Mitomania – przyczyny, objawy i leczenie

Mitomania to choroba psychiczna polegająca na notorycznym kłamaniu. Jest to zjawisko nie do końca zbadane przez medycynę. Chory zazwyczaj przedstawia siebie w charakterze ofiary lub bohatera. Osoba, która jest obarczona taką dolegliwością nie zdaje sobie sprawy, że kłamie. Nie potrafi odróżnić prawdy od fikcji. Te zjawisko istnieje już od dawna, ale dopiero w 1891 roku psychiatra Anton Delbrück je zbadał i nazwał jako zespół Delbrücka.

Mitomania – co to?

Mitomania jest postrzegana jako zaburzenie osobowości oraz choroba psychiczna. Jest nazwana również patologicznym kłamstwem oraz pseudologią fantastyczną. Objawia się fantazjowaniem oraz kłamaniem na temat swojej osoby. Zazwyczaj fantazję dotyczą każdego obszaru życia mitomana: sfera zawodowa, prywatna, stan zdrowia, osiągnięcia. Chory tak kreuje swoje opowieści, by inni myśleli o nim jako o bohaterze lub wręcz przeciwnie – o ofierze.
Od zwykłego kłamcy wyróżnia go to, że wierzy w swoje wymyślone historię oraz utożsamia się z nimi. Bardzo często stawia siebie w najlepszym świetle, jak również wszystkie zasługi przypisuje właśnie sobie. Jest bardzo pewny tego, co mówi. W momencie kiedy na światło dzienne wyjdą jego kłamstwa – wypiera się ich, nie przejmuje się i tworzy nowe. Chory nie jest w stanie odróżnić co jest prawdą, a co fikcją.

Jakie są przyczyny mitomanii?

Psychiatrzy nie odkryli jeszcze przyczyn mitomanii. Kwestie sporne zaczynają się na etapie określenia czym właściwie jest mitomania. Jedni twierdzą, że to choroba psychiczna, inni, że to zaburzenie osobowości, a pozostali twierdzą, że to jeden z typów osobowości. Jednak wskazują, jakie czynniki mogą na nią wpływać. Mitomania występuje wraz z innymi chorobami psychicznymi, takimi jak:

  • Schizofrenia,
  • Skłonności psychopatyczne,
  • Narcystyczny typ osobowości,

Odkryto, że przejawy mitomanii ukazują się już w wieku dojrzewania. Dotyczy to w szczególności nastolatków, którzy mają za sobą przykre doświadczenia, takie jak: śmierć bliskiej osoby, choroby alkoholowe, obecność narkotyków oraz przemoc fizyczna i psychiczna. Młode osoby po takich wydarzeniach wolą wcielić się w zupełnie inną osobę, w taki sposób rekompensują sobie trudne chwile.

Jakie są objawy mitomanii?

Mitoman wyróżnia się tym, że nie posiada określonego celu, a jego działania nie służą do osiągnięcia jakiś korzyści. Chory wciela się w zupełnie inną osobę, kreuje na nowo swoje życie i jest pewny tego, co mówi. Taki stan może trwać nawet do kilku lat, kiedy otoczenie chorego nie zorientuję się, że jest mitomanem. Dlatego też mitomanią nie można nazwać zwykłego kłamstwa. Kłamca dąży do określenia jakiegoś celu oraz osiągnięcia korzyści. Jest świadomy tego, co mówi i nie posiada problemów psychicznym. Jest zupełnym przeciwieństwem mitomana. Objawy mitomanii to:

  • Kreowanie fałszywych informacji na temat mitomana oraz jego otoczenia,
  • Ubarwianie realnych zdarzeń,
  • Wyolbrzymianie zalet mitomana na wielu płaszczyznach życia,
  • Przeciwstawianie się osobom, które chcą udowodnić kłamstwo chorego
  • Umniejszanie znaczenie innych osób.

Jak leczyć mitomanie?

Jedynym sposobem na leczenie mitomanii to psychoterapia. Jednak, aby ten proces poprawił, a nawet zniwelował chorobę, pacjent powinien być w pełni świadomy tego, co zrobił. Najczęściej to najbliższe otoczenie mitomana dostrzega w nim tę dolegliwość. Chory, w momencie kiedy ktoś chce mu udowodnić kłamstwa wypiera się oraz przeciwstawia tej osobie. Mitoman mimo problemów w pracy oraz w życiu towarzyskim, nie jest w stanie zrozumieć co się stało. Nie jest w stanie odróżnić prawdy od fałszu. Bardzo trudno jest też namówić mitomana na wizytę w gabinecie psychiatrycznym. Znalezienie podłoża choroby, zastosowanie wszelkich technik psychologicznych oraz pełna świadomość chorego może być dobrym początkiem leczenia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest