Jak przebiega realizacja recepty online?

Konsultacje lekarskie przez Internet mogą być zwieńczone przepisaniem pacjentowi potrzebnych leków. Recepta online nie różni się od tych, które pacjenci otrzymują od lekarzy w czasie wizyt stacjonarnych. Jak przebiega jej realizacja w aptece i jakie dane są potrzebne, by móc bez problemu wykupić zalecone medykamenty? Zapraszamy do artykułu!

Recepta online – gdzie można ją otrzymać najszybciej?

Konsultacje z lekarzem przez Internet cieszą się popularnością między innymi z tego powodu, że zazwyczaj nie wymagają wcześniejszej rezerwacji z wyprzedzeniem i wychodzenia z domu. Odbywają się ponadto w dowolnych godzinach – również tych niestandardowych, co sprawdza się u osób pracujących na zmiany, czy też pilnie potrzebujących leków, gdy akurat przychodnia jest zamknięta. Elektroniczna recepta wystawiana online jest oczywiście dokumentem legalnym, z którego realizacją w aptece pacjent nie powinien mieć najmniejszych problemów.

E-recepta online może być wystawiona pacjentowi na stronach wielu podmiotów medycznych, między innymi tutaj: https://naszarecepta.pl/. Wystawiane w ten sposób e-recepty przede wszystkim cenione są ze względu na krótki czas oczekiwania na SMS z kodem, co jest szczególnie istotne, gdy czas nagli i nie można pozwolić sobie na zwłokę. Kontakt z lekarzem odbywa się niemal „od ręki”, więc i recepta online na tabletkę „dzień po”, czy też inny lek potrzebny „na już”, wystawiana jest bardzo szybko. Oczywiście leki zostaną przepisane tylko tym pacjentom, w przypadku których jest to zasadne i bezpieczne, czyli pacjentom, u których lekarz stwierdzi wskazania i brak przeciwwskazań do przyjęcia leku.

Realizacja e-recepty online – jak przebiega?

Niewątpliwą zaletą jest fakt, że realizacja recept online nie odbiega zupełnie od realizacji tych wystawianych stacjonarnie i może się rozpocząć już bezpośrednio po otrzymaniu SMS-a z kodem. Jest to bardzo przydatne w sytuacjach, gdy czas szczególnie nagli – chociażby, kiedy kobiecie potrzebna jest pilnie tabletka „dzień po”. Recepta online może być zrealizowana w aptece na dwa podstawowe sposoby i to pacjent indywidualnie decyduje, który z nich preferuje. Ważne, że w imieniu pacjenta receptę może zrealizować również bliska mu osoba, o ile ma dostęp do danych umożliwiających wykupienie leków.

Aby wykupić leki przepisane przez lekarza zdalnie, można się posłużyć otrzymanym na telefon kodem czterocyfrowym. To opcja wygodna z tego względu, że nie trzeba mieć dostępu do Internetu, by otworzyć informacyjny wydruk PDF recepty. W aptece należy podać wspomniany kod oraz numer PESEL. Jeśli nie wykupujemy leków we własnym imieniu, podajemy PESEL osoby, której wystawiono receptę, co jest bardzo ważne. Natomiast jeśli pacjent nie chce podawać numeru PESEL, a ma dostęp do Internetu, może się zalogować na swoją skrzynkę e-mail lub profil IKP. W obu tych miejscach można znaleźć wydruk informacyjny recepty, a na nim kod kreskowy służący do realizacji. Okazanie kodu w aptece (na wydruku lub urządzeniu mobilnym) jest wystarczające, by wykupić leki.

 

Realizacja recept online – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Wspomniano już, że nie ma różnicy między elektronicznymi receptami wystawianymi w czasie wizyty stacjonarnej i tymi, które wystawiane są w ramach konsultacji zdalnych. Oznacza to również, że dotyczą ich te same wymogi, jeśli chodzi o sposób realizacji i dopuszczalny czas wykupienia leków. W większości przypadków pacjent ma 30 dni na wykupienie przepisanych mu leków, chociaż są i medykamenty, które mają krótszy i dłuższy czas wykupienia. Realizacja e-recepty online na antybiotyki może np. odbyć się tylko w 7 dni, więc warto pilnować tego czasu, gdyż jego przeoczenie sprawi, że farmaceuta nie wyda pacjentowi leków.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest