USG piersi – w którym dniu cyklu robić USG? Jak wygląda, jak się przygotować i ile kosztuje?

Jak powszechnie wiadomo profilaktyka odgrywa znaczącą rolę przy wczesnym wykrywaniu groźnych zmian w naszym organizmie. Do badań, które należy wykonywać cyklicznie po ukończeniu 30 roku życia trzeba zaliczyć USG piersi, pozwala ono wychwycić guzy nowotworowe w początkowym stadium rozwoju. USG piersi to całkowicie bezbolesny i szybki zabieg, a dodatkowo może wykazać więcej niż mammografia, która nie odróżnia tworów litych od tych zawierających płyn surowiczy.

USG piersi – kiedy wykonać badanie?

USG piersi powinnaś wykonać, jeśli odczuwasz ból piersi, zaobserwowałaś wyciek wydzieliny z brodawki lub podczas samodzielnego badania piersi wyczuwasz niepokojące zmiany. Poza tym wskazaniem do tego zabiegu jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, występowanie raka piersi w rodzinie czy wcześniej rozpoznane guzy o charakterze łagodnym. USG piersi można wykonać w każdym dniu cyklu, jednak najlepiej zrobić je pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego, ponieważ wtedy cechuje się największą precyzyjnością.

Przygotowanie do USG piersi

USG piersi nie wymaga wcześniejszego przygotowania, ale wybierając się na nie koniecznie zabierz ze sobą wyniki poprzednich badań USG, mammografii czy biopsji. W przypadku, gdy miałaś wykonywane zabiegi operacyjne w obrębie biustu nie zapomnij o  wzięciu wypisów ze szpitala. Bądź gotowa na pytania o wiek, ostatnią miesiączkę, przebyte ciąże, karmienie piersią, branie leków hormonalnych. Jeżeli w twojej rodzinie występowały choroby nowotworowe piersi, jajnika lub prostaty powiedz o tym lekarzowi.

Jak wygląda badanie USG piersi?

Przed rozpoczęciem USG piersi lekarz poprosi cię o zdjęcie ubrań i bielizny od pasa w górę, a później o położenie się na leżance. Następnie doktor posmaruje piersi żelem pozwalając na łatwiejsze prowadzenie sondy po biuście jak i dołach pachowych. Powiększone węzły chłonne w pachwinach mogą wiązać się z poważnymi zmianami chorobowymi. Głowica aparatu podczas zabiegu wysyła ultradźwięki, dzięki którym lekarz jest w stanie obserwować obraz na ekranie monitora.

Wiarygodność badania USG piersi w dużej mierze zależy od sprzętu, który posiada specjalista, ale również od jego kwalifikacji. Gdy masz możliwość wyboru lekarza, sprawdź czy on lub jego przychodnia posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Badanie USG nie może być stosowane zamiennie z mammografią, oba te zabiegi się dopełniają, ultrasonografia odróżnia łagodne torbiele od zmian złośliwych natomiast mammografia wykrywa mikrozwapnienia.

USG piersi – cena

Badanie ultrasonograficzne kosztuje około 80 złotych. Może być jednak zlecone przez ginekologa, który zauważył lub wyczuł zmiany. Niektóre placówki w swojej ofercie organizują darmowe badania, zachęcając do regularnych badań. W ramach NFZ dostępne są także bezpłatne programy dotyczące profilaktyki raka piersi.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest