Katar potrafi być niezwykle uciążliwym objawem zarówno lekkiego przeziębienia, jak i zwiastunem poważniejszej choroby. W dodatku bardzo łatwo jest się nim zarazić, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Kiedy więc dopadnie Cię katar, warto zastosować poniższe sposoby, które pomogą w szybkiej i skutecznej walce z przeziębieniem.
Spis treści
Katar – przyczyny kataru
Katar powstaje, gdy gdy tkanki nosa i naczynia krwionośne produkują nadmiar płynu lub śluzu, który wypływa z nosa lub spływa po tylnej ścianie gardła. Najczęściej pojawia się w wyniku przeziębienia oraz kontaktu z alergenami. Często towarzyszy mu uczucie zatkania nowa. Katar najczęściej trwa około 7 dni, jednak przy większym przeziębieniu zdarzają się także przypadki 14-dniowe.
Wyróżniamy dwa rodzaje kataru
- katar alergiczny – inaczej alergiczny nieżyt nosa lub katar sienny. Objawia się nie tylko samym katarem, lecz i kichaniem, podwyższonym ciśnieniem w zatokach, swędzeniem oczu oraz zatkanym nosem. Powstaje w skutek reakcji uczuleniowej na alergeny wziewne. Układ odpornościowy niegroźne substancje identyfikuje jako zagrożenie wydzielając histaminę do krwiobiegu. Substancja ta wywołuję reakcję prowadząc do objawów kataru alergicznego.
- katar sienny – pojawia się bezpośrednio po kontakcie z alergenem. Oprócz kataru pojawia się także kaszel, ból twarzy, łzawienie oczy oraz osłabienie zmysłu smaku i zapachu.
Domowe sposoby walki z katarem
Sposób pierwszy: Domowe spa
Podczas kataru bardzo ważne jest nawodnienie organizmu. Przyjmuj dużo płynów, dzięki czemu oczyścisz nos i szybciej pozbędziesz się dolegliwości. Pij dużo wody, ale także gorących napojów, takich jak herbata z dodatkiem soku malinowego, cytryny, czy miodu.
Pomocne jest również moczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem soli i olejków np. miętowego, sosnowego czy eukaliptusowego. Możesz je dodać także do kąpieli całego ciała, przez co nie tylko szybciej pozbędziesz się kataru, ale też zadbasz o swoje dobre samopoczucie.
Na noc warto jest wykorzystać olejek lub maść kamforową: posmaruj nią stopy, załóż ciepłe, grube skarpety i owiń się szczelnie kocykiem.
Sposób drugi: Inhalacja
Lecznicze wartości ziół potrafią zdziałać cuda, zwłaszcza wtedy, kiedy szybko zareagujesz na pojawiający się problem ze zdrowiem. Ziołowa inhalacja działa przeciwzapalnie i pomaga w odkażeniu i udrożnieniu zatkanego nosa.
Do miski lub garnka wsyp szałwię, kwiat czarnego bzu, tymianek lub lipę i zalej wrzącą wodą. Następnie nachyl się nad przygotowanym naparem, na głowie zawiń ręcznik i wdychaj parę przez około 10 – 15 minut. Taki zabieg przyniesie ci szybką ulgę, poprawi samopoczucie i dobrze wpłynie na twoje zdrowie.
Sposób trzeci: Zdrowotna dieta
Wczesną postać kataru można wyleczyć bez udziału leków i za pomocą naturalnych składników, dlatego naprawdę warto nie ignorować pierwszych objawów przeziębienia.
Kolejnym ze sposobów na walkę z katarem jest dodawanie do potraw sporej ilości czosnku, który ma bardzo silne działanie antybakteryjne, a także natki pietruszki, ponieważ jest źródłem witaminy C.
Dodatkowo, przeziębienie można zatrzymać dzięki cebuli. Wystarczy, że ukroisz plasterek i wrzucisz go do szklanki z gorącą wodą. Kiedy napój wystygnie, wypij go. Możesz przygotować wcześniej większą ilość takiej wody, dzięki czemu zaoszczędzisz czas. Zaleca się, aby wypić wywar przynajmniej kilka razy dziennie.
Do śniadania, obiadu, kolacji i przekąsek między posiłkami dodawaj sporą ilość ostrych przypraw takich jak curry, imbir czy pieprz cayenne.
Pamiętaj jednak, że jeśli katar będzie się utrzymywał i domowe sposoby na walkę z nim nie przyniosą ulgi, warto sięgnąć po sprawdzone leki na przeziębienie albo udać się na konsultację do lekarza. Katar może być także zwiastunem alergii, dlatego nie lekceważ objawów choroby, która może się rozwinąć.