Krople do oczu są szeroką gamą produktów dostępnych wyłącznie na receptę, ale i takich, które można nabyć bez niej. Do najbezpieczniejszej grupy należą produkty nazywane sztucznymi łzami. Czym się kierować podczas wyboru kropli oraz na jakie się zdecydować. Sprawdźmy poniżej.
Spis treści
Dostępne rodzaje kropli do oczu
Krople do oczu są produktami stosowanymi do leczenia wszelkiego rodzaju chorób związanych z narzędziem wzroku. Aplikuje się je do worka spojówkowego poprzez odchylenie dolnej powieki. Wpuszczenie płynu można wykonywać w różnych pozycjach, zarówno na leżąco, stojąco, czy siedząco. Ważne natomiast jest, aby aplikatorem nie dotknąć powierzchni powieki ani też gałki ocznej. Krople do oczu różnią się przede wszystkim od siebie składem, ale i przeznaczeniem, dlatego też wyróżniamy następujące ich rodzaje:
- Krople do oczu zmęczonych,
- Krople do oczu suchych,
- Krople z antybiotykiem,
- Krople do oczu dla dzieci.
- Podstawowy skład kropli do oczu
Do podstawowego składu kropli do oczu należy woda i substancje, które zatrzymują wodę na powierzchni oka, nazywanych polimerami. Jakość kropli jest ściśle związana właśnie od polimerów. Dość istotnym składnikiem kropli do oczu jest kwas hialuronowy, gdyż jest on naturalnym składnikiem struktury oka. Kolejną z metod nawilżenia oczu jest stosowanie soli fizjologicznej, jednak nie przynosi to długotrwałych efektów i rekomendowane jest stosowanie jej jedynie doraźnie.
Do podstawowego składu kropli do oczu zaliczamy wcześniej wspomniany już kwas hialuronowy, świetlik, heparynę, ektoinę, witaminę A oraz substancje konserwujące. Świetlik ma właściwości lecznice, gdyż koi występujące podrażnienia. Heparyna natomiast nawilża i przyśpiesza regenerację spojówki. Ektoina łagodzi stan zapalny oraz swędzenie czy też pieczenia oka. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania oka, jednocześnie przyśpieszając regenerację spojówki. Zawarte w składzie kropli do oczu konserwanty wydłużają okres ważności i kropel i zapobiegają rozwojowi i namnażaniu bakterii w preparacie.
Działanie
Naturalnie, aby nawilżyć oko mrugamy i im częściej to robimy powierzchnia oka staje się bardziej nawilżona. Jednak ze względu na nieprawidłową higienę oka bardzo często samo mruganie jest niewystarczające. Stosujemy wówczas krople, które mają za zadanie nawilżyć spojówkę, która zazwyczaj nawilżana jest przez film łzowy. Na rynku mamy dostępne również krople, które po aplikacji zamieniają się w żel, który utrzymuje się dłużej na powierzchni oka, dając dłuższy efekt nawilżenia.
Wybór kropel do oczu – czym się sugerować?
Najważniejszym aspektem podczas wyboru odpowiednich kropel jest ich przeznaczenie. Najczęściej wybieramy krople nawilżające, które mają łagodzić podrażnienie spojówki. Osoby cierpiące na różne alergie powinny przede wszystkim wybierać produkty bez konserwantów – ma to na celu zmniejszenie skutków ubocznych prowadzących do powstawania podrażnień. Kolejną rzeczą wartą zwrócenia uwagi jest skład produktu oraz termin przydatności, który liczy się od momentu otwarcia kropli.
Preparaty z antybiotykiem
Zmagając się np. z zapaleniem spojówek dostaniemy od lekarza krople, które zawierają antybiotyki i sulfonamidy. Są dostępne wyłącznie receptę i stosuje się je zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty.
Produkty bez konserwantów
Wśród najbezpieczniejszych preparatów należy wymienić takie, które w swoim składzie nie posiadają konserwantów. Krople do oczu bez konserwantów najczęściej nazywane są minimsami, czyli jednorazówki oraz preparatami w opakowaniach zawierających filtr wyjaławiający. Produkty pozbawione konserwantów dedykowane są alergikom oraz osobom noszącym na co dzień soczewki kontaktowe.
Krople do zmęczonych oczu
Ich podstawowym zadaniem jest zwężenie spojówki i zapobieganie jej zaczerwienieniu. Nie mogą być one stosowane cały czas, gdyż mogą doprowadzić do poważnych schorzeń. Można z nich korzystać doraźnie, jednak poza kroplami warto zadbać o higienę oczu.
Produkty dla dzieci
Najczęściej kupuje się je w przypadku pojawiającego się zespołu suchego oka. Problem ten dotyczy dzieci mieszkających w dużych miastach lub takich, które dość często wpatrują się w wyświetlacz elektronicznego urządzenia jakim jest chociażby smartfon. Decydując się na krople przeznaczone dla dzieci warto szukać produktów pozbawionych konserwantów.
Głównym zadaniem kropli jest łagodzenie podrażnień i zaczerwienia, które pojawia się na powierzchni oka. Stosowanie tych produktów powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza bądź farmaceuty. Nadużywanie kropli do oczu może przynieść efekt odwrotny do pożądanego.