Liszaj – przyczyny, objawy, leczenie

Liszaj płaski jest chorobą skóry objawiającą się czerwonymi wykwitami na ciele. Najgroźniejsze są znamiona w obrębie jamy ustnej, gdyż mogą zwiastować raka jamy ustnej. Sprawdź, czym jest ta choroba i co ją wywołuje!

Liszaj – przyczyny występowania

Liszaj nie spaja się z narządami wewnętrznymi. Jest schorzeniem występującym tylko na skórze. Atakuje najczęściej jamę ustną, choć pojawia się również na paznokciach i wszelkich błonach śluzowych. Towarzyszy mu świąd i grudkowe zmiany skórne. Należy do odchyleń zdrowotnych, przewlekłych. Nie ma opisanych przyczyn, dla których liszaj występuje. Jednak spekulacje odnoszą się do chorób autoimmunologicznych, przy których nagminnie się pojawiają.

Liszaj – najczęstsze objawy

Symptomy charakteryzują się zmianami skórnymi. Często pojawiają się podczas urazów i zapaleń w miejscach zranionych. Możliwe jest wystąpienie bólu na narządach płciowych oraz inne:

  • złuszczanie się naskórka
  • swędząca skóra
  • zaczerwienienie
  • owrzodzenia
  • pęcherze i bąble.

Ponadto liszaj na twarzy objawia się grudkami zlewającymi się w całość. Nadaje kształt linijny i przypomina układ kulisty. Może przybierać formę blizn.

Liszaj u dziecka – Sprawdź, czy twoje dziecko nie ma owrzodzeń!

Problem dotyczy ludzi dorosłych, dzieci, jak i niemowląt. U każdego mogą pojawić się swędzące plamy skórne niosące za sobą przykre dolegliwości. Zazwyczaj pojawiają się w okresie zimowo – jesiennym, gdy narażone są na spadek odporności. Atakowane są miejsca w okolicach ust i podbródek. Liszaj u dzieci objawia się wysypką przybierającą kształt wodnistych pęcherzy lub krost. Gdy ropne pęcherze pękają zaczynają narastać żółte strupy, po których mogą wystąpić blizny.

Liszaj – diagnostyka

W celu zdiagnozowania różnorodnych znamion skórnych zalecane jest udanie się do lekarza rodzinnego lub dermatologa. Wykonywane jest wtedy badanie krwi lub zleca się biopsję. Niezwykle często właśnie na fotelu u stomatologa dowiadujemy się o liszaju, gdyż pojawia się na policzku lub podniebieniu.

Liszaj – leczenie

Leczenie opiera się na łagodzeniu dolegliwości objawowych. Podawane są leki przeciwhistaminowe lub minimalne dawki sterydów. Na skórę używa się maści sterydowe, które minimalizują zaczerwienie i podrażnienia. Można spróbować też domowych sposobów. Jamę ustną zaleca się płukać siemieniem lnianym, szałwią lub rumiankiem. Natomiast na skórę można stosować zimne okłady lub przykładać lód.

Warto pamiętać, że liszaj przyjmuje różnorakie formy występowania. Najczęściej określane są jako pęcherze lub krosty. Mogą być również bliznowate, mające jasne plamy w samym środku albo mieszkowe (przy miejscach włosowatych). Dlatego, jeśli jakiekolwiek schorzenia nas niepokoją najlepiej udać się do specjalisty, żeby zasięgnąć fachowej opinii odnośnie tego problemu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest