Kamica nerkowa to choroba układu moczowego, która dotyka coraz więcej osób. Często pierwsze jej objawy są przez nas bagatelizowane, więc jak ją rozpoznać? Jak wyleczyć kamicę nerkową?
Spis treści
Kamica nerkowa objawy
Kamica nerkowa zazwyczaj objawia się poprzez kolkę nerkową, czyli silny ból w okolicy nerki. Często towarzyszą mu wzdęcia, nudności, podwyższona temperatura, krwiomocz czy problemy z oddawaniem moczu. Ból ten spowodowany jest zatkaniem moczowodu poprzez kamień moczowy, aby uniknąć powtarzających się problemów należy stosować specjalną dietę, która przyniesie ulgę w walce z kamicą nerkową.
Rodzaje kamieni nerkowych
Kamica nerkową możemy podzielić na kilka rodzajów. Każda postać związana jest z kamieniami nerkowymi, które różnią się budową. Kamica szczawianowo-wapniowa jest jedną z najczęstszych postaci, kamienie szczawianowe powstają poprzez połączenie wapnia i szczawianów. Kolejnym rodzajem jest kamica fosforanowa, która występuje rzadziej niż postać szczawianowo-wapniowa. Związana jest ze zbyt dużym spożyciem fosforanów, które zostają odłożone w organizmie. W przypadku kamicy fosforanowej wyróżniamy również postać kamicy fosforanowo-amonowo-magnezowej, inaczej zwanej kamicą stuwitową, która występuje przy zakażeniu bakteryjnym układu moczowego. Kolejnym rodzajem jest kamica moczanowa, która częściej dotyczy mężczyzn. Kamień moczanowy stworzony jest z kwasu moczowego. Najrzadziej spotykany rodzaj kamicy to kamica cystynowa, dotyka ona tylko ok. 1% osób chorych i związana jest z defektem genetycznym jakim jest upośledzenie wchłanialności cystyny. W zależności od rodzaju kamicy dieta jak i leczenie mogą się różnić.
Kamica nerkowa leczenie
Leczenie kamicy nerkowej zacznijmy od kontaktu z lekarzem specjalistą, który skieruje nas na dodatkowe badania pozwalające rozpoznać chorobę oraz ustalić przyczynę kamicy nerkowej. Leczenie kamicy nerkowej w dużej mierze opiera się na diecie i spożyciu wody jednak bywają sytuacje, w których kamień jest zbyt duży i potrzebna będzie interwencja lekarza, wtedy lekarz może zaproponować usuniecie kamienia poprzez zabieg taki jak litotrypsja czy ureteroskopia. Metody te nie są inwazyjne i coraz częściej zastępują tradycyjne rozwiązania jakim są operacje.
Kamica nerkowa dieta
Przy leczeniu choroby takiej jak kamica nerkowa, dieta bywa kluczem do sukcesu. Dodatkowo zaleca się picie przynajmniej 2 litrów wody mineralnej dziennie. Całkowite ograniczenie spożycia soli może być ciężkie, jednak warto pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych i odstawić sól na półkę lub używać minimalnej ilości. Ograniczenie szczawianów i fosforanów również powinno zmniejszyć odczuwalne problemy. Szczawiany i fosforany znajdziemy m.in. w szczawiu, rabarbarze, szpinaku, herbacie, kawie, botwinie, burakach, serach, fasoli, grochu i orzechach.
Kamica nerkowa to choroba, która może być wstydliwa jednak nie warto jej lekceważyć.Wizyta u lekarza specjalisty nie tylko polepszy komfort życia ale i pomoże zapobiec powstawaniu kamieni w przyszłości.