Kinezyterapia jest jedną z metod fizjoterapii. Inaczej nazywana jest leczeniem ruchem. Nazwa wywodzi się od greckiego słowa “kinesis”, czyli ruch. Celem kinezyterapii jest przywrócenie całkowitej bądź możliwie największej sprawności psychofizycznej choremu. Ruch jest tutaj kluczem, który pełni funkcję środka leczniczego. Dzięki kinezyterapii można:
- Przywrócić ruchomość w stawach
- Korygować wady postawy
- Przywrócić siłę mięśni
- Poprawić funkcjonowanie układu nerwowego
- Poprawić wydolność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego
Spis treści
Kinezyterapia – na czym polega?
Jest to wykonywanie przeróżnych ćwiczeń. Kinezyterapię możemy podzielić na ogólną i miejscową. Miejscowa skupia się na konkretnym narządzie, który objęty jest chorobą. Kinezyterapia ogólna oprócz konkretnego miejsca, obejmuje również obszary, których choroba nie dotyczy.
Na kinezyterapię składa się szereg różnych ćwiczeń:
- Bierne
- Czynno-bierne
- Samowspomagane
- Czynne w odciążeniu
- Czynne wolne
- Czynne z oporem
- Prowadzone
- Redresyjne
- Oddechowe
- Synergistyczne
- Relaksacyjne
- Ćwiczenia bierne są wykonywane wtedy, kiedy osoba chora nie jest zdolna do samodzielnego wykonania ruchu. Głównym celem ćwiczeń biernych jest przejście do czynnego ruchu, utrzymanie prawidłowego zakresu ruchomości, podtrzymanie sprawności, opóźnianie zmian degeneracyjnych.
- Ćwiczenia czynno-bierne to współpraca osoby chorej z fizjoterapeutą. Ruch przy ćwiczeniach czynno-biernych zapoczątkowany jest przez chorego. Ten typ ćwiczeń stosuje się przy nadmiernym napięciu mięśni.
- Ćwiczenia samowspomagane wykonywane są zwykle z użyciem systemu bloczkowego. Wykonywane są u osób przewlekle chorych.
- Ćwiczenia czynne w odciążeniu mają na celu wzmocnienie osłabionych zespołów mięśniowych. Funkcje odciążenia pełnić może na przykład system bloczkowy czy fizjoterapeuta.
- Ćwiczenia czynne wolne wykonywane są wtedy, kiedy pacjent potrafi wykonać ruch samodzielnie w pełnym zakresie.
- Ćwiczenia czynne z oporem to ćwiczenia miejscowe, które mają wzmacniać siłę miejscową lub przywrócić ją do odpowiedniego poziomu. Istotne w tym treningu jest dopasowanie odpowiedniego obciążenia, określenie powtórzeń w serii, liczby dni treningowych, liczby serii.
- Ćwiczenia redresyjne skupiają się na pełnym, biernym zakresie ruchomości w stawie.
- Ćwiczenia oddechowe przywracają i wspomagają funkcjonowanie układu oddechowego.
- Ćwiczenia synergistyczne wykonywane są w przypadku unieruchomienia kończyny. Zapobiegają zanikom mięśniowym.
- Ćwiczenia relaksacyjne koncentruje się na zmianach w tkankach i narządach.
Wybór techniki jest indywidualny i wynika z tego, w jakim stanie i w jakiej kondycji znajduje się osoba chora, co wymaga leczenia, gdzie zlokalizowany jest uraz.
Kinezyterapia – dla kogo jest przeznaczona?
Kinezyterapie stosuje się głównie w rehabilitacji osób, które cierpią na schorzenia narządów ruchu, wady postawy, bóle krzyża kręgosłupa, bóle mięśni i stawów. Stosuje się ją przy chorobach układu nerwowego, który ma za zadanie pobudzić. Taki rodzaj terapii polecany jest dla osób mierzących się z chorobą Parkinsona czy stwardnieniem rozsianym. Jeżeli chodzi o układ oddechowy, metody te zwiększają pojemność płuc, uczą prawidłowego sposobu oddychania.
Oprócz tego, kinezyterapia pomaga przy zwiększeniu wydolności układu krążenia. Wykorzystuje się ją przy zawałach serca, udarach mózgu, chorobie wieńcowej albo nadciśnieniu tętniczym. Kinezyterapia niesie ze sobą szereg korzyści, wpływa nawet na żołądek i jelita – usprawnia ich działanie. Poprawia wydolność wątroby i nerek. Ponadto stosuje się po różnych zabiegach operacyjnych jamy brzusznej albo mastektomii. Leczenie ruchem zapewnia zwiększenie sprężystości więzadeł i torebek stawowych, zwiększa ograniczony zakres ruchu, przywraca czynność mięśni, ich siłę i masę.
Jakie są przeciwwskazania do kinezyterapii?
- Ciężki stan osoby chorej
- Ostry stan zapalny stawów, kości, mięśni
- Gorączka
- Niewydolność krążeniowa i oddechowa
Efekty kinezyterapii są zależne od tego, z jakich powodów ktoś został skierowany na takie leczenie. Jednak dla wielu osób kinezyterapia to możliwość powrotu do częściowej lub całkowitej sprawności. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja ruchowa niesie ze sobą szereg korzyści dla chorego.