Grzybica paznokci i stóp dotknęła prawie każdego dorosłego. Jest najbardziej rozpowszechniana w miejscach użytku publicznego, jak na przykład baseny czy sauny. Choroba skórna na tyle krępująca, co uciążliwa, gdyż zarazić się nią nie trudno, a całkowite wyleczenie wymaga czasu.
Spis treści
Czym jest grzybica skórna?
Współczesne korzystanie z basenów, saun, pryszniców i łazienek w miejscach publicznych wiąże się z nieodłącznym elementem – klapkami. Bez nich ani rusz, jeśli nie chcemy zarazić się grzybami dermatofitowymi. Mają one zdolność rozkładania keratyny, z której zbudowana jest nasza skóra. A znajdują się dosłownie wszędzie – w stojącej wodzie, wilgotnych pomieszczeniach, ciepłym środowisku lub nawet na skórze drugiego człowieka, albo sierści psa. Do infekcji dochodzi jednak w sytuacji, kiedy uszkodzony naskórek zostawia wolną drogę dla grzybów do ich przedostania się i rozwijania. Dlatego tak istotnym jest zakładanie obuwia chroniącego w miejscach powszechnego użytku, gdzie wilgotne maty kąpielowe, podłogi, albo dywany są siedliskiem grzybicznym i tylko czekają, aby zaatakować włosy, skórę i paznokcie. Gdy mieszkamy z innymi osobami, nietrudno przekazać grzybicę skórną reszcie domowników za pośrednictwem wspólnie używanego mydła, ręcznika, albo kapci.
Osoby najbardziej narażone na grzybicę
Grzybica jest tak sławna w kręgu sportowców, że nawet otrzymała swoją własną nazwę, czyli „stopę sportowca”. Nie muszą to jednak być wyłącznie pływacy, ale także inny zawodowcy, którzy korzystają ze wspólnych szatni i pryszniców. Osoby pracujące w specjalistycznych butach przez większość tygodnia także narażają swoje stopy na grzybicę. Gumowe lub ciężkie obuwie chroniące stopę przed uszkodzeniami mechanicznymi nie przepuszcza odpowiednią ilość powietrza, przez co doprowadza do większej potliwości.
Objawy grzybicy skórnej i jej rodzaje
Najczęściej występującym rodzajem grzybicy stóp jest odmiana międzypalcowa, która pojawia się pomiędzy czwartym a piątym palcem. Skóra staje się zaczerwieniona i pomarszczona. Mogą nawet pojawić się pęcherzyki, które z czasem łuszczą się i powodują powstanie ropnego stanu zapalnego. Ten rodzaj grzybicy bardzo łatwo wymyka się spod kontroli i nieleczony rozprzestrzenia się na podeszwę oraz paznokcie stóp. Kolejna odmiana złuszczająca i rogowaciejąca pojawia się na podeszwie i bokach stopy w takiej samej postaci, jak w przypadku odmiany międzypalcowej. Z czasem może także objąć paznokcie dużego palca u stóp. Rodzaj grzybicy potnicowej charakteryzuje się małymi pęcherzykami na podeszwie, pięcie i między palcami. Towarzyszy jej niemiły zapach, dlatego istotne jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Najrzadziej spotykanym przypadkiem jest grzybica wrzodziejąca dotykające osoby chore na cukrzycę. Wówczas na skórze dochodzi do ropnych owrzodzeń.
Leczenie grzybicy stóp
Im wcześniej rozpoznana grzybica tym lepiej. Walkę należy rozpocząć od zaraz, gdyż pomaga to w skróceniu czasu leczenia. Do miesiąca możemy pozbyć się grzybicy za pomocą leków bez recepty stosowanych miejscowo. Jeśli do rozpoznania doszło zbyt późno, wtedy należy spożywać preparaty azolowe. Nie mniej jednak, maści antygrzybiczne w zupełności pomagają w większości przypadków. Przed aplikacją trzeba dokładnie umyć stopy, zwracając uwagę na przestrzeń międzypalcową, a przy pomocy ręcznika papierowego osuszyć je skrupulatnie. Na tak przygotowane stopy nakładamy warstwę maści. Nie należy jednak przesadzać z jej ilością.
Domowe sposoby
Warto sięgnąć po domowe środki grzybobójcze i bakteriobójcze pod postacią olejku z drzewa herbacianego, którym smaruje się zaatakowane przez grzybicę miejsca 2-3 razy na dzień. Ponadto rozmaryn lekarski nada się do walki pod postacią naparu, a stopy moczone w aloesie lub żyworódce przez 10 minut powinny cofnąć niechciane zmiany skórne.
Grzybica stóp jest chorobą niezwykle uciążliwą i co gorsza nawracającą. Wystarczy chwila nieuwagi, aby przenieść grzyb na druga osobę lub samemu się zarazić. Trywialne czynności, jak noszenie suchych skarpet i obuwia, używanie ochrony w miejscach publicznych, albo dokładne wycieranie stóp po kąpieli zapobiegnie grzybicy stóp i tym samym zaoszczędzi czas na rekonwalescencji.