Łokieć tenisisty – jak rozpoznać i leczyć tę kontuzję?

Potoczna nazwa łokieć tenisisty określająca zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest dość mylna, gdyż sugeruje, że problem ten dotyczy głównie tenisistów, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. To powszechny problem występujący u osób ćwiczących, jak również pracujących fizycznie. Etiologia łokcia tenisisty nie jest znana, ale objawy są dość uporczywe. Jakie są objawy łokcia tenisisty? Jak wyglada diagnostyka tej przypadłości? W jaki sposób leczy się łokieć tenisisty? Odpowiadamy!

Łokieć tenisisty – objawy

Jak rozpoznać łokieć tenisisty? Trudno jest samemu postawić diagnozę, są jednak pewne objawy typowe dla problemu zwanego zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Jednym z tych bardziej charakterystycznych jest kłujący, czasem wręcz przeszywający ból w obrębie łokcia. Zlokalizowany jest on po zewnętrznej stronie ręki i nasila się podczas wykonywania jakichkolwiek ruchów. Ponadto może promieniować do przedramienia i nadgarstka.

Do objawów łokcia tenisisty zalicza się również:

  • tkliwość tkanek miękkich podczas ucisku w zakresie łokcia,
  • sztywność łokcia po przebudzeniu,
  • duży problem z wykonywaniem prostych czynności,
  • ból podczas ruchów nadgarstkiem,
  • parastezje (mrowienie i drętwienie),
  • obrzęk w okolicy łokcia.

Osoba cierpiąca na łokieć tenisisty obserwuje też stopniowe osłabianie się ręki.

Diagnostyka zespołu nadkłykcia bocznego kości ramiennej

W przypadku wystąpienie wyżej opisanych objawów zaleca się konsultację z lekarzem, najlepiej z ortopedą. Specjalista w pierwszej kolejności przeprowadza z pacjentem wywiad, który pozwala ustalić okoliczności, w jakich wystąpiły dolegliwości ze strony łokcia. Potem przechodzi do badania kończyn – wykonuje test Milla i Thomsona, pozwalające ocenić tkliwość oraz stopień bolesności okolic kończyny górnej, sprawdza też siłę chwytu obu rąk.

Choć objawy łokcia tenisisty są na tyle charakterystyczne, że wstępną diagnozę można postawić już na pierwszej wizycie, to dla jednoznacznego jej potwierdzenia wykonuje się także badania. W zakresie diagnostyki tej przypadłości zastosowanie znajduje m.in. badanie USG oraz elektromiografia (EMG). Dodatkowo można wykonać obrazowanie z wykorzystaniem tomografu komputerowego (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI).

Łokieć tenisisty – jak wygląda leczenie?

Forma leczenia powinna być dostosowana do stopnia zaawansowana zmian w obrębie łokcia, a także rodzaju dolegliwości bólowych. Pod uwagę przy planowaniu terapii trzeba wziąć także ogólny stan zdrowia chorego. Choć każdy przypadek jest inny, to zawsze leczenie zaczyna się od stworzenia warunków umożliwiających uszkodzonym tkankom samoistną regenerację.

Odpoczynek przy łokciu tenisisty

Częstą przyczyną problemów z łokciem jest praca zawodowa i wykonywane w niej powtarzalne czynności. Dlatego lekarz może zalecić czasowe powstrzymanie się od pracy. Chodzi o to, by jak najwięcej wypoczywać i odciążać kończynę. Jeśli pacjent nie dostosuje się do zaleceń i dalej będzie wykonywać określone, szkodliwe ruchy ręką, jej stan się pogorszy, a dolegliwości nasilą.

Orteza na łokieć tenisisty

Istotnym elementem leczenia jest stosowanie prawidłowo dobranego stabilizatora na łokieć. Ma on za zadanie stabilizować staw i tym samym zapobiegać pogłębianiu się zmian. Orteza lub opaska na łokieć tenisisty dodatkowo zmniejsza uporczywy ból. O tym, czy noszenie stabilizatora jest konieczne, decyduje lekarz lub fizjoterapeuta.

Leki przeciwbólowe na łokieć tenisisty

W ramach leczenia objawowego łokcia tenisisty zastosować można leki o przeciwbólowym działaniu. Sprawdzić się mogą preparaty o działaniu miejscowym takie jak maści czy spray’e, np. diky. Warto jednak podkreślić, że nie wyeliminują one przyczyny dolegliwości, dlatego mimo wszystko trzeba wdrożyć dodatkowo inne metody leczenia takie jak rehabilitacja czy masaże. Przed użyciem preparatu przeciwbólowego na łokieć tenisisty należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest