Jak wyleczyć łokieć golfisty?

Już sama nazwa schorzenia mówi nam, kogo może ono najczęściej dotykać. Łokieć golfisty zazwyczaj diagnozuje się u osób grających w golfa, tenisa, squasha, ale nie tylko. Równie często pojawia się on np. u pracowników fizycznych, którzy regularnie wykonują podobne ruchy, tym samym doprowadzając do przeciążeń w łokciu. Jak rozpoznać chorobę, jak się przed nią bronić i czy można wyleczyć ją samodzielnie w zaciszu domowym?
Łokieć golfisty objawia się bólem zlokalizowanym w wewnętrznej stronie łokcia. Czasami jest to ból promieniujący w dół po wewnętrznej stronie przedramienia i dochodzący aż do 4. i 5. palca. Charakterystycznym objawem choroby jest to, że dolegliwości bólowe pojawiają się lub znacznie nasilają podczas uściśnięcia dłoni na powitanie, obracania klamki w drzwiach, aby je otworzyć lub noszenia zakupów.

Początkowe objawy łokcia golfisty

Jeszcze niezaawansowana w rozwoju choroba charakteryzuje się występowaniem dolegliwości bólowych podczas wykonywania wyżej wymienionych ruchów. Bardziej zaawansowane stadium można rozpoznać, gdy ból ogranicza wykonywanie czynności ruchowych lub nawet występuje w trakcie spoczynku.

Nieleczona choroba prowadzi do tego, że pacjent zaczyna unikać wykonywania pewnych ruchów, aby ograniczyć dolegliwości bólowe, co z jednej strony daje mu trochę lepsze samopoczucie, a z drugiej doprowadza do osłabienia siły mięśni. To niebezpieczne, ponieważ ten sposób ograniczamy funkcjonowanie ręki. Dość charakterystycznym objawem choroby jest także sztywność łokcia, którą odczuwa się po nocy lub po dłuższym unieruchomieniu ręki.

Co doprowadza do powstania łokcia golfisty?

Głównym powodem pojawienia się choroby łokieć golfisty jest uprawianie sportów przecinających łokieć oraz wykonywanie pracy, która wymaga powtarzalnych ruchów zginania nadgarstka i obracania przedramienia wbrew oporowi. Wielokrotne wykonywanie tego typu ruchów powoduje wystąpienie mikrourazów, które zlokalizowane są w okolicy przyczepu mięśni do kości.

U osób grających w golfa główną przyczyną jest zła technika lub zbyt ciężki dla nich sprzęt. Łokieć golfisty pojawia się również u osób regularnie uczęszczających na siłownię. W takich przypadkach powodem jest zła technika podnoszenia ciężarów.

Warto pamiętać, że na wystąpienie łokcia golfisty narażeni są nie tylko sportowcy, ale również niektórzy pracownicy fizyczni, pracownicy biurowi czy stomatolodzy. Do zmian chorobowych dochodzi wtedy, gdy przeciążenia trwają przez przynajmniej godzinę dziennie i przez dłuższy czas.

Jak postawić właściwą diagnozę?

Łokieć golfisty diagnozowany jest przez lekarza podczas wywiadu i badania palpacyjnego z odpowiednimi testami (np. test Cozena). Dodatkowo specjalista może zalecić badanie USG, rezonans magnetyczny i RTG.

Sposób leczenia łokcia golfisty

Podstawą leczenia łokcia golfisty jest stosowanie leków przeciwbólowych w formie tabletek lub plastrów leczniczych Itami, jeśli stan pacjenta tego wymaga. Dodatkowo zaleca się zmienić aktywność fizyczną na inną lub całkowicie na pewien czas z niej zrezygnować, aby nie wykonywać czynności, które nasilają ból.

Podczas domowego leczenia pomocne okazują się także okłady z lodu, które można przykładać do bolących miejsc nawet po 3-4 razy dziennie. W niektórych przypadkach zalecane jest używanie stabilizatora, który znacząco zmniejsza obciążenie mięśni.

Fizykoterapia i sterydy w leczeniu łokcia golfisty

Lekarze nie kierują swoich pacjentów z łokciem golfisty na fizykoterapię (laser, pole magnetyczne, ultradźwięki), która wykazuje dobre właściwości przeciwzapalne, ponieważ choroba ta nie ma podłoża zapalnego. Sterydy w tym przypadku również nie będą zalecane.

Przyczyną łokcia golfisty może być przemęczenie ręki i wtedy ulgę przynosi masaż poprzeczny, który rozluźnia mięśnie głębokie. Dobre efekty lecznicze daje kinesiotaping, czyli odpowiednio zaaplikowany plaster, który działa na receptory powierzchniowe skóry, wspomaga kontrolę motoryczną, zapobiega dalszemu rozwijaniu się urazów i działa przeciwbólowo.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest