Lordoza to jedna z wad postawy. Polega na nadmiernym wygięciu kręgosłupa – w odcinku lędźwiowym lub szyjnym – do przodu. Lordoza nie tylko zaburza proporcje sylwetki, ale nieleczona może w dłuższej perspektywie powodować m.in. bóle kręgosłupa, a także artretyzm. Czym się objawia i jak poradzić sobie z lordozą?
Spis treści
Lordoza – rodzaje i przyczyny
Samo określenie „lordoza” odnosi się do naturalnego łukowatego wygięcia kręgosłupa do przodu w dwóch miejscach – w części szyjnej oraz lędźwiowej. Specyficzny kształt kręgosłupa pozwala na amortyzowanie wstrząsów, na które jesteśmy narażeni podczas codziennych aktywności. Jednakże zbytnie pogłębienie lordozy to wada postawy, która może okazać się uciążliwa.
Wyróżnia się lordozę szyjną i lędźwiową. Każda z nich ma inne przyczyny i daje nieco inne objawy. W przypadku lordozy szyjnej dochodzi najczęściej do jej spłycenia lub nawet całkowitego zniesienia. Wśród jej przyczyn można wskazać chorobę zwyrodnieniową kręgów szyjnych, różnego rodzaju urazy, czy siedzący tryb życia oraz małą aktywność fizyczną. Lordoza szyjna często ulega spłyceniu w przypadku osób pracujących przy biurku – sprzyja temu nieprawidłowa postawa ciała z wysuniętą do przodu głową.
Lordoza lędźwiowa natomiast (a właściwie jej pogłębienie) może być spowodowana m.in. utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała, otyłością, brakiem ruchu lub też stanowić wadę wrodzoną. Ponadto jej pojawienie się często związane jest z inną wadą postawy (np. kifozą pogłębioną), urazami lub schorzeniami takimi jak chociażby osteoporoza, rwa kulszowa czy choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Objawy lordozy
Podstawowym objawem przy spłyceniu lordozy szyjnej jest ból tego odcinka kręgosłupa. Dzieje się tak m.in. ze względu na to, że w konsekwencji nieprawidłowej postawy może dojść do dyskopatii, a przesunięty krążek międzykręgowy będzie uciskał na nerw, wywołując ból. Dolegliwości bólowe z tym związane mogą także wystąpić w innym odcinku pleców lub też ból może promieniować np. do ręki.
W przypadku pogłębionej lordozy lędźwiowej najłatwiej dostrzegalnym objawem jest sama postawa osoby z lordozą. Człowiek taki sprawia wrażenie, jakby nadmiernie się prostował. Patrząc na taką osobę z boku łatwo dostrzec: wklęsłe plecy, wypięty brzuch oraz nadmiernie uwypuklone pośladki. Częstym objawem jest też ból w lędźwiowej części pleców. Mogą pojawić się także zaburzenia oddawania moczu i stolca, drętwienie kończyn dolnych, mrowienie czy kurcze mięśniowe.
Leczenie lordozy
Zarówno w przypadku lordozy szyjnej, jak i lędźwiowej podstawą leczenia jest odpowiednia gimnastyka korekcyjna. Ponadto u osób z lordozą lędźwiową często przepisywane są także leki przeciwbólowe oraz fizykoterapia. W bardziej zaawansowanych przypadkach wskazane bywa noszenie gorsetu ortopedycznego, który utrzymuje kręgosłup w prawidłowej pozycji. Ostatecznością jest natomiast leczenie operacyjne. Dodatkowo pozytywne efekty przy leczeniu lordozy dają pływanie, masaże oraz joga. Osobom otyłym zaleca się natomiast zrzucenie wagi, by zmniejszyć obciążenie kręgosłupa.
Leczenie lordozy szyjnej w dużej mierze opiera się na rehabilitacji. Wskazane jest, by trwała ona przynajmniej 3 miesiące. Ćwiczenia są dopasowywane do każdego chorego indywidualnie przez ortopedę i fizjoterapeutę. Ich celem jest korekcja postawy, przy czym nie mogą one powodować dolegliwości bólowych. W przeciwnym wypadku należy przerwać ich wykonywanie. Ponadto przy leczeniu lordozy szyjnej wskazane są także ćwiczenia rozluźniające mięśnie, a także masaże lecznicze. Wykorzystuje się również naświetlania lampą czy laserem, a poza tym ultradźwięki oraz prądy interferencyjne. Pomocne może być także używanie specjalistycznej poduszki ortopedycznej, która wpływa na prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu.
Lordoza – zapobieganie
Zapobieganie powstawaniu wadom postawy sprzyja aktywność fizyczna i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. W przypadku, gdy mamy siedzącą pracę należy zadbać o odpowiednie biurko i ergonomiczne siedzisko. Ponadto – by uniknąć spłycenia lordozy szyjnej – warto zadbać o ustawienie monitora komputera na wysokości wzroku, co pozwoli uniknąć garbienia się. Duże znaczenie ma także to, w jakich warunkach przebiega nasz nocny wypoczynek. Należy zadbać o sprężysty, dosyć twardy materac. Ponadto istotne jest, by spać na niewielkiej poduszce, dzięki czemu odcinek szyjny kręgosłupa będzie znajdował się w odpowiedniej pozycji. W utrzymywaniu prawidłowej postawy sprzyja także różnego rodzaju gimnastyka, pozytywnie wpływa na stan kręgosłupa również joga.
Wszelkiego rodzaju wady postawy są współcześnie dość częstym problemem. Spłycenie lordozy szyjnej to w dużej mierze wynik siedzącego trybu pracy, ale także spędzania dużej ilości czasu przy komputerze czy ze smartfonem w pochylonej pozycji. Z tego względu istotna jest profilaktyka, a w przypadku wystąpienia wad postawy – szybkie ich rozpoznanie i podjęcie leczenia. W przypadku lordozy wczesna diagnoza pozwala uniknąć dalszych powikłań oraz bardziej inwazyjnych metod leczenia.