Jaka jest rola kaszlu?

Kaszel to bardzo popularny objaw, który może mieć podłoże fizjologiczne lub być oznaką rozwijającej się choroby. Najczęściej trwa krótko i towarzyszy infekcji wirusowej lub bakteryjnej, natomiast gdy czas jego trwania się przedłuża, może być powodem do niepokoju.

Skąd się bierze kaszel?

Kaszel powstaje wskutek podrażnienia nabłonka dróg oddechowych, na powierzchni którego znajdują się receptory kaszlowe. To stamtąd informacja przekazywana jest przez gałązki jednego z nerwów czaszkowych – nerwu błędnego – do centralnego układu nerwowego. Receptory znajdują się na całej powierzchni układu oddechowego i mogą być pobudzane przy udziale różnego rodzaju czynników:

  • mechanicznych (cząstki pokarmu, zalegająca wydzielina, ciało obce),
  • chemicznych (drażniące gazy, pyły, dym papierosowy),
  • fizycznych (chłodne powietrze).

Rodzaje kaszlu i jego przyczyny

Podstawowe kryterium dotyczy czasu trwania kaszlu i wyróżnia się:

  • kaszel ostry – powyżej 3 tygodni,
  • kaszel podostry – 3-8 tygodni,
  • przewlekły – powyżej 8 tygodni.

Najczęściej spotykanym jest kaszel ostry, który zwykle pojawia się w odpowiedzi na zakażenie układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc), alergię, a także zatorowość i obrzęk płuc. Z kolei kaszel podostry często powstaje w odpowiedzi na przebytą infekcję wirusową. Natomiast wśród przyczyn przewlekłego kaszlu wyróżnia się między innymi: wydzielinę spływającą po tylnej ścianie gardła, astmę, refluks żołądkowo-przełykowy, rozstrzenie oskrzeli, przyjmowanie leków na nadciśnienie z grupy ACEI, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, gruźlicę i nowotwory.

Charakter kaszlu – co oznacza?

Kaszel może przyjmować różne formy, ze względu na proces, w przebiegu którego występuje. Dlatego wyróżnia się kaszel:

  • napadowy,
  • szczekający,
  • suchy,
  • wilgotny,
  • polekowy.

Kaszel napadowy charakteryzuje się nagłym wystąpieniem, trwa 30-60 sekund i towarzyszy mu zanoszenie się, a nawet łzawienie oczu. Ten rodzaj kaszlu może występować w przebiegu astmy lub być objawem alergii. Kaszel szczekający to bardzo szczególny rodzaj kaszlu, który przebiega z dusznością, świstem, zaburzeniem wentylacji gazowej w płucach i niepokojem. W takim przypadku z dużą pewnością można rozpoznać podgłośniowe zapalenie krtani. Z kolei kaszel suchy najczęściej jest objawem infekcji wirusowej dróg oddechowych, a następnie transformuje się w kaszel mokry, przebiegający z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny. Natomiast kaszel psychogenny nasilany jest przez stresujące sytuacje, a lekowy przez leki przeciwnadciśnieniowe z grupy ACEI.

Jakie są sposoby leczenia kaszlu?

Przystępując do terapii kaszlu, należy przede wszystkim kierować się jego charakterystycznymi cechami. Na przykład podczas suchego, męczącego kaszlu, który wybudza ze snu i pogarsza jakość życia, zasadne jest stosowanie preparatów o działaniu przeciwkaszlowym, zawierających np. dekstrometorfan, butamirat lub kodeinę. Z kolei w przypadku produktywnego kaszlu zaleca się produkty mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę, takie jak Flavamed, który dzięki zawartości substancji czynnej o nazwie ambroksol, działa wykrztuśnie i jest skuteczny w leczeniu „mokrego kaszlu” w przebiegu ostrych lub przewlekłych chorób dróg oddechowych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest