Kamienie w woreczku żółciowym – przyczyna i leczenie

Kamienie w woreczku żółciowym to tzw. Kamica żółciowa jest to dosyć popularna i powszechna choroba, która może również przebiegać bezobjawowo. Jednak najczęściej towarzyszą jej dosyć widoczne objawy jak bóle brzucha, nudności, wymioty czy zgaga. Nieprzespane noce również mogą być jednym z objawów kamieni w woreczku
żółciowym. Kiedy już jesteśmy zdiagnozowani przez lekarza i wiemy, że mamy kamienie w woreczku stajemy przed dylematem czy iść na operację, czy też nie ? Diagnoza zazwyczaj odbywa się poprzez badanie usg jamy brzusznej lub przez zabieg gastrofiberoskopii gdzie pacjent połyka „węża z kamerą” i w ten sposób też można zlokalizować ” intruzy” w woreczku.

Woreczek żółciowy jest organem, który jest magazynem żółci w naszym organizmie. Żółć podczas procesów trawiennych jest transportowana do dwunastnicy. Gdy w woreczku żółciowym dochodzi do powstania kryształków cholesterolu i soli żółciowych mówimy już tutaj o tzw.kamieniach żółciowych. Kamienie mają skład mieszany, lecz także występują jako jednorodne.

Jaka jest przyczyna tworzenia się kamieni w woreczku żółciowym ?

Przyczyny powstawania kamieni żółciowych nie są dokładnie znane. Złogi żółciowe, czyli tzw.kamienie występują zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Kobiety koło 40 roku życia są bardzo narażone na tę dolegliwość,lecz również i 20- latki. Tutaj dużą rolę odgrywa genetyka, gdyż częściej chorują osoby genetycznie obciążone skłonnością do kamicy żółciowej tzn. ci, których rodzice czy dziadkowie borykali się z tą chorobą. Kamienie w woreczku żółciowym również przytrafiają się osobom stosującym drastyczne głodówki, osobom otyłym oraz tym którzy zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne,gdyż wysoki poziom estrogenów we krwi powoduje tworzenie się kamieni.

Jak leczyć tę dolegliwość ?

W przypadku ostrego zapalenia woreczka żółciowego, najczęściej próbuje się leczyć środkami rozkurczowymi, przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Leki te stosuje się dożylnie, dopiero gdy mija stan zapalny zalecana jest operacja. Operacja kamieni w woreczku żółciowym polega przeważnie na usunięciu całego woreczka żółciowego Z powodzeniem można zastosować zabieg laparoskopii gdzie woreczek żółciowy wysysany jest pod ciśnieniem z organizmu, zabieg ten pozostawia 3 niewielkie ślady nacięć na skórze. Można również skorzystać z tradycyjnej operacji wycięcia woreczka. Kamienie można również rozpuścić w organizmie za pomocą przyjmowania leków doustnych. Jednak to najdłużej trwająca metoda pozbycia się kamieni i nie jest ona zalecana, gdy organizm bije na alarm. Następną metodą jest rozbijanie czy kruszenie kamieni żółciowych w woreczku metodą ultradźwięków. Metoda ta jest bezbolesna, jednak istnieje ryzyko,że pokruszone kamienie utkną w przewodzie żółciowym i spowodują bolesną kolkę,zapalenie trzustki lub żółtaczkę mechaniczną.

Kamienie w woreczku żółciowym wymagają naszej uwagi i zalecane jest, by rozprawić się z tą dolegliwością jak najszybciej, gdy w woreczku jest ich jeszcze nie za wiele, ponieważ mają tendencję do szybkiego tworzenia się. Im więcej kamieni tym większy ból i dyskomfort. Po operacji oczywiście czeka nas ostra dieta, jednak nie jest ona na całe życie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest