Kontuzje biegaczy – rodzaje i metody leczenia

Bieganie stało się dla wielu z nas sposobem na utrzymanie nienagannej kondycji fizycznej oraz pozbycie się uciążliwego stresu. Można powiedzieć, że dla współczesnych zapracowanych młodych ludzi – a coraz częściej także osób w sile wieku – bieganie to styl życia. Wyrzut endorfin, czyli hormonów szczęścia, jaki towarzyszy regularnemu uprawianiu ulubionej aktywności fizycznej, jest nie do przecenienia. Biegacze mawiają, że od tego uczucia błogości albo euforii można się po prostu uzależnić. Niestety, biegacze, jak wszyscy inni sportowcy narażeni są na kontuzje, które zawsze przytrafiają się w najmniej odpowiednim czasie i miejscu, krzyżując plany, unieruchamiając na jakiś czas a niejednokrotnie nawet wymuszając wizytę u ortopedy, która kończy decyzją o zabiegu operacyjnym.

Zagrożenia czyhające na biegaczy

Na kontuzje narażeni są i początkujący, i wytrawni biegacze. Oczywiście niedopuszczalne jest bieganie bez odpowiedniej rozgrzewki – i tu status biegacza nie ma nic do rzeczy. Nawet najtwardsi długodystansowcy powinni każdorazowo przygotować swoje ciało na zwiększony wysiłek fizyczny. Właściwie każdy element nogi może ulec kontuzji – stopa, kostka, łydka, kolano, udo. Na szwank narażone są kości, mięśnie i więzadła. Drobne kontuzje wystarczy przeczekać, pomagając sobie ćwiczeniami rozciągającymi, masażami czy stosowanymi miejscowo medykamentami, najczęściej w postaci maści, kremu czy żelu. Poważniejsze kontuzje wymagają bezwzględnej konsultacji ortopedycznej oraz wdrożenia stosownego leczenia. Często niezbędna jest rehabilitacja i/albo zabieg operacyjny. Uchylanie się od podjęcia leczenia może nie tylko uniemożliwić nam bieganie, ale i doprowadzić do dalszych uszkodzeń w obrębie kostki, kolana czy stopy.

Najczęstsze kontuzje biegaczy

Jak już wspomniano, na urazy i kontuzje narażone są nie tylko stopy, ale także wszystkie inne części nogi.

Kontuzja ścięgna Achillesa u biegaczy

Do najczęstszych przyczyn przeciążenia, uszkodzenia bądź stanu zapalnego w obrębie ścięgna Achillesa zalicza się przeciążenie treningowe. Jeśli za bardzo się forsujemy, na dodatek biegają w terenie górzystym albo pagórkowatym, narażamy się na odkształcenie ścięgna, które musi wytrzymywać zbyt długo nienaturalne dla niego naprężenie boczne. Na kontuzje ścięgna Achillesa bardziej narażone są kobiety na co dzień często chodzące w butach na obcasie (mają naturalnie osłabione ścięgno) oraz pronatorzy, czyli biegacze, którym stopa za bardzo ucieka do środka i często mają zdiagnozowane płaskostopie.

Objawy kontuzji ścięgna Achillesa to poranna sztywność oraz ból na początku treningu. Dyskomfort może pojawiać się co dnia, albo tylko podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. To kontuzja uporczywa, o tendencji do nawracania. Dlatego pierwsza rzecz, jaką musimy zrobić kiedy ścięgno Achillesa odmawia posłuszeństwa, to dać nogom odpocząć. Uraz można zabezpieczyć przez kinesiotaping, poddać się masażom oraz stosować zalecone przez ortopedę bądź fizjoterapeutę ćwiczenia wzmacniające.

Kontuzja kolana u biegaczy

Ból kolana może pojawić się w kilku miejscach:

  • w części przyśrodkowej, mówimy wtedy o tzw. gęsiej stopce – to nic innego jak delikatne skręcenie kolana objawiające się bólem; wskazany jest masaż lodem, taping czy terapia manualna
  • w okolicy rzepki, występuje wtedy wysięk w zachyłku nadrzepkowym lub/i obrzęk ciała Hoffy, ból w tym miejscu może wiązać się z nieprawidłową pracą rzepki albo z problemami z błoną maziową stawu rzepkowo-udowego; to kontuzja bardzo bolesna a nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia chrząstki; wśród przyczyn wskazuje się m. in.: zaburzoną oś kończyny, nieprawidłowości anatomiczne w budowie stawu rzepkowo-udowego czy osłabiony mięsień VMO; zanim podejmie się leczenie, konieczne jest ustalenie źródłowej przyczyny kontuzji
  • z boku, to najczęściej zespół pasma biodrowo-piszczelowego; ból bywa tak duży, że uniemożliwia bieganie; do przyczyn tego rodzaju kontuzji biegaczy zalicza się szpotawe golenie, osłabione mięśnie pośladkowe średnie czy nagłą gwałtowną zmianę intensywności treningów; kontuzja wymaga konsultacji u fizjoterapeuty
  • z boku lub z tyłu, to może być także zablokowanie strzałki – kontuzja biegacza często mylona z łąkotką, sytuację wyjaśni konsultacja z fizjoterapeutą oraz terapia manualna

Kontuzja stawu skokowego u biegaczy

Skręcenie nogi w kostce to nic innego jak kontuzja stawu skokowego. Kontuzja ta niejednokrotnie wymaga unieruchomienia nogi w ortezie (stabilizatorze) – gips stosuje się coraz rzadziej. Ćwiczenia mające przywrócić sprawność rozpoczyna się od razu po zaopatrzeniu nogi w ortezę, w przypadku nałożenia gipsu – dopiero po jego usunięciu.

Jeśli nie doszło do urazu, mamy do czynienia jedynie z przeciążeniem, lokalnym stanem zapalny i/lub zwiększonym wydzielaniem płynu stawowego, zaleca się odpoczynek, odciążenie stopy, terapię manualną.

Kontuzja stawu skokowego wymaga ustalenia przyczyny – czy uraz był spowodowany zbyt forsownym treningiem, czy może w grę wchodzą problemy naczyniowe.

Pozostałe popularne kontuzje

Na urazy narażona są oczywiście także stopy biegacza. Jedną z popularniejszych kontuzji pozostaje rozcięgno podeszwowe. Nie sposób tego rodzaju urazu nie zauważyć – mamy wrażenie, że wpadł nam do buta kamyk i kiedy w określony sposób stawiamy stopę, „wbija się” w stopę, powodując przenikliwy kłujący ból przywodzący na myśl także nadepnięcie na odłamek szkła. Bardzo silny ból może wskazywać na pojawienie się stanu zapalnego. Kontuzja wymaga konsultacji u fizjoterapeuty lub ortopedy oraz podjęcia terapii manualnej czy tapingu. Często problem z rozcięgnem pojawia się u osób, które mają nadmiernie napięte mięśnie łydki, mięśnie zginające kolano czy u osób z nadmierną pronacją stopy i zbyt obciążonym ścięgnem Achillesa.

Ból goleni może być związany z tzw. złamaniem zmęczeniowym, które przez dłuższy czas może pozostawać niezdiagnozowane, gdyż bywa niewidoczne podczas badania RTG. Jeśli zachodzi podejrzenie złamania, trzeba wykonać USG i rezonans magnetyczny. Złamanie wyklucza trening prze 6 do 8 tygodni.

Łydka tenisisty to – wbrew nazwie – kontuzja, która często przytrafia się także biegaczom. To częściowe uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki, wymagające masażu i stretchingu.

Do najczęstszych kontuzji biegaczy należą także kłopoty ze stawem krzyżowo-biodrowym, które mogą dawać podobne dolegliwości jak rwa kulszowa. Wskazany jest odblokowanie i rozluźnienie więzadeł i mięśni.

Co jeśli oczekiwanie na leczenie trwa za długo?

Jak wspomniano, ignorowanie pojawiających się kontuzji nigdy nie prowadzi do ich samoistnego wyleczenia. Kontuzje drobne mają tendencję do odnawiania się – najczęściej wynika to z naszej budowy anatomicznej i predyspozycji do powstawania poszczególnych urazów. W przypadku poważnych kontuzji, wymagających operacji i rehabilitacji, zbyt długie oczekiwanie na zabieg może skutkować powstawaniem kolejnych, wtórnych urazów kości, mięśni czy ścięgien, które uniemożliwią nam powrót do pełnej sprawności. Jeśli oczekiwanie na leczenie ortopedyczne w publicznej placówce trwa za długo, konieczne jest podjęcie kroków we własnym zakresie. Tylko szybka interwencja chirurgiczna lub rehabilitacja uchroni nas przed konsekwencjami poważnej kontuzji i pozwoli wrócić do sprawności na takim poziomie, że będziemy mogli znowu biegać.

Finansowanie procedur medycznych z MediRaty

Samodzielne finansowanie ortopedycznych procedur medycznych przekracza wydolność finansową wielu osób. Korzystając z programu MediRaty jesteśmy w stanie uzyskać prędki dostęp do niezbędnych funduszy. Każda usługa wykonywana przez specjalistyczną klinikę czy gabinet, w którym wykonywana jest procedura, może być finansowana w systemie MediRaty. Co więcej, finansowanie może obejmować także rehabilitację, sprzęt ortopedyczny, hospitalizację czy pobyt w hotelu, jeżeli wszystkie te usługi są świadczone przez ten sam podmiot (placówkę medyczną, gabinet etc.). Wśród procedur ortopedycznych, które finansowane są dzięki MediRatom znajdziemy m. in.: artroskopię diagnostyczną kolana, korekcję niestabilności rzepki czy korekcję łokcia tenisisty. Na liście znajdują się także procedury obejmujące leczenie najpowszechniejszych kontuzji powstałych podczas biegania. Kredyt na leczenie umożliwia szybkie rozpoczęcie terapii oraz rehabilitacji i pełny powrót do zdrowia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *