Kwaśny posmak w ustach, szczególnie gdy towarzyszy mu odbijanie oraz pieczenie w przełyku, może być objawem wrzodów żołądka, dwunastnicy. W podobny sposób objawia się za duża produkcja kwasu żołądkowego -czyli nadkwaśność.
Spis treści
Przyczyny kwaśnego smaku w ustach
- Często kwaśny smak w ustach pojawia się wraz z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Towarzyszy mu także nieświeży oddech oraz nalot na języku. Łatwo temu zapobiec szczotkując żeby przynajmniej dwa razy dziennie. Dodatkowo warto stosować płyny do płukania jamy ustnej oraz nic dentystyczną.
- Podczas wymiotów, które zawierają kwaśne soki żołądkowe także towarzyszy nam kwaśny smak w ustach. W tym przypadku najlepiej wypłukać jamę ustną czystą wodą.
- Choroba migdałków,zatok lub gardła to kolejna przyczyna.
- Sprawdź jakie zażywasz leki. Szczególnie mowa o antybiotykach, lekach moczopędnych oraz na nadciśnienie.
Jak walczyć z kwaśnym posmakiem w ustach?
Aby złagodzić opisane objawy, należy zmienić dietę na lekkostrawną. Dlatego powinno się zrezygnuj z kawy i herbaty, z ostrych przypraw i z białego pieczywa, gdyż zwiększają one produkcję soków trawiennych. Jeśli opisane objawy miną – to znak, że choruje się na nadkwasotę.
Pomocne są środki zmniejszające nadprodukcję kwasu w żołądku. Jeśli kwaśny posmak będzie się utrzymywał, należy wykonać test na obecność Helicobacter pylori – bakterii, która odpowiada za powstawanie wrzodów żołądka. Aby się uporać z wrzodami najlepiej pójść po poradę do gastrologa, który zleci wykonanie badań krwi, oraz gastroskopię i zleci leczenie.
Chore dziąsła
Dziąsła odgrywają duża rolę w prawidłowym funkcjonowaniu jamy ustnej, a zaniedbania higieniczne zębów przede wszystkim odbijają się na przyzębiu manifestując się pod postacią kwaśnego posmaku w ustach. Niedokładne oraz rzadkie mycie zębów może doprowadzić do krwawienia z dziąseł. Dyskomfort, który jest odczuwany w czasie szczotkowania oraz nitkowania zębów nie jest najgorszym, co może się wydarzyć.
Słono-kwaśny posmak może być objawem mocznicy
Jednym z objawów mocznicy (czyli niewydolność nerek) jest słono-kwaśny niesmak. Towarzyszy temu pobudzenie, zaburzenia rytmu serca oraz nudności. Główną przyczyną mocznicy są choroby, które uszkadzają miąższ nerkowy, rzadziej utrudniające odpływ moczu, albo zmiany naczyniowe, które pogarszają ukrwienie nerek. Dlatego najlepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż ważne jest specjalistyczne leczenie, które ochroni przed postępującą dysfunkcją nerek.
Refluks a kwaśny posmak w ustach
Kwaśno-gorzki smak w ustach może być skutkiem cofania się do przełyku soków żołądkowych. To inaczej tzw. refluks, czyli nieprawidłowość funkcjonowania zwieracza przełyku. Czasem towarzyszy mu ból w dołku podsercowym i duszność. Koniecznie udaj się do lekarza, który być może skieruje Cię na zabieg operacyjny. Wykonuje się go laparoskopowo.
Co oznacza kwaśny posmak w ustach w ciąży?
Kobiety w ciąży przechodzą duże zmiany hormonalne. Często odczuwają nieprzyjemny kwaśno-metaliczny smak w ustach. Jest on przyczyną zmian w stężeniach hormonów, które odpowiadają za kontrolę zmysłu smaku. Objawy te są szczególnie wyczuwalne w pierwszym trymestrze. Dolegliwością towarzyszy zgaga oraz nadprodukcja śliny.