Łysienie zwłaszcza u młodych osób może okazać się dużym problemem. Przyczyn łysienia możemy dopatrywać się w wieku, przebytych chorobach, stosowania niewłaściwej diety a nawet genach. Jednym z popularnych chorób polegających na nadmiernym wypadaniu włosów jest łysienie androgenowe. Choroba w przeważającej większości spotyka mężczyzn już w młodym wieku. Łysienie typu męskiego to wyzwanie dla współczesnych metod leczenia.
Spis treści
Przyczyny wypadania włosów
Zła dieta, silny stres, przyjmowane leki, choroby czy obecność nadmiernej ilości testosteronu we krwi to najczęstsze powody wypadania włosów. Największym wrogiem w łysieniu androgenowym jest hormon dihydrotestosteronem (w skrócie zwanym DHT), który powoduje osłabienie dotychczasowych włosów, ich kruchość i rzadkość. Choroba wynika również z uwarunkowań genetycznych. Przyjmuje się, że mężczyźni mający w rodzinie skłonność do łysienia mogą dziedziczyć chorobę z pokolenia na pokolenie. Testosteron pomimo swojego męskiego pochodzenia może być nadmiernie produkowany w jajnikach i korze nadnerczej u kobiet.
Jednak w przypadku żeńskiego łysienia ma mniejszy wpływ, niż inne czynniki na jego wielkość. Przypadłość nadmiernej ilości hormonów męskich może mieć odzwierciedlenie w różnego rodzaju chorobach. Łysienie androgenowe u kobiet różni się umiejscowieniem przerzedzenia włosów. O ile u mężczyzn niedobory włosów występują na skroniach i na wierzchołku głowy, u kobiet łysienie rozpoczyna się na tzw. „przedziałku”, na jego szczycie.
Łysienie androgenowe leczenie
Istnieje wiele sposobów, aby utrzymać włosy zdrowymi i gęstymi. jednak nie zawsze działają one w przypadku łysienia androgenowego. Łysienie to jest trudne do powstrzymania. Nie każda metoda wpływa tak samo na każdą osobę. Pierwszym krokiem jest wizyta u trychologa. Lekarz oceni stan włosów i skóry oraz zleci wykonanie dodatkowych badań. Najbardziej skuteczną metodą jest przeszczep włosów. Jest to jednocześnie najbardziej kosztowna opcja wykorzystywana przy bardzo dużych ubytkach. Drugą metodą jest mezoterapia igłowa i bezigłowa. Zabiegi trzeba powtarzać i wiążą się z wprowadzeniem substancji pod skórę głowy, poprzez jej nakłucie. Aktualnie ceny mezoterapii wahają się od 250-400 zł za zabieg. Substancją podawaną pacjentami jest osocze z własnej krwi chorego lub Kenalog. Innymi skutecznymi sposobami jest kriomasaż polegający na zmrożeniu skóry głowy, aby pobudzić tkanki do odnowy biologicznej oraz karboksyterapia.
Łysienie androgenowe leki
Podstawowym kluczem w walce o piękne włosy jest stosowanie leku hamującego hormon DHT. Lek ten jest przepisany tylko i wyłącznie przez lekarza po wcześniejszym odbytym badaniu. Najczęściej przepisywany mężczyznom z znacznie podwyższoną normą testosteronu w krwi. Preparatem, który aktywnie działa na łuski włosa będzie minoxidol. Lek stosowany miejscowo zwiększa przepływ krwi, dzięki czemu dotlenia słabe włosy. Poprzez regularne stosowanie możemy pobudzić ich wzrost i zatrzymać wypadanie. Koszt leku waha się między 120 do 300 złotych i zależy od pojemności flakonika. Popularnymi płynami, które zawierają składnik to Loxon, dostępny bez recepty przy niższym stężeniu monoxidilu (między 2 a 5%). Wyższe stężenia Loxonu czy Piloxidolu kupimy jedynie na receptę.
Szampony na porost włosów
Jeśli twoje włosy są coraz cieńsze i szybciej wypadają sięgnij po szampony i odżywki wspomagające ich wzrost. Na rynku jest wiele produktów, dostępnych zarówno w drogeriach jak i w aptekach. Do najskuteczniejszych zaliczymy preparaty posiadające w składzie biotyne, inositol, retinol, tocopheryl acetale i panthenol. Oczywiście warto wspomóc porost włosów również od wewnątrz. W tym celu polecamy sięgnąć po biotynę w tabletkach. Wzmocni ona nie tylko włosy, ale także skórę i paznokcie.