Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie. Domowe sposoby!

Jęczmień to dość powszechne i niestety bolesne schorzenie, które może przytrafić się każdemu. Dodatkowo źle wygląda, co może być problematyczne nie tylko dla pań.

Jęczmień na oku – przyczyny powstawania

Na powiece mają ujścia liczne gruczoły – łojowe, potowe czy tarczkowe. Kiedy ujścia te zostaną zatkane może rozwinąć się w ich obrębie stan zapalny. Zatem jęczmień to torbielowata infekcja powieki, która objawia się powstaniem ropnia i jest spowodowana przez zakażenie gronkowcem. Za jego pojawienie się odpowiadają miedzy innymi dotykanie oczu brudnymi rękoma, kontakt z oparami substancji chemicznych oraz przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Wpływ na to może mieć również niedokładne zmywanie makijażu oczu lub źle dobrane kosmetyki.  Sprzyja mu także niska odporność spowodowana przebytym przeziębieniem lub długotrwałym stresem. Jęczmień często występuje u osób, które noszą soczewki kontaktowe lub cierpią na alergię, a także u dzieci. Nawracające jęczmienie mogą być symptomem nieleczonej cukrzycy

Pierwsze objawy pojawienia się jęczmienia

Objawy jęczmienia to przede wszystkim ropień czyli guzek zapalny. Towarzyszą mu obrzęk i ból brzegu powieki oraz jej zaczerwienienie, łzawienie i światłowstręt. Czasem może on nawet ograniczać pole widzenia. Niepokojącym objawem jest również wydzielina ropna, która wydostaje się w przypadku jęczmienia zewnętrznego wzdłuż rzęs, lub w przypadku wewnętrznego pod powiekę.

Pierwszym objawem pojawienia się jęczmienia jest zaczerwienienie. Czasem towarzyszy mu ból o niewielkiej intensywności lub świąd. Po kilku godzinach obszar zaczerwienienia zaczyna puchnąć, do momentu wykształcenia się zmian zapalnych wypełnionych ropą. Jęczmień rozwija się na górnej powiecie.

Rodzaje jęczmienia

  • jęczmień wewnętrzny – powstaje w skutek zapalenia gruczołów tarczkowych. To najbardziej bolesna forma, mniej widoczna wizualnie, ponieważ zauważyć go można dopiero po odchyleniu powieki.
  • jęczmień zewnętrzny – powstaje w skutek zapalenia gruczołów łojowych lub gruczołów potowych, wywołanych przez gronkowce. Widoczny na powiece zewnętrznej, przybiera postać czerwonej plamki. Początkowo wywołuje niewielki ból, lecz po pewnym czasie przybiera formę grudki wypełnionej ropą.

Gradówka

Jeśli jęczmień przejdzie w postać przewlekłą, powstaje wówczas gradówka. Jest to niebolący guzek, który ma charakter ziarnka tłuszczowego. Zazwyczaj jest niegroźny, choć zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Przez uciskanie na rogówkę może powodować astygmatyzm lub inne choroby oczu. Leczenie gradówki najczęściej odbywa się chirurgicznie i polega na otwarciu zmiany i jej oczyszczeniu oraz usunięciu otaczającej jej włóknistej torebki. Gradówkę leczyć można także za pomocą zastrzyków zawierających kortykosteroidy, choć czasem grozi to odbarwieniem skóry.

Sposoby na walkę z jęczmieniem na oku

W przypadku pojawienia się jęczmienia nigdy nie należy samodzielnie usuwać ropy z guzka zapalnego, ponieważ można w ten sposób przenieść infekcję na całą powiekę. Najlepsze w leczeniu jęczmienia są rozgrzewające okłady. Przygotowuje się go poprzez zawinięcie w czysty gazik ugotowane jajko w skorupce, jeszcze ciepłe lub ciepłą łyżeczkę. Taki okład należy trzymać na chorym oku około 10-15 minut. Zabieg ten można powtarzać trzy razy dziennie. Przed i po każdej styczności z chorym okiem należy dokładnie umyć ręce aby zapobiec przenoszeniu bakterii.

Innymi domowymi sposobami są pocieranie chorego miejsca złotą obrączką oraz okłady z naparów z ziół lub herbat.  Należy jednak mieć świadomość, że takie domowe zabiegi niosą za sobą ryzyko powikłań i rozszerzenia infekcji. Warto jednak wiedzieć, że domowe sposoby na jęczmień niosą one ze sobą także ryzyko powikłań po jęczmieniu na oku i rozszerzenia infekcji.

Co zrobić, gdy leczenie domowe nie przynosi rezultatów?

Zgodnie z teorią jęczmień powinien zniknąć samoistnie po kilku dniach. W przypadku gdy tak się nie dzieje należy wybrać się do okulisty, który podejmie kolejne kroki. Leczenie specjalistyczne jęczmienia polega przede wszystkim na stosowaniu miejscowym antybiotyków w postaci kropli lub maści do oczu zwalczające gronkowce. W leczeniu jęczmienia nieoceniona jest również dokładna higiena powiek specjalistycznymi preparatami. Złagodzi to objawy i może przyspieszyć leczenie jęczmienia. Proces gojenia jęczmienia w oku może trwać od kilku dni do 2 tygodni. Nie należy bagatelizować i przedłużać stanu zapalnego, ponieważ może doprowadzić to do interwencji chirurgicznej czyli usunięcia i oczyszczenia.

Jak zapobiegać jęczmieniowi?

Aby uchronić swoje oczy przed jęczmieniem najważniejsza jest higiena i dokładny demakijaż. Dotykanie oczu brudnymi dłońmi może prowadzić do znacznie poważniejszych zakażeń, dlatego najlepiej ograniczyć ich kontakt do minimum. Bardzo ważne jest także staranne usuwanie makijażu. Zalegające resztki tuszu do rzęs czy innych kosmetyków zatykają ujście gruczołu łojowego i w efekcie prowadzą to stanu zapalnego. Zwracajmy także uwagę na to, czy (z drugiej strony) płyny do demakijażu nie są zbyt drażniące dla oka i czy nie występuje uczulenie po ich stosowaniu. Warto wtedy zmienić dotychczas używane preparaty na delikatniejsze. Zwracajmy także uwagę na termin ważności kosmetyków, by nie doprowadzić do zakażenia.

Jęczmień na oku, choć nieestetyczny i bolesny, nie jest przeważnie niebezpieczny, dlatego nie ma potrzeby wpadania w panikę, kiedy tylko się pojawi. Warto wówczas pamiętać o kilku sposobach na przyspieszenie gojenia się zmiany – choć lepiej zapobiegać takim problemom, niż je leczyć.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest