Hiperkaliemia to nazwa za którą kryje się nadmiar potasu w organizmie, w Polsce nazwę tą często zastępowana jest nazwą hiperpotasemia. Jak każda choroba, jest to stan, którego nie powinniśmy lekceważyć. Jak rozpoznać hiperkaliemię i jaki ma wpływ na nasze życie?
Spis treści
Hiperkaliemia przyczyny
Nie istnieje jedna przyczyna występowania Hiperkaliemii. Jedną z przyczyn może być nadmierna suplementacja potasu jednak częściej przyczyną jest problem z transportem potasu wewnątrz organizmu, odwodnienie organizmu, niedotlenienie tkanek, zaburzenie wydalania potasu przez nerki z moczem czy jako następstwo choroby – na przykład niewydolności nadnerczy. Również leki potrafią być przyczyną pojawiania się hiperkaliemii. Pamiętajmy, że u osób z niewydolnością nerek oraz u osób chorych na cukrzycę ryzyko hiperkaliemii jest wyższe.
Hiperkaliemia objawy
Nadmiar potasu może być łagodny (5,3—5,9 mmol/l) , umiarkowany (6,0—6,4 mmol/l) lub ciężki (powyżej 6,5 mmol/l), jednak objawy dla wszystkich trzech poziomów są podobne. Potas ma wpływ na pracę serca jak i układu nerwowego, dlatego jednym ze znaków, które powinny nas ostrzec o problemach z hiperkaliemią jest nieregularna praca serca, uczucie zmęczenia, ból i mrowienie mięśni, zawroty głowy. Nie lekceważmy hiperkaliemii, ponieważ nieleczona może prowadzić do zatrzymania akcji serca.
Hiperkaliemia EKG
W wykrywaniu hiperkaliemii kluczowe jest badanie EKG. Na sam początek warto sprawdzić potas z surowicy jednak badanie laboratoryjne nie zawsze jest adekwatne do prawdziwego stanu potasu w organizmie dlatego też po otrzymaniu wyniku krwi warto udać się na EKG serca. Zmiany związane z nadwyżką potasu będą widoczne na badaniu ze względu na różnice zapisu EKG z prawidłowymi normami.
Hiperkaliemia leczenie
W zależności od przyczyny pojawienia się hiperkaliemii należy wykluczyć źródło problemu czyli odstawić suplementy zawierające potas oraz odstawić leki powodujące gromadzenie się potasu w organizmie. Pamiętajmy, że proces odstawienia leków może potrwać pewien okres czasu i powinien odbywać się pod okiem specjalisty. W celu zbalansowania stanu organizmu często podaje się wapń ze względu na to, że wapń, który ma za zadanie obniżyć poziom potasu i uchronić przed zatrzymaniem akcji serca.
Kolejnym sposobem na obniżenie poziomu wapnia jest podanie insuliny. W przypadku kwasicy metabolicznej najskuteczniejsza jest terapia wodorowęglanami. Dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu hiperkaliemii. Wyeliminujmy produkty bogate w potas takie jak banany, morele, awokado, bataty, dynia, pomidory, szpinak, kasza gryczana, czekolada, buraki, soja i inne warzywa strączkowe. Również owoce suszone nie są wskazane. Zamiast tego postaw na owoce i warzywa zawierające niewielkie ilości potasu takie jak jabłka, żurawinę, jeżyny, porzeczki, maliny, ananas, śliwki, kapustę, marchew, kalafior, cebulę, ogórki, kukurydzę, pieczarki i sałaty. Ziemniaki zamień na ryż. W przypadku nadmiaru potasu, na który nie działa zmiana leków, terapia i dieta konieczna może być dializa. Hiperkaliemia to choroba, której nie należy lekceważyć, zwłaszcza, że ignorowanie jej może kosztować nas życie.