, czy ramion też się pojawia. Nie ma w tym nic złego – oczywiście zależy to od upodobania ( również kobiet). Czasami jednak przed tego typu zabiegami nie ma się wyjścia. Włosów pojawia się na tyle dużo, że aby uniknąć wstydliwego kłopotu z higieną, a nawet z nieestetycznym wyglądem, trzeba sięgnąć po konkretne działania.
Spis treści
Hipertrichoza – co się za tym kryje?
Występowanie nadmiernej ilości włosów, zwłaszcza gęstych o intensywnej barwie na całym ciele, bądź na konkretnej partii ciała, z której wyrasta kłąb włosów, spowodowane jest mutacją genu SOX3 zlokalizowanego na jednym z chromosomów płciowych X. Hipertrichoza, taką właśnie nazwę nosi ta choroba, nie zawsze spowodowana jest genetyczną skłonnością do bujniejszego owłosienia, może być skutkiem niedoborów odżywczych w diecie, zażywania sterydów anabolicznych lub leków, szczególnie przeciwpadaczkowych, psychotropowych, czy obniżających ciśnienie. Pojawia się również jako jeden z objawów zespołów genetycznych. W takim wypadku może mieć nawet więcej objawów, m.in. przerost dziąseł, czy zaburzenie w uzębieniu. Nadmiernego i szybkiego pojawiania się włosów na ciele nie należy lekceważyć, może ono zwiastować zmiany skórne, które mogą być oznaką poważnych chorób. To wszystko brzmi bardzo groźnie, jednak po zwróceniu uwagi na taki problem, należy udać się do lekarza – w pierwszej kolejności dermatologa – który pomoże odnaleźć odpowiedzi na pytania.
Leczenie
Hipertichoza dziedziczna niestety jest niemożliwa do zaleczenia. Z nabytą jest już inaczej, jeśli pojawiła się w wyniku zaburzenia endokrynologicznego, można zaleczyć ją farmakologicznie. Niemożność zaleczenia nie pozbawia szansy na życie bez takiej dolegliwości. Najczęściej stosuje się po prostu depilację, która za każdym razem opóźnia odrastanie włosów. Najlepiej stosować depilację laserową albo chemiczną. Wosk w tym wypadku nie będzie zalecaną formą pozbycia się włosów.
Depilacja laserowa jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Pomaga w szybki i skuteczny sposób pozbyć się niechcianych włosów, szczególnie u mężczyzn, ponieważ światło lasera dobrze działa na zazwyczaj ciemne, wypełnione melaniną, męskie włosy. Obecnie dostępne są urządzenia, które mogą trwale zniszczyć włosy, nawet na dużych powierzchniach, co oznacza, że owłosione plecy, czy brzuch przestają być problemem. Dodatkowo nie pozostawiają po sobie poparzeń ani przebarwień, co jest plusem, szczególnie w sezonie letnim. Kolejnym atutem zabiegów jest krótki czas ich trwania, niektóre partie ciała mogą zająć tylko kilka minut. Należy pamiętać, że zabiegi laserowe należy powtórzyć, co 4 – 8 tygodni. Z każdym kolejnym odrasta coraz mniej włosków, aż w końcu znikną całkowicie z danej partii ciała.
Nadmierne owłosienie nie musi warunkować złego samopoczucia! Można sobie z tym poradzić, nadmierną ilość włosów usnąć ( nawet trawle) a w razie poważniejszych zmian – zwrócić się o pomoc. Najważniejsze jest to by o siebie zadbać i nie odkładać tego problemu na potem.