Laserowa korekcja wzroku – jak wygląda? Cena i opinie

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jednak coraz więcej ludzi ma z nim problemy. Do tego niewielu wie, jak ważne jest dbanie o oczy i systematyczne ich leczenie.

Korekcja wzroku

Niemal co druga osoba w wieku 16 – 54 lata musi sobie korygować wzrok. Przez długi okres czasu jedynym sposobem były okulary. Teraz wybór jest większy. Na rynku pojawiły się soczewki kontaktowe, które ułatwiły życie wielu ludziom. Jednak prawdziwą rewolucją okazała się laserowa korekta wzroku! Pierwszego zabiegu dokonano w 1989 za oceanem i do dzisiaj nie znaleziono lepszej metody poprawy wzroku. Według badań klinicznych poprawę widzenia do pełnej ostrości odnotowano u 93 proc. pacjentów.
Zabiegowi poddają się osoby, które chcą poprawić jakość swojego życia. Częstym powodem jest także rosnąca liczba nietolerancji na soczewki kontaktowe. Laserowa korekcja wzroku jest rozwiązaniem, które umożliwia wykonywanie niektórych zawodów.

Laserowa korekcja

Laserową korekcją wzroku można leczyć najczęstsze wady – krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Ważna jest jednak wielkość wady. Przy krótkowzroczności jest to od -0,5 D do -10,0 D, przy nadwzroczności od +0,5 D do +4,0 D, a w wypadku astygmatyzmu – do 5,0 D. Zabieg wykonuje się, gdy nie ma do niego przeciwwskazań, nie robi się go, gdy wada nie jest ustabilizowana. Laserowej korekcji wzroku nie mogą zrobić także osoby poniżej 21 roku życia, górna granica wieku w zasadzie nie istnieje.

Przeciwwskazania do zabiegu to: cukrzyca, zaburzona gospodarka hormonalna, problemy z tarczycą, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Hashimoto oraz niektóre schorzenia: kardiologiczne lub neurologiczne. Operacji nie mogą mieć także kobiety w ciąży czy karmiące piersią oraz pacjenci nadmiernie osłabieni, w szczytowym okresie alergii czy uzależnieni od alkoholu, leków bądź narkotyków. Na przeszkodzie do wykonania operacji może stanąć również to, że mamy za małe oczy, zbyt głęboko osadzone, a nawet wysokie kości policzkowe. Przeciwwskazania okulistyczne to: zbyt cienka rogówka, stożek rogówki, jaskra oraz przewlekłe stany zapalne gałki ocznej. Lista powodów, dla których lekarz może odradzić zabieg, obejmuje jeszcze m.in. zespół suchego oka, nierównowagę mięśni oka, półpasiec oczny, opadanie powiek. Jednak o możliwości skorzystania z zabiegu decyduje lekarz po dokładnym badaniu kwalifikacyjnym, które trwa około 4-5h.

Zabieg jest zupełnie bezbolesny. Pacjenci mogą odczuwać jedynie dyskomfort. Dostaje się znieczulające krople do oczu. Na sali operacyjnej spędza się 15-20 minut, większość czasu to przygotowanie do zabiegu. Praca lasera to kwestia kilkudziesięciu sekund. Zabieg jest w pełni skomputeryzowany. lekarz usuwa cienką, zewnętrzną warstwę rogówki, a jej pozostałe warstwy po prostu odpowiednio modeluje. W przypadku krótkowzroczności rogówka jest spłaszczana w centrum, a przy nadwzroczności uwypuklana.

Metody laserowej korekcji wzroku

LASIK, LASEK, femto-lasik, epi-lasik… Którą metodę, w końcu, wybrać? Zacznijmy od tego, że to lekarz wybiera metodę, nie pacjent. Decyzja podejmowana jest na podstawie precyzyjnego badania pod kątem kwalifikacji do zabiegu.

Metody laserowej korekcji wzroku ogólnie można podzielić na powierzchowne i głębokie. W metodach powierzchownych (np. EBK, epi-lasik) usunięty nabłonek ulega naturalnej odbudowie po zabiegu. Natomiast w metodach głębokich (np. FEMTOLASIK, LASIK) wytwarza się płatek z ze stromy rogówki, który z czasem ulega zrośnięciu. Zaletą metod głębokich jest z pewnością skrócony czas rehabilitacji wzroku po zabiegu i możliwość korekcji wysokich wad. Metody głębokie nie są zalecane osobą uprawiającym sporty kontaktowe. Z kolei metody powierzchowne cechuje nieco dłuższy czas gojenia i mniejszy zakres usunięcia wady. Ze względu na brak w nich płatka, który mógłby ulec uszkodzeniu w czasie urazu, metody te z powodzeniem stosowane są u osób uprawiających sporty kontaktowe.

Nie istnieje uniwersalna, lepsza czy gorsza metoda laserowej korekcji. Możemy mówić o korzystniejszej lub mniej korzystnej w odniesieniu do konkretnego pacjenta. Lekarz proponuje tę metodę, która rokuje największą stabilizację pooperacyjną.

FEMTOLASIK

To najpopularniejsza metoda płatkowa dostępna na rynku. Zapewnia duże bezpieczeństwo śródoperacyjne, precyzję oraz duże możliwości z zakresu korygowania samych wad. Ponadto pacjenci odczuwają niewielki dyskomfort po zabiegu.

EBK

Ta metoda zalecana jest w sytuacji, gdy występują wskazania do zabiegu metodą powierzchowną. Zabieg wyróżnia się niższą ceną ze względu na koszty stosowanych urządzeń i materiałów po zabiegu.

LASIK

Składa się z dwóch etapów. Pierwszy to tworzenie płatka. Chirurg precyzyjnie nacina rogówkę przy pomocy mikrokeratonu, odgina płatek i tym samym przygotowuje rogówkę do drugiego etapu. Drugim etapem jest modelowanie wewnętrznych warstw rogówki laserem excimerowym. Trwa to kilkadziesiąt sekund, po których lekarz umieszcza płatek w swoim pierwotnym położeniu. Sam zabieg trwa kilkanaście minut.

LASEK

Ten zabieg wykonuje się, gdy istnieją przeciwwskazania do zastosowania metody LASIK. Sam zabieg polega na odsunięciu nabłonka z powierzchni rogówki, a następnie poddaniu głębszych warstw rogówki działaniu lasera. Już po kilku tygodniach od operacji wyraźne widzenie wraca do normy.

Laserowa korekcja wzroku opinie

Pacjenci, którzy dokonali laserowej korekcji wzroku są zadowoleni z rezultatów. Podkreślają, że dzięki temu zmieniło się całe ich życie. Ich świat zrobił się wyraźniejszy, mogli podjąć wymarzoną pracę, a dodatkowo wszystkie niedogodności szybko minęły.

Laserowa korekcja wzroku cena

Ceny zabiegu różnią się w zależności od zastosowanej metody oraz kliniki, w której zostaną wykonane. Za konsultację przed zabiegiem należy zapłacić ok. 250-300 zł jest to cena zabiegu jednego oka.

FEMTOLASIK to ok. 3500zł za jedno oko.
EBK – 2500-3000zł za jedno oko.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest