Krwawienie z nosa zazwyczaj nie boli, ale wygląda dość dramatycznie i potrafi być niezwykle uciążliwe. Zdarza się to prawie każdemu z nas. W dzieciństwie często jest wynikiem szalonych, dziecięcych zabaw, w dorosłości może być oznaką, czasami dość poważnych, chorób.
Spis treści
Krew z nosa – przyczyny
Zazwyczaj przyczyną krwawienia z nosa jest mało szkodliwy katar w trakcie przeziębienia czy grypy. Często jest to też oznaka reakcji alergicznej, spowodowanej czynnikami zewnętrznymi. Zdarza się także, że krwawienie z nosa nie ma głębszej przyczyny i nie oznacz nic złego. Możliwe, że jest to efektem wysychania błony śluzowej nosa, któremu towarzyszy także poczucie suchości i odczucie wiecznego zatkania nosa. Jednakże, niekiedy może to zwiastować niepożądane zmiany w naszym organizmie. Między innymi nadżerki błony śluzowej, która jest już znacznie poważniejszym schorzeniem. Miejscowe ubytki błony spowodują nie tylko krwotoki, ale także ostry i piekący ból w nosie. Niekiedy przyczyną krwawienia jest nowotwór. Dlatego, jeżeli pojawia się regularnie i często, nie wolno tej dolegliwości lekceważyć.
Poza nadżeraniem błony śluzowej lub początkową fazą choroby nowotworowej, krwotoki z nosa mają często przyczyny ogólnoustrojowej. Choroby układowe, takie jak AIDS czy sarkoidoza skutkują także tą dolegliwością. Podobnie choroby ziarniniakowe lub typowe choroby zakaźne (grypa, odra, różyczka, ospa czy mononukleoza). Niewydolność wątroby i nerek, a także zaburzenia hormonalne również mogą wywoływać krwotoki.
Jak wszystkie zmiany w organizmie spowodowane obniżoną odpornością organizmu, krwawienie z nosa również może być spowodowane niedoborem witaminy C, anemią lub białaczką, a także nadciśnieniem tętniczym.
Krwawienia z nosa w ciąży
Krew z nosa w ciąży związane jest ze zwiększonym przepływem krwi i zwiększonym ciśnieniem tętniczym. Skutkiem tego dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych w śluzówce nosa, a zatem zmniejszeniem wytrzymałości ich ścian. W przypadku, gdy ciśnienie będzie zbyt wysokie, naczynka pękają. Jeśli oprócz krwotoków z nosa, w ciąży nie występują inne niepokojące objawy, nie jest to powodem do zmartwień.
Jak sobie poradzić z krwawieniem z nosa?
Przede wszystkim, aby zatamować krwotok, należy usiąść prosto. Koniecznie nie należy kłaść się lub chodzić energicznie po pomieszczeniu. Po osiągnięciu odpowiedniej pozycji, należy pochylić głowę. Głowę należy skierować ku dołowi, aby nie dopuścić do tego, że krew przedostała się do gardła. Trzeba także wydmuchać skrzepy krwi. Następnie za pomocą gazy należy próbować powstrzymać krwotok. W tym celu najlepiej lekko ucisnąć jeden lub oba płatki nosa i utrzymać ten ucisk przez około 7 minut. Po wszystkim najlepiej zrobić zimny okład.
Warto jednak pamiętać, że jeżeli jakieś objawy występują często i są trudne do powstrzymania, należy skontaktować się z lekarzem.