Jak dbać o wątrobę?

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie, który pełni niezwykle istotne funkcje. Niestety aktualny tryb życia, w którym dominuje niezdrowa dieta, alkohol, nadwaga oraz duża ilość używek nie sprzyja poprawnemu funkcjonowaniu tego narządu. Oczywiście nic nie trwa wiecznie i w pewnym momencie wątroba da o sobie znać. Dlatego warto dbać o nią na co dzień, a nie tylko od święta.

Wątroba – czym jest i jak działa?

Wątroba to jeden z gruczołów, który jest częścią układu pokarmowego. Ten niewielki, ale niezwykle ważny narząd składa się z dwóch płatów. Jego masa waha się od 1300-1700 g. U kobiet jest to przedział od 1300-1500 g, a u mężczyzn od 1500-1700 g. Wątroba znajduje się po prawej stronie ciała i jest ukryta pod łukiem żebrowym. Jest zbudowana z tzw. hepatocytów, stanowią one prawie 80% masy całego gruczołu. To właśnie one odpowiadają za metabolizm m.in. tłuszczów i białek oraz procesy detoksykacji.

Dlaczego wątroba jest ważna?

Ten niewielki narząd codziennie odpowiada za około 500 różnych funkcji i jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Hepatocyty, czyli komórki wątrobowe produkują żółć, która wspomaga nasze trawienie, i to dzięki niej rozkładane są tłuszcze. Co więcej, ta substancja umożliwia proces wchłaniania witamin.

Głównym zadaniem wątroby jest przekształcanie składników pokarmowych w energię, czyli np. synteza białek, optymalizacja poziomu hormonów, czy utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Warto dodać, że jest także zdolna do filtracji oraz usuwania “odpadów”. Ten gruczoł przechowuje także glikogen. Glikogen to substancja energetyczna, która odpowiada za regulację poziomu cukru we krwi.

Niestety dość często zdarza się tak, że chora wątroba nie daje nam żadnych niepokojących symptomów. Nawet gdy jest osłabiona, to usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Dlatego tak bardzo ważna jest jej ochrona.

Kiedy wątroba nie daje rady…

Okazuje się, że wątrobie szkodzi wiele różnych rzeczy, jednak do jej zniszczenia prowadzą m.in. następujące czynniki:

  • alkohol,
  • zbyt duża ilość tłuszczu w diecie,
  • stosowanie niektórych leków,
  • niedobór składników odżywczych,
  • wysoko przetworzona żywność,
  • palenie papierosów,
  • niektóre zioła.

Wątroba jest w stanie wytrzymać naprawdę wiele, jednak nie warto ciągle wystawiać jej na próbę. Niestety wcześniej czy później ten gruczoł się zbuntuje i zacznie wysyłać nam pierwsze sygnały świadczące o swojej niewydolności.

Drobne zmiany a wielkie efekty!

Sukces jest sumą małych kroków. Jeśli zależy nam na zdrowej wątrobie, powinniśmy zmienić swoje nawyki żywieniowe. I nie jest to wskazówka dietetyczna, to wyłącznie warunek zachowania zdrowej diety. Każdy z nas powinien przyjrzeć się swoim posiłkom i wykluczyć z niej przede wszystkim tłuste oraz wysoko przetworzone produkty, do których zaliczamy m.in.: fast food’y, dania smażone, a także wszystkie posiłki o wysokiej zawartości tłuszczu zwierzęcego. Warto dodać, że przetworzone produkty mają naprawdę niewielką ilość składników odżywczych i są to przede wszystkim tzw. “puste kalorie”.

Cukier to także nasz ogromny przeciwnik, podobnie jest także w przypadku wątroby. Niestety cukier w tym gruczole jest magazynowany w postaci glikogenu, łatwo jest więc się domyślić, że jego nadmiar powoduje osłabienie funkcji wątroby. Jeśli nie ograniczymy spożywanego przez nas cukru, możemy doprowadzić do stłuszczenia narządu.

Preparaty na wątrobę – czy warto je stosować?

Leki na wątrobę są stosowane przez osoby, które zmagały się z chorobą związaną z tym gruczołem lub po prostu mają problemy z trawieniem. Preparaty na wątrobę w ogromnym stopniu przyczyniają się do m.in. przyspieszenia regeneracji komórek. Najlepszym rozwiązaniem są leki, które bazują na składnikach ziołowych. Takie zioła, jak korzeń mniszka lekarskiego, korzeń lukrecji i ostropest plamisty słyną z tego, że wspierają detoksykację organizmu, zwalczają bakterie i zmniejszają problemy żołądkowo-jelitowe.

Choć większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że zdrowa i zbilansowana dieta jest korzystna nie tylko dla kondycji naszego organizmu, to czasami naprawdę trudno jest nam zastosować do tych zaleceń. Dlatego warto wspierać ten gruczoł, stosując dobre tabletki na wątrobę lub ziołowe herbatki, które z pewnością usprawnią jej pracę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest