Miażdżyca to choroba, która coraz częściej dotyka Polaków bez względu na wiek czy płeć. Potrafi rozwijać się przez lata, a jej skutki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.
Spis treści
Czym jest miażdżyca?
Miażdżyca to choroba tętnic silnie związana z cholesterolem. Krew, która krąży po naszym ciele niesie z sobą cholesterol, który dostarczamy m.in. z pożywieniem. Jeśli odżywiamy się w zły sposób, w tętnicach zaczyna zalegać cholesterol – zwłaszcza cholesterol LDL, zwany złym cholesterolem. Jego gromadzenie się prowadzi do powstania blaszki miażdżycowej, która blokuje tętnice uniemożliwiając przemieszczanie się krwi i transport tlenu do mięśnia sercowego.
Miażdżyca – objawy
Miażdżyca to choroba, która u każdej osoby może objawiać się inaczej. Przede wszystkim wzrost cholesterolu we krwi powinien być dla nas ostrzeżeniem, które warto dokładnie zgłębić. Innym z objawów może być szybsze męczenie się w czasie spaceru lub podczas wysiłku fizycznego. Problemy z krążeniem, omdlenia czy problemy z pamięcią mogą również świadczyć o miażdżycy. Istnieją czynniki, które stawiają pewnie grupy osób na podwyższone ryzyko miażdżycy, w grupie wyższego ryzyka znajdują się mężczyźni oraz osoby z genetycznymi predyspozycjami do miażdżycy. Również osoby z nadciśnieniem tętniczym, otyłością, hiperlipidemią, cukrzycą oraz palące. Również brak aktywności fizycznej, zła dieta i stres mogą przyczynić się powstaniu blaszki miażdżycowej. Jeżeli podejrzewamy, że miażdżyca może dotyczyć właśnie nas warto udać się do lekarza specjalisty na badania, które pozwolą nam potwierdzić lub wykluczyć nasze przypuszczenia.
Miażdżyca – skutki
Nieleczona miażdżyca potrafi prowadzić do poważnych konsekwencji. Musimy mieć na uwadze, że blaszka miażdżycowa jest jak tykająca bomba, która może pęknąć i doprowadzić do całkowitego zatkania tętnicy co może skutkować zawałem, a nawet doprowadzić do śmierci. Innymi ze skutków są m.in. choroba wieńcowa serca, udar mózgu czy niedokrwienie kończyn dolnych, które może prowadzić nawet do amputacji kończyn dlatego też warto zadbać o siebie za wczas.
Miażdżyca – leczenie
W leczeniu miażdżycy bardzo ważnymi elementami jest aktywność fizyczna i zmiana nawyków żywieniowych. Warto postawić na dłuższe spacery, przejażdżki rowerem i ćwiczenia, które nie należą do obciążających, a które mogą poprawić krążenie, mimo wszystko aktywność fizyczną należy skonsultować z lekarzem ze względu na przeciwwskazania np. przy martwicy kończyn. Należy odstawić używki takie jak alkohol i papierosy, które mogą przyczynić się do powstania miażdżycy.
Zmianę nawyków żywieniowych zacznijmy od ograniczenia produktów podwyższających poziom złego cholesterolu LDL, postaw na chude mięso i delikatne ryby. Zamiast smażenia – gotuj, grilluj oraz piecz w piekarniku. Odstaw sery i ogranicz spożycie tłustych przetworów mlecznych oraz jaj. Warzywa, owoce, kasze czy produkty z pełnych zbóż mogą okazać się kluczowe w leczeniu miażdżycy. Osoby, które narażone są na stres powinny zadbać o swoje zdrowie ze szczególną uwagą i zadbać o swoje nerwy gdyż stres może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Wczesne wykrycie miażdżycy może polepszyć komfort życia dlatego warto przebadać się zwłaszcza jeśli należymy do grupy podwyższonego ryzyka.