Łojotokowe zapalenie skóry zazwyczaj objawia się na skórze głowy. Jest to przewlekła choroba, która dotyczy coraz większej ilości osób. Odznacza się nadmiernym złuszczaniem naskórka, przez co na głowie powstają tłuste łuski. Jak zwalczyć ten problem? Jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia?
Spis treści
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy
Warto wiedzieć, że łojotokowe zapalenie skóry głowy dotyka głównie młode osoby. Nie oznacza to jednak, że starsze osoby nie borykają się z tym problemem. Mamy tutaj do czynienia z podobnymi objawami, jakie dotyczą łupieżu pstrego. Dochodzi do patologicznego procesu złuszczania naskórka i pojawiającego się stanu zapalnego wraz ze świądem.
Powyższe objawy mogą się nasilać wskutek:
- Nadmiernego stresu
- Wzmożonej aktywności gruczołów łojowych
- Zaburzeń emocjonalnych i hormonalnych
- Zmęczenia i braku snu
- Czynników immunologicznych lub środowiskowych
- Nieodpowiedniej diety
- Niewłaściwej higieny
Naukowcy już od dawna zajmują się badaniem tego tematu. Wiele zależy tutaj od tego, jak intensywnie pracują gruczoły łojowe, jaki jest skład łoju i jak duża ilość łoju jest produkowana. Nie bez znaczenia jest także bariera ochronna skóry. Gdy istnieją dogodne warunki do rozwoju grzybów, z czasem wytwarzają one szkodliwe metabolity. W efekcie powstaje reakcja zapalna w formie łojotokowego zapalenia skóry głowy.
Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy
Jakie objawy zazwyczaj dotyczą łojotokowego zapalenia skóry głowy? Zazwyczaj ŁZS odnosi się do zmian o charakterze rumieniowych i złuszczającym się. Chorzy skarżą się na świąd skóry głowy, który nasila się wraz z poceniem się. Efektem nadżerki i mechaniczne uszkodzenia, które mogą nawet doprowadzić do surowiczego wysięku.
Schorzenie nie ogranicza się jedynie do stanów zapalnych w obrębie owłosionej okolicy głowy osoby chorej. Niestety rezultatem choroby może być nawet nadmierna utrata włosów.
Leczenie ŁZS
Jak można wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy? Pamiętajmy o tym, że proces leczenia jest zazwyczaj przewlekły i nawrotowy. Istotne jest znalezienie i usunięcie stanów zapalnych. Często musimy się liczyć z zaangażowaniem w niezawodną pielęgnację, suplementację i dietę. Niestety trudno jest doprowadzić do całkowitej remisji, jednak niekiedy jest to możliwe.
Podczas pielęgnacji nie zapominajmy o miejscowym leczeniu za pomocą kosmetyków. Eksperci zalecają stosowanie środków o działaniu przeciwgrzybiczym, keratolitycznym, renatłuszczającym i cytostatycznym.
Leczenie bazuje także na regeneracji oraz renatłuszczaniu bariery ochronnej na skórze głowy. Wybierając jedynie preparaty walczące z drożdżakami, skóra nie ma możliwości całkowitej regeneracji. Warto skonsultować odpowiednią pielęgnację ze specjalistą, który nakieruje nas na najlepsze rozwiązanie. Spore znaczenie mają dermokosmetyki, które nie zawierają w składzie szkodliwych substancji.
Podsumowując, warto zauważyć, że łojotokowe zapalenie skóry głowy to przykre schorzenie, które może odbierać pewność siebie i radość życia. Trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, który dobierze odpowiednią ścieżkę leczenia.
Artykuł gościnny.