Jak się odstresować? Doradzamy!

Stres to problem znany każdemu z nas. Szczególnie w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo popularny. Można go wręcz nazwać chorobą cywilizacyjną, bo to właśnie tempo współczesnego życia przykłada się najdobitniej do tego stanu, który prowadzić może przecież do poważnych problemów zdrowotnych. Co więcej, stres coraz częściej dotyka również dzieci.
Do jego przyczyn można zaliczyć rosnące tempo życia, nadmiar bodźców, ale również wysokie oczekiwania i dużą ilość niezbędnych do wykonania zadań.

Czym jest stres?

Znane nam uczucie stresu to sytuacja, w której dochodzi do wyrzutu hormonów walki: noradrenaliny i adrenaliny. Substancje te odpowiedzialne są za przyspieszenie tętna, rozszerzanie źrenic, przyspieszony oddech i zwiększoną potliwość. Podczas stresujących sytuacji uwalnia się także kortyzor, który działa przeciwzapalnie, a także podnosi poziom glukozy we krwi. Podczas długotrwałego stresu hamowane są również procesy trawienia. W ten sposób organizm przygotowuje się do stawienia czoła trudnej sytuacji i ewentualnej ucieczki. Stres w małych dawkach jest cenny, ponieważ wspaniale potrafi motywować do działania, jednakże jego nadmiar zdecydowanie szkodzi zdrowiu i może nieść ze sobą naprawdę przykre konsekwencje takie jak bezsenność, rozkojarzenie, uczucie niepokoju, wrogie nastawienie do ludzi, nerwicę, problemy z popędem seksualnym, skłonność do nałogów, depresję a w konsekwencji również myśli samobójcze. Poza tymi stricte psychicznymi dolegliwościami przewlekły stres może również powodować problemy skórne (tj. rozstępy lub trądzik), stan przedcukrzycowy oraz nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej.

Jak walczyć ze stresem?

Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest niezwykle cenną rzeczą. Pierwszym i pozornie trudnym krokiem jest utrzymywanie pozytywnego nastawienia. Oczywiście to nie wystarczy, lecz skupianie się na swoich sukcesach, nawet tych małych, jest niezwykle pomocne w znalezieniu siły do stawienia czoła stresom. Poza tym warto zadbać o trzymanie się pewnych zasad, które z całą pewnością najlepiej przygotują organizm na podobne okazje.

  • Zdrowa dieta- Dobrze odżywiony organizm jest znacznie mniej podatny na czynniki, takie jak stres. Owoce, warzywa oraz produkty z wysoką zawartością magnezu powinny na stałe zagościć w naszym codziennym menu. Również unikanie używek takich jak alkohol i papierosy wpłynie zbawiennie na nasze nerwy.
  • Sport i ruch na świeżym powietrzu- Wysiłek fizyczny stymuluje produkcję endorfin w organizmie. Regularny ruch pomaga wyładować napięcie, a ćwiczenia na wolnym powietrzu dodadzą dodatkowo energii i pomogą w wyzwoleniu większej dawki hormonu szczęścia.
  • Dobry sen- To najskuteczniejszy sposób na rozładowanie napięć minionego dnia. Co najmniej 7-godzinny wypoczynek dla ciała pozwoli z nową, świeżą energią stanąć przed problemem.
  • Wsparcie bliskich- W stresujących sytuacjach niekiedy najlepiej działa rozmowa z bliskim człowiekiem. Pomoże zyskać otuchę, ale także lepiej zrozumieć istotę zmartwienia, dzięki werbalizacji problemu.
  • Chwila relaksu- Ćwiczenia relaksacyjne, masaż lub ciepła kąpiel pomogą rozluźnić mięśnie i uspokoić rytm oddechu.

Sposoby na stres w pracy i przed egzaminem

W doraźnej walce ze stresem w szkole, pracy lub przed egzaminem można stosować kilka technik, które pomogą przygotować ciało i umysł do stanięcia przed trudnym zadaniem:

  • Rozciąganie ciała- Wykonaj serię ćwiczeń rozciągających dla całego ciała. Zaletą tej aktywności jest fakt, że można ją wykonywać również na siedząco.
  • Strząsanie napięcia i praca z oddechem- Weź głęboki oddech, unieś barki jak najwyżej i wytrzymaj tak chwilkę. Następnie wypuść powietrze przy jednoczesnym energicznym strząsaniu ramion. Powtórz kilka razy i poczuj, jak wraca opanowanie i spokój.
  •  Śmiech- Skup się na czymś przyjemnym, a najlepiej śmiesznym, aby rozładować napięcie. Dobry dowcip potrafi zbawiennie wpłynąć na nastawienie przed trudnym zadaniem.
  • Myślenie o swoich atutach- Ważne jest, aby nie popaść w panikę podbudowaną przekonaniem, że nie podołamy wyznaczonemu zadaniu. Należy skupić się na swoich mocnych stronach i nie dramatyzować. Panika nigdy nie jest dobrym doradcą.
  • Skupienie- Wykonuj czynności z pełną uwagą i nie daj się rozproszyć. Skup się na tym co robisz, a nie ewentualnych konsekwencjach przy niepowodzeniu.

Najważniejsze jednak, aby powyższe czynności wprowadzić na stałe do swojego życia i umiejętnie z nich korzystać. Bywa jednak, że stres nas przerasta, a wtedy najlepszym rozwiązaniem może być wizyta u psychologa.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest