Holter EKG – kiedy kardiolog zleci badanie?

Bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca czy nieustanne osłabienie to objawy, których nie należy bagatelizować, bo to właśnie serce i układ krwionośny dostarczają tlen i inne, niezbędne składniki do komórek, tkanek i narządów w całym organizmie. Jeśli niepokojące objawy często się powtarzają, najlepiej skonsultować je ze specjalistą – kardiologiem. To pozwoli na szybkie postawienie diagnozy i uniknięcie problemów zdrowotnych całego organizmu.

Wizyta u kardiologa – kiedy jest konieczna?

Problemy sercowo-naczyniowe najczęściej dopadają ludzi, którzy stosują nieodpowiednią dietę, często sięgają po używki (alkohol, papierosy) lub są narażone na długotrwały stres. Po czym można rozpoznać, że bez wizyty u kardiologa się nie obejdzie? Poniżej znajdziecie listę objawów, które powinny skłonić was do jak najszybszej wizyty u specjalisty:

 • wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi,
 • częste bóle w klatce piersiowej,
 • duszności, które nie są następstwem intensywnego wysiłku,
 • podwyższone ciśnienie tętnicze,
 • kołatanie serca,
 • obrzęki wokół kostek stóp.

Wspomniane objawy, mogą mieć zarówno nagły charakter, jak i stopniowo narastać przez dłuższy czas. Więcej informacji na temat przebiegu wizyty u kardiologa oraz zakres oferowanych świadczeń, można znaleźć tutaj: https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-kardiologiczna/zakres-swiadczen/.

Badanie metodą Holtera – kiedy należy je wykonać?

Kardiolog może zlecić wykonanie badania metodą Holtera w kilku przypadkach. Z reguły dzieje się tak, kiedy pacjent skarży się lub cierpi na:

 • zaburzenia rytmu serca, np. kołatanie,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • częste omdlenia i zasłabnięcia,
 • nieprawidłowości w pracy serca (serce pracuje zbyt wolno),
 • istnieje konieczność sprawdzenia, czy wszczepiony rozrusznik pracuje w sposób prawidłowy.

Holter EKG – na czym polega?

Podczas badania za pomocą holtera EKG, na klatkę piersiową pacjenta naklejane są elektrody, natomiast na jego nadgarstku jest umieszczany specjalny rejestrator. Dzięki znajdującym się w rejestratorze dyskietkom, można łatwo odebrać i zapisać wysyłany przez elektrody sygnał EKG. Monitorowanie ciśnienia tętniczego trwa całą dobę – 24 godziny, a pomiary odbywają się automatycznie, w zaprogramowanych odstępach czasu, za pomocą specjalnego mankietu założonego na ramię pacjenta. Warto przy tym podkreślić, że badanie metodą Holtera jest w pełni bezpieczne dla organizmu – jest bezbolesne, nie zakłóca pracy serca i nie narusza tkanek ciała.

Holter EKG – jak przygotować się do badania?

Do badania za pomocą holtera EKG, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynie mężczyźni, którzy zamierzają przystąpić do procedury, powinni pamiętać o ogoleniu klatki piersiowej. Podczas wykonywania badania, nie należy rezygnować z codziennych aktywności życiowych. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, by podczas pomiaru ciśnienia ręka była w pozycji wyprostowanej, a w trakcie codziennej toalety zadbać, żeby urządzenia odbierające i rejestrujące pomiary, nie miały bezpośredniego kontaktu z wodą. Warto, żeby w dniu badania, pacjent prowadził specjalny dzienniczek i odnotowywał w nim godzinę i rodzaj przyjmowanego leku oraz wszelkie nietypowe sytuacje, np. wzmożony stres. Więcej informacji na temat badania holterem EKG, można znaleźć tutaj: https://salve.pl/przychodnie/oferta/badania-diagnostyczne/holter-ekg/.

Wynika badania holterem EKG – na przejrzystym wykresie

Wytwarzane przez serce impulsy są zapisywane na umieszczonym na nadgarstku rejestratorze. Po upływie doby od rozpoczęcia badania, lekarz analizuje zapis, biorąc przy tym pod uwagę notatki pacjenta, np. informacje o przyjętych lekach. Wyniki są interpretowane za pomocą specjalnego programu komputerowego, który sporządza wykresy. To właśnie na ich podstawie można postawić konkretną diagnozę i rozpocząć właściwie leczenie.

 

Artykuł sponsorowany

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *