Jak prawidłowo myć ręce ? Sprawdź!

Jakże prosta i ważna rzecz. Mycie rąk to podstawa higieny, wszystko czego dotykamy, co jemy, z kim się witamy, wszystko to zostawia na naszych dłoniach nie tyle brud, co miliony bakterii. W wyniku ostatnich wydarzeń, związanych z rozprzestrzenianiem się groźnych chorób, zaleca się częstsze mycie dłoni, szczególnie po powrocie do domu. Trzeba o tym pamiętać, a co więcej okazuje się, że trzeba wiedzieć jak myć ręce poprawnie. Niedokładne mycie rąk, lub ich nie mycie po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem czy po powrocie do domu niesie za sobą ryzyko zatruć oraz poważnych infekcji i to wcale nie są żarty.

Nie mycie rąk – powszechny problem?

Statystyki mogą być zatrważające, okazuje się bowiem, że tylko 30% mężczyzn i 63% kobiet myje ręce po wyjściu z toalety. Jaka jest tego konsekwencja? Około 5 mln bakterii, które pozostają na dłoniach, a one przemieszczają się wszędzie… Według raportu WHO aż 70% zatruć pokarmowych wynika właśnie z niemycia rąk.. Każdego roku prawie 3,5 miliona dzieci umiera z powodu powikłań takiego zaniedbania .. Do chorób spowodowanych złą higieną rąk zalicza się biegunki, zatrucia pokarmowe i wirusowe zapalenie wątroby typu A. Wystarczy dotknąć brudnymi rękoma okolice oczu, nosa i ust i już istnieje prawdopodobieństwo dostania się jakiś infekcji. Skóra twarzy reaguje natychmiast, zaraz mogą się pojawić zaczerwienienia, czy wypryski. Problem z higieną rąk okazał się tak wielki, że doczekał się nawet swojego dnia – Światowego Dnia Mycia Rąk obchodzonego 15 października. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości ludzi, na temat tego jak wielki wpływ ma ta prosta czynność na życie ludzi. Zatem to nie jest błaha sprawa…

Miejsca szczególnie ważne

Należy szczególnie uważać w miejscach publicznych. Zwłaszcza w toaletach, gdzie nie mamy pewności w jaki sposób utrzymywana jest tam higiena. Chociaż sytuacja coraz bardziej się poprawia, toalety na dworcach, w galeriach, zakładach pracy są w coraz lepszym stanie. Nie rzadko przychodzi nam za taką czystość płacić, drobnymi, które nie zawsze są w kieszeni – jednak przynajmniej mamy pewność, że miejsce to jest odpowiednio zadbane. Jedno jest pewne, wszędzie należy uważać i stosować technikę ograniczonego zaufania.

Instrukcja mycia rąk

Istnieją dwie instrukcje mycia rąk. Pierwsza przy użyciu mydła, druga przy pomocy specjalnego preparatu na bazie alkoholu. Na pewno powinno się myć ręce po:

  • zakończeniu sprzątania czy pracy
  • tuż przed rozpoczęciem pracy biurowej,
  • po wyjściu z sali lub po zmianie piętra szpitala,
  • przed i po zjedzeniu posiłku,
  • po wyjściu z toalety
  • po powrocie do domu
  • po skorzystaniu ze środków komunikacji miejskiej
  • po psikaniu, kasłaniu, wycieraniu nosa
  • po trzymaniu pieniędzy
  • zawsze, gdy ręce są ubrudzone

Zaczynamy od zmoczenia rąk wodą, nabrania takiej ilości mydła, aby pokryła całą powierzchnię dłoni, następnie należy pocierać jedną dłonią o drugą, pamiętając o przestrzeni między palcami oraz ich grzbietami, na koniec należy dokładnie opłukać dłonie i wytrzeć je do sucha najlepiej jednorazowym ręcznikiem. Całość powinna trwać od 30 do 90 sekund. „ Woda nie zabija zarazków, mydło – tak” – to zdanie jest w tym wszystkim najważniejsze. Sama woda, czyli „opłukanie rąk” nic nie da. Zbyt krótkie pięciu – sekundowe mycie także nic nie wnosi – bakterie na naszych dłoniach zostają, przenosimy je dalej na nasze ciało, oraz przekazujemy innym. Jeśli nie mamy możliwości umycia rąk przy użyciu mydła i wody, to najlepiej jest mieć przy sobie żel antybakteryjny. Produkty tego typu są łatwo dostępne, można je nabyć w drogeriach i innych sklepach. Nie zabierają także dużo miejsca, więc nie zaszkodzi je mieć przy sobie.

Warte zapamiętania – „mycie rąk nie boli”

Kiedy dotkniemy klamki, banknotu, poręczy w autobusie na nasze ręce dostaje się tysiące komórek drobnoustrojów. Pozbyć się ich można tylko za pomocą mycia rąk. Wystarczy chwila, kilkadziesiąt sekund, aby pozbyć się aż 90% bakterii. W życiu codziennym w zupełności wystarczy mycie rąk za pomocą mydła. Jeśli natomiast zdarzą się sytuacje szczególne, które nie pozwalają nam na to, najlepiej sięgnąć po alkoholowe żele. Mycie rąk powinno stać się nawykiem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest