Pieprzyki – czyli kiedy pieprzyki zwiastują czerniaka?

Czerniak skóry jest coraz częściej diagnozowany w Polsce – liczba zachorowań rocznie sięga nawet 3 000 osób. To wyjątkowo groźny rodzaj nowotworu, który powoduje liczne przerzuty i – zbyt późno wykryty – jest odporny na leczenie.

Pieprzyk – co to takiego?

Pieprzyk to nic innego jak nagromadzenie komórek barwnikowych, czyli tzw. melanocytów. Ze znamionami na ciele możemy się urodzić lub nabyć je w trakcie naszego życia. Znamiona łagodne nie są zagrożeniem dla naszego życia. Warto jednak je obserwować, ponieważ mogę przerodzić się w znamiona złośliwe.

Jak rozpoznać jego wczesne stadium? Pieprzyki pod kontrolą!

Szczególnie narażone na czerniaka są osoby o jasnej karnacji, z zespołem zmian atopowych i te, które doświadczyły w dzieciństwie poparzenia słonecznego. Oprócz tego ryzyko zachorowania jest większe, gdy wchodzą w grę obciążenia genetyczne oraz zawody, których wykonywanie naraża na promieniowanie słoneczne lub kancerogenne związki chemiczne. Częste opalanie się, stosowanie samoopalaczy i korzystanie z solarium również działa na niekorzyść skóry. Nie ma jednak bezpośredniego związku pomiędzy nasłonecznieniem a wystąpieniem patologicznych zmian – skutki mogą pojawić się po wielu latach.

1472444 Znamie mozna usunac na NFZ co jednak wymaga cierpliwosci lub prywatnie Koszt

Pieprzyki i znamiona na skórze powinny wzbudzić niepokój, gdy zaczynają się powiększać lub zmieniają barwę – na przykład czernieją lub kiedy intensywny kolor zaczyna blednąć. Sygnałem ostrzegawczym będzie pojawienie się innych powikłań. Znamiona mogą nagle stać się wypukłe, zacząć krwawić lub wydzielać inne substancje. Niekiedy zaczynają wyrastać z nich włosy. Objaw typowy dla czerniaka to czarny guzek otoczony czerwonym stanem zapalnym. Nowotwór rozwija się w obrębie pieprzyka, a szczególnie niebezpieczny staje się, gdy przekroczy średnicę 5 mm.

Bolący pieprzyk kiedy udać się do lekarza?

Jeśli dotknie Cię któryś z powyższych objawów, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa. Oceni on zmianę gołym okiem lub poprzez dermatoskop, a w razie potrzeby zleci dodatkowo badanie histopatologiczne. We wczesnym okresie czerniak jest całkowicie uleczalny. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć. Działania profilaktyczne to unikanie przebywania na słońcu, kiedy jest najsilniejsze, stosowanie kremów ochronnych i wczesne usuwanie znamion z często podrażnianych miejsc. Najczęstszą lokalizacją dla rozwoju choroby jest tułów, ale może wystąpić w innych miejscach na ciele. Najważniejsze, by systematycznie obserwować zachodzące zmiany i reagować odpowiednio wcześnie.

Pieprzyk – wskazania do usunięcia

Zdania dotyczące usunięcia pieprzyków są podzielone. Jedni usuwają je ze względów estetycznych, a inni z powodu miejsca usytuowania. Najbardziej niebezpieczny jest pieprzyk na dłoniach, stopach oraz piersiach. Wizyta u specjalisty pomoże wybrać, który pieprzyk powinien zostać usunięty. Istnieje kilka możliwości usunięcia pieprzyków. Usunięcie laserem to metoda bezbolesna, po której nie zostają blizny. Należy jednak mieć 100% pewność, że zmiany nie mają charakteru złośliwego. Pieprzyk o charakterze, który może wskazywać na nowotwór należy usuwać chirurgicznie. Wówczas usuwa się cały pieprzyk z marginesem zdrowej skóry 2-5 mm. Następnie poddaje się je badaniu histopatologicznemu. Niestety zabieg pozostawia po sobie blizny, które należy chronić przed słońcem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest