Łuszczyca – to przykra dolegliwość, która może dotknąć każdego z nas. Najczęstsze objawy to pojawianie się suchych łusek i zapalny stan skóry. Choć nie jest to groźna zakaźna choroba, potrafi ona dokuczyć człowiekowi, gdyż nie da się ją wyleczyć. Przyczyny tego problemu zdrowotnego j choroby nie są do końca znane. Jedną z najbardziej prawdopodobnych teorii jest to, że organizm z niewyjaśnionych przyczyn atakuje własne tkanki i niszczy je. Krąży też przekonanie, że łuszczyca najczęściej występuje w jako przypadłość genetyczna. Na świecie od 2 do 4% osób choruje na nią. Największa część tych ludzi pochodzi z Europy i USA, znacznie mniejsza część z Azji i Afryki.
Spis treści
Jak rozpoznać łuszczycę?
Najbardziej zagrożona grupa wiekowa to osoby mające od 10 do 40 lat. Pierwsze niepokojące objawy to czerwone grudki mające owalny lub okrągły kształt, czasem są one płaskie i są bardzo widoczne na skórze. Jako kolejny symptom można wyróżnić łuszczycę paznokci. W 20-50% przypadków zmiany dotyczą paznokci rąk i stóp. Stają się one łamliwe, rozwarstwiają się, mają żółty odcień i pojawiają się punktowe zagłębienia. Niestety nie jest to jedyne miejsce na ciele, które może zaatakować choroba. Łuszczyca pojawia się również na kolanach, łokciach, pośladkach, dłoniach, stopach i na skórze głowy. Te powierzchnie pokrywają się szarą warstwową łuską (blaszka łuszczycowa). Zwrócić uwagę należy na to, co się dzieje po zdrapaniu łusek. Może pojawić się krew albo błyszczące płyny. Po potarciu w przypadku krostkowej łuszczycy często schodzi skóra. U 5-20 procent chorych po latach może dojść do łuszczycy stawów. Gorączka, dreszcze, bóle stawów, pieczenie i swędzenie towarzyszą tej chorobie. Istnieje bardzo dużo rodzajów łuszczycy, ale w 80-90% występuje łuszczyca zwykła z płaskimi czerwonych zmianami mającymi srebrne łuski.
Najlepszą wiadomością jest to, że łuszczycą nie da się zarazić. Nie trzeba obawiać się podać rękę albo przytulić się do chorego. Przyczyny łuszczycy kryją się gdzie indziej. Najbardziej narażone są osoby mające predyspozycje genetyczne. Bardzo dużo czynników może wpłynąć na powstanie choroby lub nawrócenie objawów. Najbardziej oczywiste to infekcje ostre (angina, odra, ospa różyczka), przewlekłe (stany zapalne zatok, przydatków, pęcherzyka żółciowego, a nawet próchnica) oraz choroby przewlekłe. Kolejne przyczyny to zażywanie leków, szczególnie antybiotyków. Nieoczywiste może być to, że łuszczyca, jak i wiele innych chorób pojawia się wskutek stresu. Nadwaga, alkohol, papierosy, sztuczna odzież albo niewłaściwe kosmetyki mogą również przyczynić się do powstawania łuszczycy. Mechaniczne podrażnienie, drapanie skóry też powodują powstanie zmian.
Jak leczyć łuszczycę?
Jak już było wspomniane, łuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Czy da się złagodzić objawy? Oczywiście, przede wszystkim stosując maści. Najważniejsze jest zwrócić się do dermatologa jak najszybciej i stosować jego zalecenia. Często można pomóc choremu też od wewnątrz, stosując lekii doustnie. Należy pamiętać tylko, że najważniejsze w walce z łuszczycą jest regularność. Tymczasem można tej chorobie zapobiec. Według lekarzy należy pić dużo wody. Mają to być nie soki albo kawa, lecz czysta woda. Jeżeli chodzi o alkohol, kawę i papierosy, specjaliści zalecają całkowicie je wyeliminować. Ograniczyć trzeba też stresowe sytuacje, które negatywnie wpływają na cały organizm i mogą być przyczyną łuszczycy paznokci, skóry głowy i każdej innej. Dla osób zagrożonych łuszczycą najlepiej wybrać odpowiednie dermokosmetyki. Dermatolodzy doradzają dużo czasu spędzać na słońcu i się opalać. Zmiany na skórze są wprost zależne od diety, więc poważne zmiany powinny paść w odżywianiu. Unikać należy czerwonego mięsa, cukru, ostrych potraw oraz wywołujących alergię warzyw i owoców (ananasy, truskawki, pomidory, pomarańcze). Zatem, żeby wzbogacić swoją skórę w korzystne mikroelementy, trzeba dodać do swojej diety ryby, drób i zielone warzywa. Zamiast kąpieli lepiej brać prysznic i nie stosować gąbki i barwione nienaturalne kosmetyki.
Jak widać, nie jest to straszne schorzenie, lecz bardzo długotrwałe i nieprzyjemne. Jeżeli rozpoznałeś u siebie łuszczycę, powinieneś niezwłocznie zwrócić się do dermatologa, bo samoleczenie może znacząco pogorszyć sytuację. Walcząc z tą chorobą, trzeba być dokładnym i dzień w dzień smarować skórę i zażywać leki. To jest jedyna szansa na złagodzenie objawów. A najważniejsze, bądźcie szczęśliwi i spokojni, wtedy żadna choroba was nie zaatakuje.