Laryngolog – w jakich sytuacjach skorzystać z konsultacji u tego specjalisty?

Laryngologia (lub otolaryngologia) jest dziedziną medycyny zajmującą się chorobami górnych dróg oddechowych, a więc jamy nosowej, krtani, gardła czy zatok przynosowych. Lekarz laryngolog specjalizuje się również w diagnostyce i leczeniu innych narządów głowy oraz szyi jak gruczoły ślinowe, język czy przełyk. Jednak do lekarza tej specjalizacji trafiamy najczęściej z problemami związanymi z drogami oddechowymi i ich przewlekłymi stanami zapalnymi. Gdy boli nas gardło, kaszlemy i cieknie nam z nosa wystarczy konsultacja u lekarza pierwszego kontaktu, ale już w przypadku, gdy mamy częste nawroty zapalenia gardła lub do objawów dołączyło bolące ucho warto skorzystać z konsultacji specjalistycznej. W poniższym artykule przedstawimy kilka sytuacji, które powinny wzbudzić nasz niepokój i zmobilizować nas do wizyty u laryngologa.

Długotrwały katar, ból głowy przy pochylaniu

Zdarza się, że po infekcji górnych dróg oddechowych czy alergii pozostaje nam pamiątką w postaci zatkanego nosa i wodnistego kataru. Objawy te, wraz z uczuciem ściekania wydzieliny po tylnej stronie gardła, bólem głowy nasilającym się przy schylaniu czy uczuciem zatkania ucha, mogą wskazywać na stan zapalny zatok.

W wyniku stanu zapalnego, rozwijającego się w trakcie trwania alergii czy infekcji, w jamie nosowej dochodzi do opuchnięcia śluzówki i nadprodukcji śluzu. W takiej sytuacji zablokowane są ujścia zatok do jamy nosowej, co stwarza idealne, środowisko dla rozwoju bakterii.

Częstym problemem są długo utrzymujące się (ponad 3 miesiące) lub nawracające stany zapalne zatok, w takich przypadkach mówimy o przewlekłym zapaleniu. Są to sytuacje w których powinniśmy skonsultować się z laryngologiem, aby znaleźć źródło problemu. Często nawracające stany zapalne zatok mogą być powodowane przez polipy, torbiele zatok czy inne zaburzenia struktury zatok i jamy nosowej (np. krzywa przegroda). Długotrwałe stany zapalne prowadzą do rozwoju grzybicy zatok, zapalenia kości ścian zatoki, a nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy mózgu.

Woda w uchu, której nie udaje się nam pozbyć

Woda do wnętrza ucha dostaje się często w trakcie codziennej kąpieli czy wizyty na basenie. Nie jest to nic groźnego, o ile szybko się jej pozbędziemy. Zatrzymywaniu wody sprzyja kręta i pełna przewężeń budowa ucha. Zalegający w uchu płyn blokuje przewody słuchowe przez co zaburza naturalne procesy oczyszczania narządu słuchu prowadząc do groźnych infekcji. Z wizytą u laryngologa nie powinniśmy zwlekać, gdy pomimo prób nie udało nam się usunąć płynu – gdy sytuacja się nie zmieni po kilku dniach rozwinie się infekcja. Do lekarza powinniśmy się zgłosić niezwłocznie, gdy pojawił się ból ucha, gorączka czy pogorszenie słuchu.

Silny, pulsujący ból ucha, pogorszenie słuchu

Objawy zapalenia ucha środkowego ciężko przeoczyć, zwłaszcza ze względu na silny ból ucha. Zazwyczaj towarzyszy mu również ogólne osłabienie, gorączka, a często także infekcja górnych dróg oddechowych. Ten rodzaj zapalenia może być wywołany zarówno przez wirusy (wirus grypy, rinowirusy) jak i bakterie (pneumokoki, H. influenza). W przypadku zapalenia ucha środkowego konieczna jest jak najszybsza diagnoza i ocena stanu narządu słuchu przez laryngologa. Nieleczone zapalenie może prowadzić do uszkodzenia struktur takich jak błona bębenkowa, kosteczki słuchowe czy nerw twarzowy, prowadząc do problemów ze słuchem czy mimiką twarzy.

Zawroty głowy, nudności, szumy w uszach, zaburzenia równowagi

Są to objawy związane z zapaleniem ucha wewnętrznego. Wśród innych symptomów są także: zmęczenie, złe samopoczucie, zaburzenia równowagi, oczopląs, pogorszenie słuchu. Choroba ta jest zazwyczaj powikłaniem po zapaleniu ucha środkowego, gdy patogeny atakują błędnik. Wśród czynników mogących wywołać stany zapalne ucha wewnętrznego można wyróżnić bakterie (np. meningokoki, pneumokoki), wirusy (np. świnki, ospy), pierwotniaki (np. Toxoplasma gondii). Zapalenie błędnika jest bardzo poważną chorobą, przy której brak leczenia lub leczenie zbyt późno rozpoczęte wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań jak uszkodzenie lub utrata słuchu, uszkodzenie narządów równowagi czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego, gdy odczuwamy te dość mało charakterystyczne objawy warto, je skonsultować ze specjalistą laryngologiem np. w Centrum Medycznym DP MED.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.