Jak skrócić czas przeziębienia?

Przeziębienie to pozornie lekka infekcja, która jednak może sprawić, że przez kilka dni będziemy czuć się paskudnie. A co zrobić, gdy czujemy, że coś nas bierze, a czeka nas ważny dzień, podczas którego chcemy być w jak najlepszej dyspozycji? W takim przypadku należy zacząć działać jak najszybciej, nawet gdy objawy nie są bardzo nasilone, aby nie doszło do rozwoju infekcji wirusowej w bakteryjną. Jak skutecznie skrócić czas przeziębienia?

Co na przeziębienie? Odpoczynek

Jeżeli czujemy się źle, jednym z najlepszych lekarstw jest odpoczynek. Pozwólmy naszemu ciału na chwilę zresetować się i zregenerować, a w tym pomogą nam dodatkowe godziny snu. Jeżeli nie zadbamy o ten aspekt i wystawimy nasz organizm na dodatkowe trudy i stres, będzie to dobra pożywka dla drobnoustrojów, które mogą zacząć się namnażać, powodując zaostrzenie objawów.

Co na przeziębienie? Witaminy

Witaminy stanowią najlepszą profilaktykę przeziębień, ponieważ pomagają wzmocnić odporność, dzięki czemu rzadziej zapadamy na infekcje. Jeżeli jednak już czujemy się źle, czy przyjmowanie witamin pomoże nam skrócić czas przeziębienia? Może tak się stać, jeżeli postawimy na witaminę C i cynk.

Witamina C uznawana jest za jedną z najlepszych w profilaktyce, jednak badania pokazują, iż łykając zwiększone dawki witaminy C, gdy przeziębienie nas już dopadnie, mamy szansę skrócić czas trwania infekcji nawet o 50%.

Cynk to minerał, który znany jest z tego, że doskonale radzi sobie z wirusami. Naukowcy udowodnili, że podawanie cynku w trakcie infekcji może ją skrócić o ok. 33%.

Witaminy wzmacniające to nie tylko suplementy. Spore dawki składników odżywczych znajdziemy także w naturalnych antybiotykach, takich jak czosnek i miód. Produkty te wykazują wiele właściwości zdrowotnych, między innymi wzmacniają organizm i wspomagają walkę z drobnoustrojami, dlatego warto wdrożyć je do diety w trakcie przeziębienia.

Co na przeziębienie – leki przeciwzapalne

Jeżeli przeziębieniu towarzyszy gorączka i silny ból głowy, warto pomyśleć o zażyciu leków przeciwzapalnych, takich jak Aspirin z kwasem acetylosalicylowym, znanym z tego, że obniża gorączkę i łagodzi ból. Z serii Aspirin znajdziemy także leki do rozpuszczania, przeznaczone specjalnie na przeziębienie oraz objawy grypy. Pomogą one rozgrzać organizm i sprzyjają szybszej poprawie samopoczucia.

Inhalacje na przeziębienie

Domowe inhalacje z soli fizjologicznej i olejków eterycznych pomagają wygrzać głowę oraz odblokowują błony śluzowe nosa, dzięki czemu łatwiej nam się oddycha. Jest to dobry sposób na poprawę samopoczucia w trakcie przeziębienia. Inhalacje najlepiej robić wieczorem, przed pójściem spać.

Co na przeziębienie – podsumowanie

Istnieje kilka sposobów na skrócenie czasu trwania przeziębienia. Ważne jest, aby zacząć działać jak najszybciej, nie pozwalając drobnoustrojom się rozmnażać. Zignorowanie objawów oraz narażanie ciała na dodatkowy wysiłek i stres może doprowadzić do tego, że dłużej będziemy zmagać się z infekcją. Należy też zdawać sobie sprawę, że nieleczone przeziębienie może przerodzić się w chorobę bakteryjną, do której wyleczenia będą potrzebne antybiotyki.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *