Krótkowzroczność – objawy, leczenie i zalecenia

Nasz wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jakie posiadamy. Jednocześnie jest on tak bardzo narażony na działanie czynników, które mają na niego negatywny wpływ. Są to chociażby: długa praca przed komputerem, przesuszenie powietrza, czy też fakt iż większość czasu w ciągu dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. W związku z tym nie powinno dziwić, że z oczami związane są różnego rodzaju schorzenia i choroby, które osłabiają jakość wzroku. Jedną z nich jest krótkowzroczność – sprawdź czym charakteryzuje się ta wada wzroku, jakie są jej objawy oraz w jaki sposób można ją leczyć!

Czym jest krótkowzroczność?

Wada wzroku krótkowzroczność określana jest również mianem miopii. Polega na tym, że osoba cierpiąca na to schorzenie nie ma problemów z prawidłowym ujrzeniem rzeczy, które znajdują się blisko niej. Utrudnione staje się jednak widzenie w dal. Wszystko za sprawą tego, że układ optyczny oka skupia promienie świetlne przed siatkówką. Wyróżnia się różne rodzaje krótkowzroczności. Uzależnione są one chociażby od przyczyny tego schorzenia lub stopnia jego zaawansowania. Oto one:

  • krótkowzroczność osiowa
  • krótkowzroczność refrakcyjna
  • krótkowzroczność krzywiznowa
  • krótkowzroczność niska
  • krótkowzroczność średnia
  • krótkowzroczność wysoka

Jakie są przyczyny krótkowzroczności?

Do podstawowych źródeł tej wady wzroku należą uwarunkowania genetyczne. Jeśli rodzice noszą okulary istnieje większe prawdopodobieństwo, że dzieci również będą do tego zmuszone. Niebagatelne znaczenie mają także czynniki środowiskowe oraz posiadane przyzwyczajenia. Na powstawanie tej wady wzroku wpływa także długa praca przed komputerem, czytanie książek przy złym oświetleniu oraz przemęczenie oczu.

Jakie są objawy krótkowzroczności?

Krótkowzroczność u dzieci, jak i u dorosłych przejawia się w analogiczny sposób. Najpopularniejsze symptomy krótkowzroczności są następujące:

  • mrużenie oczu podczas patrzenia w dal
  • zaburzenia widzenia
  • odległe przedmioty stają się zamazane i pozbawione konturów, ciężko jest je zobaczyć
  • odczuwa się zmęczenie oczu
  • swędzenie oczu
  • częste mruganie powiekami
  • częściej pojawiają się bóle głowy

Krótkowzroczność – leczenie i zalecenia

W momencie, w którym zauważy się niepokojące objawy mogące świadczyć o pojawieniu się krótkowzroczności warto udać się do okulisty. Dzięki przeprowadzonemu badaniu będzie można zweryfikować czy rzeczywiście mamy do czynienia z wadą wzroku oraz jaki jest stopień jej zaawansowania. Późniejsze kroki będą obejmowały wizytę u optyka i dobór okularów korekcyjnych bądź soczewek zgodnych z rozmiarem posiadanej wady. Ich moc podawana jest w dioptriach z oznaczeniem minus – są to soczewki rozpraszające. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Dzięki temu można wyeliminować konieczność noszenia okularów.

Czy da się uniknąć tej wady wzroku?

Przede wszystkim niezbędne jest utrzymywanie odpowiedniej odległości pomiędzy oczami a książką lub ekranem komputera czy telewizora. Niezwykle ważne jest także zadbanie o odpowiednie oświetlenie – zwłaszcza w trakcie czytania lub wykonywania jakiś prac pisemnych. Dobrym pomysłem są również ćwiczenia dla oczu. Jak je wykonać? Wystarczy kilka razy dziennie mrugać oczami, zamykać i otwierać powieki oraz poruszać gałką oczną w różne strony. Jeśli zaobserwuje się symptomy świadczące o krótkowzroczności warto udać się do lekarza okulisty.

W dzisiejszych czasach krótkowzroczność staje się prawdziwą plagą. Warto więc podejmować pewne działania prewencyjne, które zapobiegają rozwojowi tego schorzenia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest