Maltodekstryna, popularny środek spożywczy, który każdy z nas świadomie bądź nie, spożywa każdego dnia. Czym jest, jakie ma właściwości i jak wpływa na nasze zdrowie? O tym dowiecie się z naszego artykułu.
Spis treści
Maltodekstryna – co to takiego?
Maltodeksteryna jest węglowodanem zbudowanym z łańcucha pochodnych cukrów prostych. Uzyskiwana jest w procesie hydrolizy skrobi ryżowej, owsianej, kukurydzianej, jęczmiennej, pszenicznej, a także z ziemniaków i tapioki. Ma postać białego proszku. Może również tworzyć emulsje i żele. Łatwo rozpuszcza się w wodzie. Jej pH wynosi 5,5-7.0. Nie ulega fermentacji i ma lekko słodkawy smak.
Maltodekstryna – właściwości i zastosowanie
Ze względu na swoje właściwości zagęszczające i stabilizujące, maltodekrtyna znalazła szerokie zastosowanie jako dodatek do deserów, sosów, czy jogurtów. Ponieważ zapobiega krystalizacji sacharozy, dodawana jest do dżemów, którym przedłuża okres przydatności do spożycia. Pełni również rolę zamiennika tłuszczu, co jest wykorzystywane przy produkcji wyrobów typu light. Wykorzystuję się ją również w roli wypełniacza np.w wędlinach, gdyż maltodekstryna zwiększa swoją objętość w połączeniu z wodą, nie mając jednocześnie dużego wpływu na smak produktu bazowego. Ponadto, jako że jest łatwo przyswajana przez organizm stanowi składnik w artykułach dla niemowląt takich jak np.kaszki. Może być również alternatywą dla dzieci nietolerujących laktozy. Dodatkowo znajdziemy ją także w mrożonkach, gdzie dzięki swoim właściwością podnosi ich temperaturę zamarzania. Maltrodekstryna używana jest na szeroką skalę nie tylko w przemyśle spożywczym. Używana jest również przy produkcji leków jako substancja wiążąca, a także w kosmetyce jako składnik kremów.
Maltodekstryna i jej zastosowanie u sportowców
Maltodekstryna, jako że ulega szybkiemu rozkładowi do glukozy, jest substancją bardzo łatwo przyswajalną. To sprawia, że często używana jest przez sportowców jako źródło energii, które pomaga odzyskać im siły i przyśpieszyć regenerację. Szczególną popularność zyskała sobie wśród maratończyków, u których niezwykle ważne jest by w łatwy sposób móc dostarczyć organizmowi wydajne źródło energii. Te wszystkie cechy sprawiają, że często używana jest jako składnik odżywek czy napojów dla sportowców.
Maltodekstryna – wpływ na zdrowie
Maltodekstrynę uznaje się jako środek bezpieczny dla zdrowia jednak są pewne wyjątki, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Ponieważ ten węglowodan ma wysoki indeks glikemiczny, może mieć on niekorzystny wpływ na osoby chorujące na cukrzycę. Z tego samego powodu powinny unikać go osoby będące na diecie. Ponadto, jak wiemy, maltodekstryna może być uzyskiwana ze skrobi ze zbóż. Jest to istotna informacja dla osób cierpiących na celiakię, czyli chorobę o podłożu genetycznym charakteryzującą się nietolerancją glutenu. Według niektórych badaczy maltodekstryna ma również negatywny wpływ na florę bakteryjną układu pokarmowego. Jednak nie są to do końca potwierdzone badania.
Maltodekstryna – podsumowanie
Maltodekstryna ma wiele zastosowań w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Znajdziemy ją w często spożywanych produktach takich jak:
- sosy
- jogurty
- dżemy
- wyroby cukiernicze
- produkty typu light
- wędliny
- produkty dla niemowląt
- mrożonki
- w lekach i kosmetykach
Łatwo przyswajalna przez organizm jest chętnie wykorzystywana przez sportowców jako źródło energii. Powszechnie uważana za nieszkodliwą jednak ze względu na wysoki indeks glikemiczny osoby chorujące na cukrzycę powinny zachować szczególną ostrożność przy spożywaniu produktów ją zawierających. Może również zawierać gluten.