Skóra atopowa wymaga szczególnej troski i wyjątkowych kosmetyków. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić.
Spis treści
Skąd się bierze i jak się objawia AZS?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, która w odpowiednich warunkach przechodzi w stan remisji. Remisje bywają dłuższe i krótsze w zależności od wielu czynników, przede wszystkim od skuteczności unikania tego, co wywołuje alergię.
Stan zapalny skóry powstały w wyniku alergii, objawia się przede wszystkim bardzo mocno przesuszoną, szorstką skórą, która intensywnie swędzi. Często na twarzy, rękach, tułowiu pojawiają się suche, zaczerwienione placki. Stan skóry zmienionej chorobowo zaostrza się tutaj znacząco wraz ze wzrostem temperatury i przy intensywnym wysiłku fizycznym. W domu najlepiej w takiej sytuacji mieć ustawioną temperaturę nieprzekraczającą 20 stopni. To bardzo ważne, bo młodzi rodzice, których dzieci zmagają się z alergią i czasem mają przy tym katar, pokasłują, podkręcają ogrzewanie oraz zamykają okna. To poważny błąd. Im chłodniej, tym lepiej.
Atopowe zapalenie skóry objawy u poszczególnych osób mogą się od siebie różnić i podobnie jest z reakcją na leczenie. Wiele zależy od przyczyny, która spowodowała chorobę. Poza alergią mogą to być takie czynniki jak: zakażenia bakteryjne, bardzo silny stres, kontakt z substancjami drażniącymi, zanieczyszczenie środowiska, powietrza.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
W przypadku zaostrzenia choroby, gdy objawy się nasilają, dobrze jest skonsultować je z lekarzem, szczególnie w przypadku niemowląt i małych dzieci. Może się okazać konieczne włączenie maści ze sterydami oraz leków antyhistaminowych. Ogromnie ważne jest na tym etapie ustalenie, co wywołało alergię. Mógł to być kontakt bezpośredni z jakimś składnikiem kosmetyku, detergentu, ale również zjedzenie czegoś, co uczula. Niestety zdarza się, że nawet dorosła osoba, która nigdy nie miała alergii, nagle źle reaguje na określony produkt, warzywo, które spożywała wielokrotnie. Często są to ryby, owoce morza, orzechy, białko jaja kurzego, białko mleka krowiego, seler, pomidory.
Unikanie alergenu jest podstawą w leczeniu AZS. Kolejną kwestią, o którą musisz zadbać, jest właściwa pielęgnacja skóry i miejsc chorobowo zmienionych. Zaopatrz się w kosmetyki dla alergików, emolienty, które głęboko nawilżają skórę, a przy tym chronią ją przed utratą wilgoci oraz działaniem czynników zewnętrznych. Do kąpieli wybieraj emolientowe emulsje lub olejki. Kilka razy dziennie nawilżaj skórę balsamem emolientowym.
Zmiana kosmetyków na te łagodne dla skóry wskazana jest przez cały czas, nie tylko w fazie ostrej. Atopicy nawet w remisji powinni stosować produkty, których skład będzie hipoalergiczny, a działanie pozwoli łagodniej reagować na kontakt z alergenem.
Zdrowa, zadbana skóra jest bardzo ważna dla dobrego samopoczucia psychicznego. Dorośli z AZS wstydzą się czasem wyjść z domu, boją się krzywych spojrzeń. Skórna reakcja alergiczna u dzieci to z kolei duży stres dla rodziców, którzy zrobiliby wszystko, by pomóc. Świąd to dodatkowy dyskomfort, który utrudnia koncentrację i odbiera radość życia. Zatroszcz się o swoją skórę i skup na prawidłowej pielęgnacji, a poczujesz się znacznie lepiej.
Wpis gościnny.