Kolka jelitowa cechuje się nagłym, ostrym bólem brzucha, spowodowanym przez skurcz mięśni gładkich jelit. Istnieje również druga przyczyna – zbyt intensywny wysiłek fizyczny, który prowadzi do naciągnięcia blaszki otrzewnowej. W drugim przypadku, ból występuje po lewej stronie brzucha.
Dolegliwość najczęściej przechodzi samoistnie. Schorzenie nie jest jedynie przypadłością dorosłych. Może również dotykać niemowląt, ale też kobiet w ciąży. U małych dzieci, jest spowodowana nieprawidłowym działaniem jelit (słabą perystaltyką lub nadmierną produkcją gazów), niewłaściwym sposobem karmienia (dziecko połyka za dużo gazów) lub nietolerancją mleka. W przypadku kobiet w ciąży, przyczyn należy szukać w układzie pokarmowym.
Spis treści
Jakie są przyczyny kolki jelitowej?
Do głównych przyczyn kolki jelitowej należą:
- kamienie kałowe,
- zaparcia,
- zespół jelita wrażliwego,
- refluks żołądkowo-jelitowy,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- niedrożność jelit,
- uchyłkowatość jelita,
- obce ciało w przewodzie pokarmowym (połkniecie twardych kęsów, pestek lub innych przedmiotów),
- alergia pokarmowa lub nietolerancja (np. laktozy),
- zbyt szybkie jedzenie oraz rozmawianie w trakcie jedzenia (skutkuje połykaniem powietrza),
- spożywanie ciężkostrawnych pokarmów (tłuste i smażone pokarmy, produkty mączne, napoje gazowane),
- spożywanie rozdymających pokarmów (rośliny strączkowe, kapusta, cebula, śliwki),
- niedobór flory bakteryjnej,
- problemy z układem nerwowym,
- problemy z trawieniem.
Według psychologów, kolka może nie mieć podłoża somatycznego. Tak jak w przypadku wielu innych chorób, tak i tutaj należy upatrywać przyczyn w sferze „psyche”. Stres, życie w pośpiechu, nerwowa atmosfera – te wszystkie czynnik wywołują negatywną reakcję, która może powodować skurcz jelit.
Kolka jelitowa u dorosłych – objawy
Głównym objawem kolki jelitowej jest silny ból brzucha. Może mieć formę kłującą lub skurczową. Obszar bólu jest zależny od lokalizacji skurczu.
Do pozostałych objawów kolki należą:
- nudności i wymioty,
- zaburzenia łaknienia,
- napięty brzuch,
- wzdęcia,
- nasilone oddawanie gazów.
Kolka jelitowa w ciąży oraz u niemowląt
Kolka jelitowa, która występuje podczas ciąży, daje takie same objawy. Nieprawidłowa dieta i zaburzenia trawienne, powodują gromadzenie się w jelitach gazów oraz zaparcia, a tym samym ból zlokalizowany w którymś z boków lub na całej powierzchni brzucha.
Kobiety, które chcą uniknąć takich dolegliwości, powinny zwrócić uwagę na to co jedzą i zwiększyć zawartość błonnika pokarmowego. Działa on jak „szczotka”, która usuwa wszystko co niepotrzebne z jelit, a jednocześnie nie dopuszcza do zalegania treści pokarmowych i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu pokarmowego.
Karmiąc niemowlę, należy zwracać uwagę czy nie przebywa w głośnym otoczeniu, które może je stresować. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę możliwość nietolerancji laktozy.
Jak zapobiegać i walczyć z kolką jelitowej?
Kolka jelitowa ustępuje samoistnie. Należy zaznaczyć, że jej objawy mogą przypominać groźniejsze choroby, takie jak skręt torbieli jajnika, zapalenie wyrostka robaczkowego lub pęcherza moczowego. Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustąpią po kilku godzinach, powinno się je skonsultować z lekarzem.
Istnieje kilka metod, które ograniczają ból i pozwalają na szybsze ustąpienie symptomów. Podczas wystąpienia kolki, warto masować okrężnymi ruchami plecy oraz brzuch. Dodatkowo, można poluzować odzież w pasie, tak by ucisk nie potęgował nieprzyjemnych dolegliwości. Kolejnym sposobem, jest położenie się na brzuchu z podkurczonymi nogami, które pozwala na rozluźnienie mięśni. Jeżeli masz w domu termofor, wykorzystaj go. Jeżeli nie, wystarczy ręcznik namoczony w ciepłej wodzie i przyłożony na kilka minut do bolącego miejsca. Takie samo działanie rozkurczające ma gorąca kąpiel.
W kolce jelitowej pomaga picie naparów z mięty, melisy, rumianku oraz z kopru włoskiego. Jeżeli nasze objawy są silne, możemy się wybrać do apteki i poprosić o jakiś lek rozkurczający lub zmniejszający wzdęcia. Wiadomo – łatwiej zapobiegać niż leczyć. Po pierwsze, powinniśmy wykluczyć występowanie poważniejszych chorób układu pokarmowego. Po drugie, musimy pamiętać o regularnych posiłkach. W naszej diecie nie może zabraknąć błonnika. Powinniśmy za to unikać potraw ciężkostrawnych, tłustych, powodujących wzdęcia, smażonych, ostrych przypraw i czekolady. Należy również wyeliminować z jadłospisu składniki nietolerowane przez nasz organizm. Warto zadbać o sam proces jedzenia – w trakcie posiłku nie powinniśmy pić, należy jeść małymi kęsami oraz się nie śpieszyć. Zminimalizuje to ilość połykanego powietrza.
W profilaktyce, pomaga również aktywny tryb życia i duża ilość płynów. Oba te czynniki dbają o dobrą perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom. Należy jednak wspomnieć, by unikać uprawianiu sportu zaraz po zjedzeniu posiłku lub wypiciu dużej ilości płynu. Dodatkowo, uprawianie sportu obniża stres, które tak jak niewłaściwa dieta czy choroby układu pokarmowego, powodują kolkę. Kolka jelitowa jest bolesną dolegliwością, jednak zachowując kilka prostych zasad, możemy wyeliminować jej wystąpienie, a tym samym, zapobiec przykrym symptomom. Pamiętajmy o nich.